دکورپرداز
دکور پرداز

سقوط بورس ها در جهان!

سقوط بورس ها در جهان!

به گزارش دکور پرداز شاخصهای مهم بورسی در جهان ریزش کردند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بلومبرگ، رئیس بانک مرکزی آمریکا انتظار دارد نرخ تورم در ماه های آتی نیز در سطح بالایی باقی بماند. بگفته جروم پاول، تورم با سرعت بالایی بالا رفته و به همین دلیلهای به چندین ماه برای کاهش آن زمان نیاز است.
رئیس فدرال رزرو گفته است در نتیجه شیوع کرونا، بخش تولید با محدودیت مواجه گردید و برای عرضه نیز محدودیت هایی پیش آمد که همین دلیلهای موجب افزایش تورم در بخش کالا و خدمات شد. پاول بار دیگر از بازگشت تورم به محدوده دو درصدی بعد از یک دوره زمانی چند ماهه آگاهی داد.
موسسه رتبه بندی فیچ در گزارشی از وضعیت اقتصاد آمریکا اعلام نمود به لطف سیاست حمایتی دولت و بانک مرکزی، اقتصاد این کشور از نتایج کرونائی بهبود یافته است اما باتوجه به تشدید بحران بدهی و چاپ گسترده پول برای تامین هزینه ها، اقتصاد آمریکا با خطر یک بحران مالی مواجه می باشد که می تواند در نهایت منجر به بی ثباتی اقتصادی شود و بنا بر این چشم انداز اقتصاد این کشور منفی است. این موسسه همین طور نرخ رشد امسال آمریکا را ۶.۷ درصد پیش بینی کرده است.
نرخ تورم آمریکا کماکان به طرز نگران کننده ای رو به افزایش است: متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به ژوئن با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۵.۴ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۵ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در ۱۳ سال اخیر بوده، بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش انرژی قرار گرفته؛ به شکلی که تورم بنزین به ۴۵.۱ درصد رسیده است.
تحرکات بانکهای مرکزی زیر ذره بین معامله گران بورسی قرار گرفته است؛ کمیته پولی بانک مرکزی اروپا درحال بازبینی سیاست های نرخ بهره ای خود است. انتظار می رود نرخ بهره نسبت به سطح فعلی افزایش سریعی پیدا کند که آخرین بار در سال ۲۰۰۳ چنین بازبینی انجام شده بود. کریستین لاگارد- رئیس بانک مرکزی اروپا گفته است حفظ ثبات بازارهای مالی و پشتیبانی از بخش های لطمه دیده از کرونا به قوت خود باقی خواهند ماند و الان زمان مناسبی برای قطع همه حمایت ها نیست.
روابط بین آمریکا و چین بار دیگر به محدوده تنش بازگشته و وزارت تجاری آمریکا از تحریم ۱۴ شرکت چینی به بهتان نقض حقوق بشر مسلمانان منطقه سن کیانگ آگاهی داد. از جانب دیگر وانگ ونگ بین- سخنگوی وزارت خارجه با محکومیت این تصمیم گفته است که دولت این کشور تمامی اقدامات لازم برای پشتیبانی از شرکت های چینی را انجام خواهد داد و در زمان مناسب با اقدام متقابل به این تحریم های آمریکا پاسخ داده خواهد شد.
با وجود گسترش مبتلاشدن به کرونا در جهان و نیاز بازارهای مالی به حمایت های سیاست گذار، سیگنال های ارسالی از جانب بانکهای مرکزی مختلف چنین القا می کنند که دوره خاتمه سیاست های محرک نزدیک است. بانک مرکزی اروپا در اطلاعیه ای اعلام نمود که دستیابی به تورم دو درصدی را هدفگذاری کرده و بدان پایبند است. مقامات بانک مرکزی آمریکا نیز از احتمال اختتام دادن به برنامه خرید اوراق آگاهی داده اند که طی آن ماهانه حدود ۱۲۰ میلیارد دلار اوراق از بازار خریداری می شود.
کمیسیون اروپا در گزارش جدید خود اعلام نمود پیش بینی از رشد اقصادی کشورهای منطقه یورو برای امسال و سال آینده را افزایش داده است. در سه ماهه نخست امسال میزان مرگ و میر ناشی از مبتلاشدن به کووید-۱۹ کاهش محسوسی یافته و به لطف این اتفاق، محدودیت های رفت و آمدی و موانع پیش روی کسب وکارها توسط دولت ها کمتر شده است. این کمیسیون پیش بینی کرده است که متوسط رشد اقتصادی امسال و سال آینده منطقه یورو به ترتیب به ۴.۳ و ۴.۴ درصد برسد.
چین در کوشش برای ثبات بخشی به بازارهای مالی و مهار بحران بدهی، محدودیت های تازه ای روی فعالیت شرکت های بزرگ این کشور وضع کرده که این مساله سبب نگرانی سهامداران آنها شده است. از جانب دیگر آمریکا و متحدان اروپایی اش در تلاش هستند تا نرخ استاندارد مالیاتی جدیدی بر درآمد شرکت های بزرگ وضع کنند که البته تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خصوصاً کشورهای شرق و مرکز اروپا، موافقت خودرا با آن اعلام نکرده اند.
تا حالا بیش از ۱۸۹ میلیون و ۴۷۰ هزار و ۵۲۲ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۷۸ هزار و ۴۱۱ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۲۳ هزار و ۸۶۷ نفر، برزیل با ۵۳۷ هزار و ۴۹۸ نفر، هند با ۴۱۲ هزار و ۵۵۸ نفر، مکزیک با ۲۳۵ هزار و ۵۰۷ نفر و پرو با ۱۹۴ هزار و ۷۵۲ نفر بوده است.
جورجیو کاپوتو - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه هامبرو کپیتال - اظهار داشت: این احتمال وجود دارد که به رشد اقتصادی به حداکثر توان خود رسیده باشد اما این مساله لزوما بدان معنا نیست که چرخه رشد به انتها رسیده است. این که مقابله با گونه جهش یافته دلتای ویروس کرونا به کجا می رسد و نرخ تورم چه زمانی در سراشیبی قرار خواهد گرفت دو مساله مهمی هستند که هم اکنون بیش از هر چیز دیگری در تعیین رشد اقتصادی در ماه های بعد موثر خواهند بود.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها نزولی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۲۴ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۸۴۷.۸۶ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۶۵ درصد ریزش تا سطح ۴۳۴۵.۷۷ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۳۱ درصد کاهش در سطح ۱۴ هزار و ۴۵۳.۴۴ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۴۷ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۰۱۲.۷۱ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افت ۱.۰۱ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۶۲۹.۶۶ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۰.۰۱ درصدی در سطح ۶۴۹۴.۳۶ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۴۲ درصد پایین رفت و به ۸۵۲۷ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با کاهش ۱.۱۵ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۲۷۹.۰۹ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۷۵ درصد بالا رفت و در سطح ۲۷ هزار و ۹۹۶.۲۷ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۱.۳۵ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۱۵۱.۴۶ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۲۶ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۷۳۳۵.۹۲ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۵۴ درصد کاهش به ۷۲.۱۶ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۰.۶۸ درصدی به ازای ۷۳.۹۹ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۳۳ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۲۹.۸۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۱۷ درصدی به ازای ۲۶.۴۰ دلار مبادله شد.1400/04/25
21:53:17
0.0 / 5
1437
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد