دکورپرداز
دکور پرداز

پاسخ وزیر اقتصاد به اظهارات نامزدهای ریاست جمهوری

پاسخ وزیر اقتصاد به اظهارات نامزدهای ریاست جمهوری

وزیر امور اقتصاد و دارایی به برخی اظهارات بورسی نامزدهای ریاست جمهوری پاسخ داد و توضیحاتی را درمورد آنچه در دو سال قبل بر بازار سرمایه گذشت را ارائه نمود.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، فرهاد دژپسند در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به مناظره های ریاست جمهوری اظهار داشت: کاندیداهای محترم به علت فشار زیاد جلسه اطلاعاتی را مطرح نمودند که نادرست است. سخنانی از جانب فردی عنوان شد که عضو شورایعالی بورس است و اگر عضوی از این شورا دیدگاهی برای بهبود شرایط بازار دارد بهتر است در شورا مطرح کند.
وی درمورد فهرست ۱۱ نفره بدهکار بانکی که روز گذشته در مناظره انتخابات ریاست جمهوری عنوان شد، اظهار داشت: باید مطالبات معوق بانکی به حداقل برسد. بعید است فهرست ۱۱ نفره که بحث آن مطرح است، همان فهرست مد نظر باشد.
دژپسند درباره نامه رئیس سابق بانک مرکزی درمورد اخطار رشد بازار سرمایه اظهار داشت: دو بحث وجود دارد، نخست آنکه بازار سرمایه را نسبت به بازارهای موازی دیگر ارجح بدانیم. از آنجایی که بازار سرمایه، سرمایه های خرد را به اشتغال و توسعه تبدیل می کند، نرجیح می دهیم این اتفاق رخ دهد.
وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: نکته دوم این است که من از نیمه دوم اردیبهشت ماه یا اوایل خردادماه که صعود بازار شدت یافت به سه عنصر مطالعه، مشاوره و معامله تاکید کردم که حتی به مردم سفارش کردم که دارایی خویش را برای ورود به بازار سرمایه نفروشند. از طرفی بازار سرمایه یک بازار ریسکی است و سهامداران این بازار باید بدانند که افت و خیز بسیاری دارد.

دژپسند تصریح کرد: ما بعنوان متولی و یکی از اعضای شورایعالی بورس از بهمن ماه سال ۱۳۹۸ تدابیری را برای مدیریت شرایط بازار سرمایه اتخاذ کردیم. در واقع به جای اینکه دل سهامداران را خالی نماییم تلاش کردیم تدابیری به کار ببریم که به بازار کمک می نماید. برای مثال از سازمان مالیاتی خواستیم که گذشته شرکت هایی که می خواهند وارد بازار سرمایه شوند را از نظر مالیاتی تسهیل کنند. همینطور به شرکت ها اعلام کردیم که برای افزایش سرمایه از مزایایی برخوردار می باشند و تلاش کردیم شناوری بنگاه ها افزایش پیدا کند.

وی با تکیه بر اینکه مصوبات گوناگونی برای پوشش تقاضا در بازار به کار گرفته شد، اظهار نمود: در واقع نمی خواستیم این فرایند از راه سرکوب بازار باشد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: اعلام می شود که من با دامنه نوسان مثبت و منفی دو مخالفت کردم در حالیکه من با تاکید بر مشورت شورا در این مورد اظهارنظر کردم. از طرفی مصوبه باید ۷۲ ساعت پیش از اجرا ابلاغ شود اما این مصوبه آخر وقت چهارشنبه ابلاغ گردید و قرار بود شنبه اجرایی شود.

دژپسند با بیان اینکه سال ۱۳۹۹ نرخ بهره بین بانکی کاهش پیدا کرد، افزود: این مورد سبب افزایش رفتن به بازار سرمایه شد در همه دنیا بازار دارایی ها از نرخ بهره علامت می گیرد. بعضی می گویند چون نرخ بهره بین بانکی پایین آمد دولت باید اوراق عرضه را منتشر و نقدینگی را جذب می کرد.

وی افزود: این در شرایطی است که اوراق دولت کارکرد جمع نقدینگی را ندارد چونکه باردیگر به گردش بر خواهد آمد، در واقع اوراق ناظر بر سیاست پولی به نام ابزار پولی است که نقدینگی را بوجود می آورد.

انتشار اوراق در دولت به باعث قانون است
وزیر امور اقتصاد و دارایی با تکیه بر اینکه انتشار اوراق در دولت به باعث قانون صورت می گیرد، اظهار نمود: پیش از اینکه نرخ بهره بین بانکی افزایش پیدا کند این کار را انجام دادیم. زمانی که نرخ بهره بین بانکی بالا رفت فروش اوراق به مرور کم شد.

دولت چقدر اوراق فروخت؟
دژپسند در ادامه در مورد میزان فروش اوراق در بازار سرمایه توسط دولت توضیح داد: سهم اوراق در بودجه سال ۱۳۹۹، ۲۱۳ هزار میلیارد تومان بود که در اصلاح بودجه برای ۱۲۵ هزار میلیارد تومان مجوز گرفتیم و متناسب با زمان بندی عرضه کردیم. اوراق کمتر خریدار حقیقی دارد و سهام در آن زمان محل رجوع سرمایه گذاران حقیقی بود. متاسفانه برخی کاندیداها در زمان عرضه ی اطلاعات گرفتار جریان سیاسی شده و از حقیقت غافل می شوند.

افزایش نرخ سود سپرده ها سبب ریزش بورس شد
وی با بیان اینکه یکی از عوامل تعیین کننده افزایش نرخ بهره بانکی بود که سبب ریزش شد، افزود: سود سپرده یکساله از ۱۵ درصد به ۱۶ درصد افزایش پیدا کرد و برای سود دو ساله هم نرخ ۱۸ درصد تعیین شد. در آن زمان رئیس کل بانک مرکزی گفت برای سود سپرده مصوبه می گیریم اما اعلام نمی نماییم، در حالیکه اعلام نمودند.

ریزش بورس به علت اختلاف نظر وزیر اقتصاد و وزیر نفت نبود
وزیر امور اقتصاد و دارایی در ادامه با بیان اینکه برخی ریزش بازار سرمایه را به اختلاف من با وزیر نفت نسبت می دهند توضیح داد: این اختلاف بین دو وزیر یا دو وزارت خانه نبود بلکه اختلاف بین سازمان خصوصی سازی و شرکت ملی پالایش و پخش بر سر این بود که چه کسی متولی صندوق باشد در آن زمان من با وزیر نفت صحبت کردم و این مسئله طی چهار ساعت حل شد.

دژپسند افزود: زمانی که روند ریزشی بازار ادامه پیدا کرد باید تدابیری را برای افزایش تقاضا اتخاذ می کردیم. یکی از این تدابیر قانونی بود که از سال ۱۳۹۴ اجرایی نشده بود منظورم همان تزریق یک درصد از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه است. البته در اجرای آن مقاوت شد و در ابتدا گفتند که منابع ریالی صندوق تزریق می شود. اگر واقعا منابع ریالی بود چرا نزدیک انتخابات گفتند که ۲۰۰ میلیون دلار را به ریال تبدیل می کنیم؟

وی خاطرنشان کرد: در واقع زمانی که بازار به این منابع نیاز داشت اجرایی نشد بنابراین ما در شورایعالی بورس مصوباتی را اجرایی کردیم همچون اینکه بخشی از کارمزد کارگزاران و همینطور کارمزد سازمان بورس به صندوق تثبیت بازار تزریق شد. سال ۱۳۹۹ حدود ۱۹۰۰ میلیارد تومان انتقال کارمزد سازمان بورس به صندوق تثبیت صورت گرفت. همینطور ۵۳۰ شرکت دارای بازارگردان شدند فروش اختیاری اوراق تبعی صورت گرفت و غیره. این اقدامات سبب شد شاخص کل بورس از زیر یک میلیون و۲۰۰ هزار واحد به یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد برسد. اما باردیگر جو منفی شد و شاخص به یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد رسید.

دلیل تغییر ۳ باره سازمان بورس
وزیر امور اقتصاد و دارایی با تکیه بر اینکه همه اتفاقات دست وزارت اقتصاد نیست، اظهار داشت: مقاومتی در مقابل بهبود بازار سرمایه صورت گرفت. اعلام می شود که طی یکسال رئیس سازمان بورس برای سه مرتبه تغییر نمود اینکه کسی که عضو شورایعالی بورس است چنین حرفی بزند بیشتر مانند طنز است. در جلسات بهمن ماه سال ۱۳۹۸ که برای پیشگیری از رشد سریع بازار انجام می شد آقای محمدی گفتند که شرکت هایی که تعهد شناوری دارند را مجبور به انجام نماییم و اگر انجام ندادند تنبیه شوند.

دژپسند افزود: در این مورد بین آقای محمدی و آقای همتی اختلاف نظر بوجود آمد و آقای محمدی ترجیح دادند که از سازمان بروند پس از آن آقای قالیباف بعنوان رئیس انتخاب شدند که از نظر همگان آدم مناسبی بودند. آقای قالیباف ایده و طرح های بسیاری داشت اما فشار محیط به او وارد شد و افرادی که باید با او همکاری می کردند نکردند و ایشان هم هم ترجیح دادند بروند حتی دو بار استعفا کردند که من با دفعه نخست مخالفت کردم. جایگزین آقای قالیباف، آقای دهقان شد که آقای اجرایی و پردیده است.

توضیح وزیر در مورد تأمین مالی ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت از بودجه
وی در ادامه در مورد اینکه گفته می شود دولت از بازار سرمایه ۳۰۰ هزار میلیارد تومان تأمین مالی کرده است، توضیح داد: به صورت کلی دولت ۲۱۳ هزار میلیارد تومان اوراق فروخت که بعضی از این تهاتر با طلب های جاری بود. از این میزان ۱۲۵ هزار میلیارد تومان نقد شد که از این میزان ۶۱ هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه تأمین مالی شد و بقیه تأمین مالی در بازار پول صورت گرفت. در واقع ۱۲۵ هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه حراج گذاشته شد و حراج با تأمین مالی فرق دارد.

دژپسند افزود: دولت در سال ۱۳۹۹، ۳۵ هزار میلیارد تومان از واگذاری سهام درآمد داشت که از این ۳۵ هزار میلیارد تومان، ۳۳ هزار میلیارد تومان با ۶۱ هزار میلیارد تومان مذکور جمعا ۹۵ هزار میلیارد تومان می شود نه ۳۰۰ هزار میلیارد تومان. از طرفی گفته می شود این دارایی از جیب مردم برداشته شد که این طور نیست بلکه اوراق به فروش رسید.

وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: این روند در سال ۱۴۰۰ هم وجود دارد و باید اوراق بفروشند در واقع دولت سال جاری هم باید ۹۵ هزار میلیارد سهام برای بودجه بفروشد که برای اینکه این کار صدمه ای به بازار وارد نکند به صورت بلوکی بفروش گذاشته می شود.
وی با تکیه بر این که وزارت اقتصاد از بانک مرکزی بازی نخورده است، اظهار نمود: ما برای ثبات و آرامش در بازار سرمایه، نظرات را به کف بازار نمی کشاندیم.

دژپسند در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص این که با عنایت به این که هیچ نهادی ریزش بازار سرمایه را گردن نمی گیرد، پس دلیل اصلی این ریزش چیست، اظهار داشت: یک سری عوامل اقتصادی همچون نرخ بهره بین بانکی، عدم پوشش تقاضا برای عرضه، حباب برخی سهم ها و... در ریزش دخیل بودند و برخی بحث ها به علت فضای روانی و خالی کردن دل سهام داران بود. در تیرماه سال ۱۳۹۹ برخی اخطار می دادند که وضعیت اقتصاد منفی و وضعیت شاخص مثبت است. ما اعلام کردیم بنگاه های بورسی، بنگاه های منتخب هستند و زمانی که گزارش های ۶ و ۹ ماهه شرکت ها اعلام شد، این ادعا هم ثابت شد.

وی افزود: این مباحث حقیقی ترسون و حقوقی کشون بود. البته در سازمان بورس و بازار سرمایه هم مشکلاتی از قبیل اختلال در هسته معاملات، مقررات زیاد و.... وجود داشت.

وزیر اقتصاد در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درمورد این که ایا بورس واقعا سپر تورم شد هم اظهار داشت: بله، اگر نقدینگی به سمت بازارهای دیگر می رفت به شدت به شاخص خرده فروشی دامن زده میشد.
منبع:

1400/03/24
09:37:40
0.0 / 5
1117
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد