دکورپرداز
دکور پرداز

بازنشسته ها منتظرند!

بازنشسته ها منتظرند!

در حالی جریان همسان سازی حقوق بازنشسته ها تا مرحله تدوین لایحه ای برای تثبیت آن و ارائه از طرف دولت به مجلس پیش رفته که حالا باید منتظر باشند نمایندگان که هنوز در این رابطه اقدام جدی نداشته اند، جهت بررسی و تصویب آن ورود کنند. با این وجود رییس سازمان برنامه و بودجه این اطمینان را به بازنشسته ها داده با اقداماتی که صورت گرفته، حالا که لایحه هم تصویب نشده، همسان سازی حقوق آنها محدود به یکسال نیست و باید ادامه داشته باشد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، طی سال ها حقوق بازنشسته ها بسیار جای نقد داشت و همیشه در ارتباط با عدم تناسب آن با حقوق شاغلان و البته تامین نیازهای زندگی و وضعیت اقتصادی گله داشتند تا اینکه در قانون ششم برنامه توسعه دولت مکلف به ایجاد شرایط مناسبی برای پرداخت ها در این بخش شد؛ به شکلی که در ماده ۳۰ قانون دولت مکلف شد بررسی های لازم جهت برقراری عدالت در نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب سازی دریافت ها و برخورداری از امکانات شاغلان، بازنشستگان و مستمری بگیران کشوری و لشگری سنوات مختلف را انجام دهد.
براین اساس، طی بررسی های صورت گرفته، سالانه منابعی در بودجه بمنظور متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری و البته در ادامه تامین اجتماعی پیش بینی شد و این روند از اختتام سال ۱۳۹۸ بصورت جدی تری پیش رفت؛ بطوریکه دولت وعده همسان سازی حقوق بازنشسته ها تا ۹۰ درصد حقوق شاغلان همتراز را به بازنشسته ها داد.
در همین رابطه هیات دولت مصوبه ای گذراند که طی آن صندوق های بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح مکلف شدند علاوه بر امتیازات شغلی از محل منابع داخلی و سایر منابع حاصل از سرمایه گذاری های خود و همین طور منابعی که در بودجه پیش بینی شده نسبت به برقراری عدالت در نظام پرداخت و متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تحت پوشش خود با ۹۰ درصد میانگین حقوق مشمول کسور بازنشستگی شاغلان هم طبق مشترک صندوق متناسب با سنوات خدمت از نیمه دوم سال اقدام نمایند.
در ادامه و در چند ماه گذشته سازمان برنامه و بودجه اعلام نمود که تصمیم دارد جهت تثبیت جریان همسان سازی حقوق بازنشسته ها بر طبق درخواستی که از طرف این قشر وجود داشته و تدابیری که سازمان اندیشیده آنرا به قانون تبدیل کند، بدین سبب پیش نویس لایحه در سازمان برنامه و بودجه آماده شد و به دولت رفت و مدتی بعد در هیات وزیران به تصویب رسید و حدود یک ماه پیش از طرف دولت به مجلس ارائه شد.
اما در این فاصله هنوز مجلس برای تصویب لایحه اقدامی نکرده و آنچه در مواضع برخی نماینده ها دیده می شود انتقاد به لایحه و تاکید بر ایجاد بار مالی آنست.
با این وجود اعلام نوبخت - رییس سازمان برنامه و بودجه - این مساله را تائید نمی نماید. وی در تازه ترین اظهاراتش گفته که بار مالی متناسب حقوق بازنشسته ها حتما در دولت پیش بینی شده که لایحه را ارائه کرده است و این طور نیست که لایحه ای به مجلس برود که منابع آن پیش بینی نشده باشد.
معاون رییس جمهور ضمن تاکید به این که لایحه حالا در مجلس بوده و انتظارات برای ورود و تصویب است یادآوری کرده که پیش از ارائه لایحه نمایندگان اعلام آمادگی می کردند که با ورود آن، نسبت به تصویب اقدام نمایند که حالا زمان آنست.
گرچه مجلس هنوز اقدام موثری در ارتباط با تصویب لایحه همسان سازی حقوق بازنشسته ها انجام نداده است، ولی در همین شرایط هم رییس سازمان برنامه و بودجه به بازنشسته ها اطمینان داده که حتی بدون تصویب قانون نیز این مجوز و تاکید از طرف سازمان برنامه و بودجه به مسئولان مربوطه همچون سازمان بازنشستگی وجود داشته که باید متناسب سازی حقوق بازنشسته ها محدود به یکسال نبوده و همیشه بر طبق منابع پیش بینی شده اجرائی شود.
در جریان متناسب سازی حقوق بازنشستگان و لایحه دائمی شدن آن، فاصله بین حقوق بازنشستگان و شاغلان همتراز به حداکثر ۱۰ درصد می سد و دولت موظف به اجرای آن خواهد بود.
این در حالیست که در سال ۱۳۹۸ که جریان متناسب سازی حقوق بازنشستگان بطور جدی تری اجرائی شده تا حالا متوسط حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری با افزایش ۱۲۰ درصدی به حدود ۷.۲ میلیون تومان و متوسط حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با رشد ۱۳۸ درصدی به پنج میلیون تومان رسیده است.1400/05/13
22:52:01
0.0 / 5
1592
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد