دکورپرداز
دکور پرداز

برداشت 860 میلیون یورویی برای كرونا

برداشت 860 میلیون یورویی برای كرونا

دکور پرداز: از یک میلیارد یورویی که قرار بود از محل صندوق توسعه ملی برای هزینه های کرونا برداشت شود پس از گذشت ۱۵ ماه از این مجوز و با وجود ضرورت تامین فوری هزینه های مربوطه تا حالا ۸۶۰ میلیون یورو برداشت و همچنان این طلب باقی مانده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، ابتدای سال گذشته، رئیس جمهور درخواست برداشت یک میلیارد یورویی از منابع صندوق توسعه ملی را به مقام معظم رهبری ارائه نمود. دلیل این درخواست افزایش هزینه های دولت در جریان شیوع کرونا و محدودیت هایی بود که در این رابطه وجود داشت و ازاین رو برای تأمین بخشی از هزینه های بهداشت و درمان در تجهیز مراکز درمانی و تأمین دارو و ملزومات پزشکی و از طرفی کمک به صندوق بیمه بیکاری این درخواست مطرح و مقام معظم رهبری هم به آن پاسخ مثبت دادند.


صدور مجوز برداشت از فروردین ۱۳۹۹
در نهایت با صدور مجوز در فروردین ماه سال قبل و ابلاغ به بانک مرکزی از اردیبهشت ماه، برداشت یک میلیارد یورویی در دستور کار قرار گرفت و باید بانک مرکزی این منابع را با نرخ سامانه نیما به ریال تبدیل می کرد.
این در شرایطی است که تازه ترین گزارش از صندوق توسعه ملی نشان داده است که بانک مرکزی تابحال ۸۶۰ میلیون یورو از مجموع یک میلیارد یورو پیشبینی شده را به صورت مرحله ای از حساب صندوق توسعه ملی برداشت و با تبدیل به ریال در اختیار دولت قرار داده است.
روند این برداشت به این صورت بوده که ۴۱ درصد طی سه ماهه اول سال قبل ۱۱ درصد در سه ماهه دوم، ۳۲ درصد در سه ماهه سوم، ۱۳ درصد در سه ماهه چهارم و سه درصد هم در سه ماهه اول سال جاری انجام شده است.


صندوق: دستور برداشت یکجا دادیم ولی تسعیر طول کشید

تزریق تدریجی منابع یک میلیارد یورویی در ۱۵ ماه گذشته با وجود لزوم نیاز حوزه بهداشت و درمان به این منابع در شرایطی صورت گرفته که صندوق توسعه ملی تاکید دارد که «تمامی تکلیف خود در ارتباط با برداشت یک میلیارد یورویی را از همان ابتدا انجام داده و دستور برداشت کل یک میلیارد یورو را در ابتدای اردیبهشت ماه به بانک مرکزی صادر گردیده است ولی به علت محدودیت هایی که در ارتباط با تسعیر ارز وجود دارد همچنان به صورت کامل برداشت نشده و به صورت مرحله ای صورت می گیرد.»


وقتی وزیر ناراحت شد و پول را برگشت زد
این که برداشت یک میلیارد یورویی یکجا صورت نگرفت، موضوعی است که از سال قبل و از زمان صدور این مجوز بارها مورد چالش بین دستگاههای مربوطه همچون بانک مرکزی و وزارت بهداشت بود.
به هر صورت وزارت بهداشت و شخص وزیر بر نیاز فوری به این منابع جهت مدیریت شرایط و هزینه های کرونا تاکید داشت ولی آنچه صورت گرفت این بود که بانک مرکزی معتقد بود تسعیر یکجای این منابع باعث افزایش پایه پولی و تورم خواهد شد.
این در شرایطی است که منابع ارزی صندوق توسعه ملی در شرایط موجود تحریمی به صورت یکجا و در لحظه در اختیار بانک مرکزی قرار ندارد و این بانک اعتقاد دارد که در این شرایط تبدیل ریال منابعی که در دسترس نیست به شکلی استقراض کوتاه مدت از بانک مرکزی به شمار رفته و باعث افزایش پایه پولی و آثار تورمی می شود.
تزریق قطره چکانی منابع مورد نیاز برای مدیریت بخشی از هزینه کرونا در حالی صورت گرفت که وزیر بهداشت پارسال طی انتقاداتی که نسبت به این مورد داشت یک مرتبه اعلام نمود که رئیس کل بانک مرکزی بخش اندکی از منابع ریالی صندوق را آزاد کرده است، وزیر از این شرایط آنقدر ناراضی بود که به همکارانش اعلام نموده بود همین میزان را هم برگردانند.


۱۴۰ میلیون یورو دیگر مانده!

با این روالی که طی شده همچنان این یک میلیارد یورو تسویه نشده و ۱۴۰ میلیون یورو آن باقی مانده در صورتیکه این منابع جهت تأمین فوری نیاز حوزه درمان برای کرونا بوده است.
منبع:

1400/03/24
22:52:05
0.0 / 5
1164
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد