دکورپرداز
دکور پرداز

اعلام دستورالعمل جدید بازارگردانی

اعلام دستورالعمل جدید بازارگردانی

دکور پرداز: صدور مجوز بازارگردانی در اختیار بورس ها قرار گرفت.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بازار سرمایه، مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار از تصویب تغییرات در دستورالعمل بازارگردانی طی جلسه روز گذشته هیأت مدیره سازمان بورس آگاهی داد و اظهار داشت: در جلسه روز گذشته، قرار شد صدور مجوز فعالیت بازارگردانی در اختیار بورس ها قرار بگیرد. بر این اساس، از این پس، بورس ها خود مجوز فعالیت بازارگردانی را به بازارگردان ها اعطا می کنند.
سید مهدی پارچینی با اشاره به «تعیین طبقات نقد شوندگی» توسط بورس ها، گفت: بر طبق این دستورالعمل جدید، بورس ها برای نمادهای معاملاتی، مبادرت به انتشار طبقات نقد شوندگی خواهند کرد و برمبنای شرایط هر طبقه نقد شوندگی، پارامترهای بازارگردانی را به عموم اعلام خواهند کرد. این مساله علاوه بر مشخص کردن حداقل تعهدات برای شروع فعالیت بازارگردانی کمک شایانی در انجام مذاکرات میان تامین کننده منابع و بازارگردان می کند.
وی «تعدیل تعهدات بازارگردان ها» را تغییر سوم در دستورالعمل مورد اشاره خواند و اشاره کرد: با افزایش سرمایه در یک نماد، بازارگردان ها ملزم خواهند بود پارامترهایی که در زمان انعقاد قرارداد تعیین کرده اند را متناسب با افزایش سرمایه، تعدیل کنند.
مدیر نظارت بر بورس ها با اشاره به این که بر طبق تغییرات مذکور، بورس ها عملکرد بازارگردان ها را ارزیابی و رتبه بندی می کنند، اشاره کرد: سقف دریافت کارمزد بازارگردان ها از این پس به رتبه بندی آنها گره خواهد خورد. بر این اساس، سقف کارمزد قابل دریافت توسط بازارگردان از تامین کننده منابع طبق عملکرد آنها تعیین می شود. این موضوع، ضمن افزایش رقابت میان بازارگردان ها، آنها را تشویق می کند تا در کنار بهبود کیفیت فعالیت خود، کارمزد بیشتری را نیز دریافت نمایند.
وی «معافیت کارمزد نقل و انتقال» را تغییر پنجم برشمرد و اظهار داشت: دارایی هایی که به کد بازارگردان بوسیله تامین کنندگان منابع یا برعکس، منتقل می شود از معافیت کارمزدی برخوردار می شود.
به گفته پارچینی، گاهی بازارگردان ها با مشکل یا مشکلاتی مواجه می شوند یا منابع موجود در دسترس آنها، کفاف تعهدات فعلی را نمی دهد. به همین دلیل، «اعطای فرصت» در بازنگری دستورالعمل بازارگردانی به تصویب رسید. بر این اساس، بورس ها حداکثر تا ۱۰ روز کاری به بازارگردان ها فرصت می دهند تا تعهدات خودرا حداکثر ۵۰ درصد کاهش دهند تا بتوانند طی فرصت اعطا شده، مبادرت به برطرف نمودن شرایط غیرعادی خود کنند.
وی «تقاضای برگزاری حراج» را تغییر هفتم این دستورالعمل برشمرد و توضیح داد: اگر نمادی با وجود فعالیت بازارگردان، طی ۵ روز متوالی با صف خرید یا فروش مواجه شود، بازارگردان می تواند تقاضای برگزاری حراج در دامنه ۴ برابر نوسان عادی سهم، کند. این یک امتیاز بزرگ برای بازارگردان هاست تا با این اقدام سهم را سریع تر به تعادل برسانند و شرایط نقد شوندگی را برای آن سهم فراهم آورند.
مدیر نظارت بر بورس ها با اشاره به الزام حضور بازارگردان در روز رفع گره معاملاتی سهم، عنوان کرد: اگر سهمی مشمول گره معاملاتی شود، بازارگردان یا بازارگردان های فعال آن سهم باید در روز رفع گره معاملاتی حضور داشته باشند. این امر به تعادل در سهم و همین طور نقد شوندگی آن کمک می نماید.


منبع:

1400/05/20
23:56:01
0.0 / 5
970
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد