دکورپرداز
دکور پرداز
از این ماه

مالیات ستانی از خانه های خالی كلید می خورد

مالیات ستانی از خانه های خالی كلید می خورد

به گزارش دکور پرداز طبق اعلام رئیس کل سازمان امور مالیاتی اولین مالیاتی که از خانه های خالی دریافت می شود در مرداد ماه و به اندازه نصف ارزش اجاره ماهانه آن خواهد بود.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، طبق ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان بعنوان «واحد خالی» شناسایی شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره به شرح زیر خواهند شد:
سال دوم- معادل یک دوم مالیات متعلقه
سال سوم- معادل مالیات متعلقه
سال چهارم و به بعد- معادل یک و نیم (۱.۵) برابر مالیات متعلقه
در این راستا، وزارت راه و شهرسازی برای شناسایی واحدهای خالی سامانه املاک و اسکان که اطلاعات واحدهای مسکونی کشور در آن درج می شود را از بهمن ماه ۱۳۹۸ رونمایی و مردادماه ۱۳۹۹ اجرایی کرد و به این سامانه وظیفه دیگری هم علاوه بر شناسایی خانه های خالی محول شد که شناسایی محل سکونت خانوار است و مطابق قانون هر خانواری می تواند یک اقامتگاه دائمی در شهر محل سکونت و یک اقامتگاه فرعی در شهری غیر از محل سکونت داشته باشد که این موارد مشمول مالیات نمی شوند اما مازاد بر آن اگر هر واحدی داشته باشد مشمول مالیات می شود.
همچنین، اگر این افراد واحدهای بیشتری داشته باشند اما خالی نباشند مشمول مالیات نخواهد شد.
در این حوزه، بر مبنای اعلام وزارت راه و شهرسازی، تمامی مردم از روز پنجشنبه (۱۹ فروردین ۱۴۰۰) مکلف به ثبت املاک تحت تملک خود در سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir شدند که این مورد تا آخر شهریورماه ادامه خواهد داشت.
بر مبنای بند ۷ از تبصره ۸ اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم مصوب پنجم آذرماه ۱۳۹۹ مجلس، دستگاههای اجرایی مکلفند خدمات خود از قبیل افتتاح حساب بانکی و صدور دسته چک، یارانه و کمک معیشتی، تعویض پلاک خودرو، فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گاز طبیعی و بسیاری دیگر از خدمات را صرفاً با گرفتن کد ملی و بر مبنای کد پستی یا شرح نشانی یکتای درج شده در ارتباط با اقامتگاه اصلی افراد در سامانه املاک و اسکان کشور ارائه نمایند.
بنابراین، کسانی که املاک تحت تملک خویش را در سامانه املاک و اسکان ثبت نکرده باشند، از بهره مندی از خدمات ذکر شده در بالا محروم می شوند.
چند خانوار در سامانه املاک و اسکان ثبت نام کردند؟

از طرفی، طبق آماری که محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ در ۲۶ تیرماه ۱۴۰۰ عرضه کرد تابحال سه میلیون خانوار در سامانه جامع املاک و اسکان ثبت نام کرده اند، درحالیکه برآوردها از وجود ۲۸ میلیون واحد مسکونی در کشور حکایت دارد.
علاوه براین، اواخر سال قبل وزارت راه و شهرسازی اعلام نمود که ۱.۳ میلیون خانه خالی را شناسایی و برای دریافت مالیات به سازمان امور مالیاتی معرفی کرده و مقرر است در مردادماه سال جاری مشمول مالیات واحدهای خالی از سکنه شوند.
آغاز دریافت مالیات از خانه های خالی
در این حوزه، رئیس کل سازمان امور مالیاتی هم اعلام نمود که اولین مالیات از خانه های خالی در مرداد ماه سال جاری و به اندازه نصف ارزش اجاره ماهانه آن دریافت خواهد شد.
طبق گفته وی برای مواجه نشدن با مالیات های بسیار سنگین خانه های خویش را اجاره دهید، چونکه هدف از مالیات بر خانه های خالی کسب درآمد نیست، بلکه هدف اصلی این است که افراد خانه های خویش را خالی نگذارند.
با این تفاسیر، طبق اعلام مسؤلان در ماه جاری نخستین مالیات از خانه های خالی دریافت می شود.
در این راستا، نگاهی به جزئیات دریافت مالیات از خانه های خالی نشان داده است که بر مبنای قانون مالیات های مستقیم، هر واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور، در هر سال مالیاتی در مجموع بیشتر از ۱۲۰ روز ساکن یا کاربر نداشته باشد، بعنوان خانه خالی شناسایی شده و مشمول مالیات می شود.
خانه های خالی شهرهای کوچک و روستاها مشمول مالیات نمی شود
همچنین، مالک دو واحد مسکونی در شهر محل سکونت خود، مالک بیشتر از دو واحد مسکونی و اگر یک یا چند واحد بیشتر از ۱۲۰ روز خالی باشد، جز مشمولان این نوع مالیات هستند اما مالک دو واحد مسکونی؛ یکی در شهر محل سکونت و یکی در شهر یا روستایی دیگر از این مالیات معاف هستند.
علاوه براین، خانه های واقع در شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و روستاها مشمول مالیات نخواهد شد اما باید در سامانه ثبت شوند.
از طرفی، میزان مالیات برای خانه های خالی اشخاص حقیقی در سالهای اول، دوم و سوم به ترتیب ۶، ۱۲ و ۱۸ برابر است و جرائم مالیاتی برای خانه های خالی اشخاص حقوقی و دستگاههای دولتی دو برابر مالیات اشخاص حقیقی است؛ بگونه ای مالیات این افراد در سالهای اول، دوم و سوم به تربیت معادل ۱۲، ۲۴ و ۳۶ برابر ارزش اجاره واحد محاسبه می شود.
برای روشن شدن چگونگی محاسبه مالیات خانه های خالی بحث را با یک مثال به پایان می بریم، به این صورت که اگر یک واحد مسکونی با ودیعه ۵۰ میلیون تومان و اجاره ماهیانه دو میلیون تومان بیشتر از چهار ماه خالی بماند در سال اول مشمول ۳۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان جریمه می شود.
منبع:

1400/05/03
23:13:53
0.0 / 5
1169
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد