دکورپرداز
دکور پرداز

تركیه چه قدر ذخایر ارزی دارد؟

تركیه چه قدر ذخایر ارزی دارد؟

ذخایر طلا و ارز ترکیه در آستانه رسیدن به 100 میلیارد دلار قرار گرفت.


به گزارش دکور پرداز به نقل از خبرگزاری آناتولی، بانک مرکزی ترکیه در اطلاعیه ای اعلام نمود حجم ذخایر طلا و ارز این کشور تا اختتام ماه ژوئن به ۹۷.۷ میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با میزان ذخایر ارزی این کشور در ماه قبل ۵.۷ میلیارد دلار بالا رفته است.
طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه، ۵۵.۶ میلیارد دلار از ذخایر ارزی این کشور به شکل اسکناس بوده که نسبت به ماه قبل ۸.۹ میلیارد دلار بیشتر شده است. ذخیره طلا نیز با ۲.۳ میلیارد دلار کاهش به ۴۰.۵ میلیارد دلار رسیده است.
رکورد ذخایر طلا و ارز ترکیه در سالهای اخیر مربوط به دسامبر سال ۲۰۱۳ بوده است که طی آن این کشور ۱۳۶ میلیارد دلار ذخایر طلا و ارز شامل ۲۱ میلیارد دلار طلا در اختیار داشت. ماه گذشته و به دنبال بحران ارزی که منجر به سقوط ۱۴ درصدی ارزش پول ملی این کشور شد، بانک مرکزی مجبور شد بخش بزرگی از ذخایر ارزی خودرا به بازار تزریق کند اما با بهبود تدریجی وضعیت، روند تقویت ذخایر ارزی باردیگر شروع شده است.
از طرف دیگر بانک مرکزی ترکیه در نشست اخیر خود بر خلاف انتظار اولیه خیلی از کارشناسان اعلام نمود نرخ بهره را بدون تغییر در سطح ۱۹ درصدی باقی نگه خواهد داشت. اغلب کارشناسان انتظار داشتند این نرخ بین ۰.۵ درصد تا یک درصد کاهش پیدا کند.
هنوز نسبت به سال قبل ذخایر طلا و ارز ترکیه حدود ۱۲ درصد کمتر است. باتوجه به احیای نسبی از کرونا، انتظار می رود رسیدن به سطح ذخایر ۱۰۰ میلیارد دلاری امسال محقق شود.
از طرف دیگر خالص ذخایر طلا و ارز که از کسر کردن تعهدات کوتاه مدت، وام های ارزی، اوراق قرضه و سپرده های ارزی از کل ذخایر به دست می آید تا اختتام این ماه به ۲۲.۷۱۳.۶ میلیارد دلار رسیده است. طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه، این کشور حدود ۱۷.۱ میلیارد دلار تعهد ارزی کوتاه مدت دارد که نسبت به ماه قبل ۳.۲ درصد افزایش نشان میدهد.1400/05/07
11:28:08
0.0 / 5
1146
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد