دکورپرداز
دکور پرداز

جزئیات صادرات ۱۲۶ میلیون دلاری صنایع دستی

جزئیات صادرات ۱۲۶ میلیون دلاری صنایع دستی

به گزارش دکور پرداز پارسال فقط ۱۲۶ میلیون دلار صادرات صنایع دستی انجام شده که کمتر از ۰.۵ درصد صادرات غیر نفتی ایران است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، صنایع دستی ایران در حوزه تجارت دارای گروه کالایی و ردیف تعرفه های متفاوتی است که «صنایع دستی و آثار هنری» و همینطور «فرش و کفپوش های دستباف» همچون آنهاست.
براین اساس گروه کالایی «فرش و کفپوش های دستباف»عمدتاً شامل انواع فرش های دستباف، گبه، گلیم، سوماک و جاجیم است، ولی گروه کالایی «صنایع دستی و آثار هنری» طیف گسترده ای از اشیاء هنری و صنایع دستی را به خود اختصاص می دهد که از مرصع کاری، میناکاری، معرق کاری تا تابلوهای نقاشی، مجسمه و سایر اشیاء تزئینی (به استثنای چینی) از سفال، خاتم کاری، صنایع دستی قلم و قلمکاری روی مس را شامل می شود.
در همین رابطه گزارشی از جانب ارونقی - معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران- بر مبنای اطلاعات دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرک ایران درباره آخرین وضعیت تجارت صنایع دستی به ایسنا عرضه کرده است.
صادرات ۱۲۶ میلیون دلاری صنایع دستی
طبق این گزارش، صادرات غیرنفتی در سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۱۱۳.۶ میلیون تن و به ارزش حدود ۳۵ میلیارد دلار بوده که از این میزان صادرات در مجموع بالغ بر ۱۲۶ میلیون دلار به این دو گروه اختصاص یافته است.
این میزان تنها حدود ۰.۴ درصد یعنی کمتر از ۰.۵ درصد از کل صادرات غیرنفتی طی سالهای گذشته را به خود مختص کرده است.
سهم تامل برانگیز صادرات فرش و کفپوش دستباف
از مجموع صادرات انجام شده ۵.۷ هزار تن به گروه کالایی«فرش و کفپوش های دستباف» به ارزش ۷۹ میلیون دلار اختصاص داشته که نسبت به سال ۱۳۹۸ با وجود رشدی ۲۲ درصدی در وزن با کاهش یک درصدی در ارزش دلاری مواجه بوده است.
سهم ارزشی این گروه کالایی از کل صادرات غیرنفتی پارسال تنها ۰.۲۴ درصد بوده است.
بازارهایی مانند چین و هند در صادرات صنایع دستی از ایران پیشه گرفته و بخش عمده ای از بازار جهانی را از آن خود کرده است.
صادرات ۶۸ میلیون دلاری فرش دستباف
اما جزئیات صادرات گروه صنایع دستی از این حکایت دارد که حدود ۴۰۰۰ تن فرش دستباف به ارزش ۶۸ میلیون دلار صادر شده که نسبت به سال ۱۳۹۸ حدود ۲۸ درصد از لحاظ وزنی و چهار درصد از نظر ارزشی افزایش دارد.
آلمان، امارات متحده عربی، ژاپن، پاکستان و استرالیا پنج کشور عمده و نخست خریدار فرش های ایرانی در سال ۱۳۹۹ بوده است.
ژاپن مشتری عمده گبه ایرانی
در ارتباط با صادرات «گبه» هم شامل ۲۶۳ تن به ارزش چهار میلیون دلار بوده که نسبت به سال قبل آن کاهش ۱۷ درصدی در وزن و همینطور کاهش ۳۱ درصدی در ارزش دارد. این در شرایطی است که ژاپن، سوئیس، چین، آلمان و ایتالیا کشورهای عمده و نخست خریدار گبه ایرانی بوده است که در مجموع ۳.۹ میلیون دلار از ارزش کل صادرات گبه های ایرانی را پارسال به خود مختص کرده است، در این میان سهم ژاپن به تنهایی بالغ بر ۸۶ درصد و ارزش ۳.۵ میلیون دلار بوده است.
جاجیم فقط یک میلیون دلار صادر شد
در سال ۱۳۹۹ حدود ۳۰۶ تن جاجیم دستباف به ارزش یک میلیون دلار از ایران صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن رشد ۸۵ درصدی در وزن و ۲۱ درصدی در ارزش دلاری دارد.
عراق، قطر، ترکمنستان، پاکستان عمده خریداران جاجیم ایرانی بودند. عراق با سهم حدود ۵۵ درصدی از کل صادرات جاجیم در رتبه نخست خریداران این کالا قرار دارند.
وضعیت صادرات گلیم و سوماک
اما در ارتباط با صادرات «گلیم و سوماک» این گزارش نشان داده است که باآنکه صادرات این دو کالا با وزن ۱.۵ هزار تن و ارزشی بیشتر از شش میلیون دلار صورت گرفته اما کاهش حدود ۲۵ درصدی در ارزش دلاری را با وجود افزایش از نظر وزنی به دنبال داشته است.
عراق، آلمان، قطر و ژاپن عمده خریداران گلیم و سوماک ایرانی بوده که بیشتر از ۸۷ درصد از ارزش صادرات این کالا را به خود مختص کرده است.
فقط ۰.۱۴ صادرات غیر نفتی برای صنایع دستی و آثار هنری است
در گروه کالایی صنایع دستی و آثار هنری هم انواع آن پارسال به وزن تقریبی ۱۱ هزار تن و با ارزشی بالغ بر ۴۷ میلیون دلار صادر گردیده است. این میزان تنها حدود ۰.۱۴ درصد از کل درصد صادرات غیرنفتی بوده است.
در میان اقلام صنایع دستی و آثار هنری صادر شده صنایع مرصع کاری با وزنی حدود ۸۰۰ کیلوگرم و با ارزش ۳۲ میلیون دلار اولین کالای صادراتی در این گروه کالایی پارسال بوده که به ترکیه صادر شد است.
همینطور مجسمه و سایر اشیاء تزئینی از سفال دستی دومین کالای صادراتی این گروه با وزن ۷.۷ هزار تن و با ارزش بالغ بر ۱۱ میلیون دلار بوده که مقصد عمده صادراتی این گروه صنایع دستی سفالی، کشورهای عراق، کویت، امارات متحده عربی، عمان و قطر بوده است.
ترمه، کولاژ، مصنوعات چوبی خاتم کاری شده، کیف کار شده، مصنوعات شیشه ای دست ساز از دیگر صنایع دستی صادر شده در این گروه بوده است.1400/04/04
14:02:53
0.0 / 5
1279
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد