دکورپرداز
دکور پرداز
در گزارش دكور پرداز مطرح شد؛

دلالان مخالف عرضه سیمان در بورس كالا هستند

دلالان مخالف عرضه سیمان در بورس كالا هستند

به گزارش دکور پرداز نایب رییس انجمن انبوه سازان استان تهران معتقد است: واسطه ها که سود آنها فعالیت در فضای مه آلود است به شدت در مقابل بورسی شدن سیمان مقاومت می کنند.ایرج رهبر در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متأسفانه برخی تولیدکنندگان سیمان و گروهی از واسطه ها در این بازار با ترفندهایی و با بهره گیری از شرایط خاص به وجود آمده، قیمت سیمان را در فاصله زمانی های کوتاه افزایش داده اند.
به گفته او، از اصلی ترین شگردهای این افراد، دپوی مقطعی سیمان در انبارها با هدف کمیاب شدن این کالا در بازار است تا تقاضای فزونی یافته نسبت به عرضه، زمینه افزایش قیمت را فراهم آورد و بعد از ایجاد این بستر، عرضه کالاهای انبارشده، شروع شود؛ در این میان قطعی برق و کاهش تولید موجب شد تا این افراد به آسانی بتوانند نرخ های بازار را بالا ببرند.
رهبر اضافه کرد: سوای این شیوه، علت دیگر گرانی ها موضوع حمل و نقل و افزایش کرایه های حمل است. ناوگان حمل و نقل کشور مدتی اعتصاب کرده بودند و در اعتراض به پایین بودن کرایه ها، از حمل کالاها خودداری می کردند. بعد از مدتی با افزایش قیمت ها و ثمر دادن اعتراضات، اعتصاب شکسته شد اما این افزایش هزینه بر قیمت تمام شده سیمان اثر گذاشت.
صادرات سیمان باوجود نیاز بالای داخلی
او اضافه کرد: مسئله دیگری که سبب افزایش قیمت ها شده؛ صادرات سیمان است. ما شاهد می باشیم که امروز حتی کلینکر هم صادر می شود بدین سبب کالایی که باید تقاضای داخلی را پاسخ دهد از کشور خارج می شود و کمبود کالا در بازار داخلی، مسبب رشد باردیگر قیمت ها می شود.
نایب رییس انجمن انبوه سازان استان تهران اظهار داشت: دلایلی که بیان شد، سبب شده قیمت سیمان که کمتر از ۲۰ هزار تومان در هر کیسه قیمت داشت، طی مدت زمان کوتاهی، جهش قیمتی را تجربه کند.
کشف تخلفات در بازار شفاف
رهبر با اعلان اینکه این اتفاق در سایه عدم نظارت و بی تدبیری بر بازار اتفاق افتاده است توضیح داد: اگر ما بازاری شفاف داشته باشیم که فروشنده، خریدار و نوع کالای مورد معامله ثبت شده و مشخص باشد، حتی اگر تخلفی هم صورت بگیرد به آسانی قابل شناسایی و پیگیری خواهد بود که بمنظور تحقق این امر از شروع امسال شاهد ورود شرکت های سیمانی به بورس کالا و عرضه محصولاتشان هستیم.
او تصریح کرد: متأسفانه، حالا مقاومت های زیادی در قبال عرضه شفاف کالاها و همچون سیمان در بورس وجود دارد. عده ای که نفعشان در بازاری مه آلود نهفته است تمام تلاششان را می کنند تا شفافیتی در بازار، شکل نگیرد.
یارانه دولت در جیب دلالان
به اعتقاد رهبر، افرادی که از رانت های ناشی از قیمت گذاری دستوری بهره می برند، همانند سدی عمل می کنند که اجازه عبور یارانه دولت به مصرف کننده را نمی دهند. بدین سان می بینیم درحالی که دولت با اختصاص یارانه اصرار بر پایین نگاه داشتن قیمت محصولات سیمانی دارد اما در عمل، کالایی که به دست مصرف کننده می رسد نرخی بمراتب بالاتر از نرخ های هدف گذاری شده دولت دارد و بنظر می رسد ایجاد شفافیت تنها راه بهبود اوضاع بازار باشد.


منبع:

1400/04/31
14:47:41
0.0 / 5
1116
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد