دکورپرداز
دکور پرداز
گزارش دكور پرداز؛

اوراق تسهیلات در بازه ۶۰ هزار تومانی

اوراق تسهیلات در بازه ۶۰ هزار تومانی

در صورتیکه وام خرید مسکن توانایی چندانی به قدرت خرید مسکن خانوارها نمی افزاید، اما برای دریافت آن خانواده ها می بایست تا حدود 30 میلیون تومان هزینه کنند.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، نرخ اوراق گواهی حق تقدم امتیاز تسهیلات مسکن در معاملات امروز چهارشنبه ۹ تیر ماه بااینکه کم رمق و با استقبال پایین خریداران از نظر تعدد اوراق فروخته شده، به پایان رسید، اما با این وجود بر خلاف خیلی از معاملات آخر هفته، با افزایش قیمت از ۲ تا ۵ درصد (سقف دامنه نوسان) در همه نمادهای معاملاتی زیرمجموعه «تسه» و «تملی» مواجه بود و به سبزپوشی کامل تابلوی این ابزار نوین بازار سرمایه منجر گردید.
بیشترین تعداد برگه های فروخته شده به نماد تسه ۰۰۰۳ (اوراق مسکن خرداد امسال) با عرضه ۱۷ هزار و ۶۰۰ برگه و کمترین تعداد معاملات نیز با ۱۹۰ برگه به نماد تسه ۹۸۱۱ اختصاص داشت
در سایر نمادهای معاملاتی، تعداد برگه های فروخته شده عمدتا در دامنه زیر ۲ هزار برگه بود.
بیشترین قیمت نیز به دو نماد ۹۸۰۶ (اوراق مسکن شهریور ۹۸) و تسه ۹۸۰۸ (اوراق مسکن آبان ۹۸) با متوسط قیمت بیش از ۶۱ هزار تومان اختصاص داشت.
سایر نمادهای معاملاتی امروز اوراق تسهیلات مسکن نیز با متوسط قیمت ۵۷ تا ۶۰ هزار تومان در نوسان بود.
اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی نیز با نماد معاملاتی «تملی» بااینکه از نظر تعداد، بیشتر کمتر ۲۰ برگه به فروش رفتند، اما با افزایش ۵ درصدی قیمت روبه رو شده و از ۶۰ تا ۹۰ هزار تومان کشف قیمت شدند.
وام مسکن چند؟
با توجه به این که برای دریافت سقف وام مسکن زوجین در تهران (وام ۲۴۰ میلیون تومانی خرید مسکن) می بایست ۴۸۰ برگه خریداری شود، با احتساب متوسط قیمت هر برگه حق نقدم تسهیلات مسکن تا ۶۰ هزار تومان، خانواده ها باید ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان از بودجه خودرا به خرید اوراق اختصاص دهند.
همچkین برای دریافت این تسهیلات از طرف متقاضیان فردی در پایتخت (۱۴۰ میلیون تومان) می بایست ۲۸۰ برگه خریداری شود که هزینه دریافت این وام با احتساب متوسط قیمت هر برگه ۶۰ هزار تومان، ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برآورد می شود.
تسهیلاتی که با آن فقط می توان ۸ متر از یک خانه را خرید!
بر اساس اعلام بانک مرکزی، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در خرداد امسال، ۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود؛ از آنجایی که برای خرید یک واحد مسکونی ۵۰ متری، حدود یک نیم میلیارد تومان بودجه یک خانوار نیاز است؛ وام ۲۴۰ میلیون تومانی مسکن تنها ۱۶.۲ درصد از آن ملک را پوشش می دهد؛ متقاضی می تواند فقط ۸ متر از یک واحد ۵۰ متری را خریداری کند.
پیش از این نیز برخی مدیران ارشد بانک تخصصی بخش مسکن شامل مدیرعامل و رییس هیئت مدیره بر کم بودن این تسهیلات و پایین بودن قدرت پوشش دهی خرید مسکن از محل تسهیلات خرید مسکن تاکید داشته و از ارائه درخواست خود به بانک مرکزی برای افزایش سقف این تسهیلات آگاهی داده بودند.

1400/04/10
13:44:49
0.0 / 5
1276
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد