دکورپرداز
دکور پرداز
در ماه گذشته

مردم چند میلیارد تومان از راه کارتخوان ها خرید کردند؟

مردم چند میلیارد تومان از راه کارتخوان ها خرید کردند؟

به گزارش دکور پرداز تراکنش های شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی کشور در چهارمین ماه سالجاری به بیشتر از ۵۶۰ هزار میلیارد تومان رسید.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، بر مبنای تازه ترین گزارش اقتصادی منتشرشده از جانب شاپرک، مجموع تعداد تراکنش های انجام شده شاپرک در تیر ماه سالجاری به ۳۳۷۶ میلیون عدد رسیده که ارزش این تراکنش ها در مجموع به بیشتر از ۵۶۰ هزار میلیارد تومان می رسد که نسبت به خرداد رشدی معادل ۲.۰۴ درصد در تعداد و ۱.۴۲ درصدی در ارزش ریالی داشته است.
بر این اساس، رشد اسمی ماهانه تراکنش های شاپرک در خرداد سالجاری نسبت به ماه گذشته معادل ۷.۸۲ درصد بوده است.
سهم ابزارهای پذیرش در شبکه پرداخت
در تیر ۱۴۰۰ سهم ابزارهای پذیرش اینترنتی در تراکنش های انجام شده ۶.۱۵ درصد و ابزار پذیرش موبایلی ۳.۴۷ درصد بوده و این در شرایطی است که کارت خوان های فروشگاهی ۹۰.۳۸ درصد از کل تراکنش های انجام شده را به خود اختصاص داده اند.
از تعداد تراکنش های انجام شده ۸۸.۰۱ درصد در ارتباط با خرید کالا و خدمات، ۷.۵۴ درصد در ارتباط با پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه و معادل ۴.۴۵ درصد در ارتباط با مانده گیری بوده است.
همچنین، از مجموع کل تراکنش های انجام شده در تیر معادل ۹۲.۵۰ درصد موفق و ۷.۵ درصد ناموفق بوده، البته تراکنش هایی که با سوییچ شاپرک انجام شده، ۹۹.۹۸ درصد موفق بوده است.
اما از مجموع تراکنش های ناموفق انجام شده در این ماه، ۰.۷۴ درصد به علت خطای پذیرندگی، ۰.۲ درصد به علت خطای شاپرکی، ۱۰.۶۲ درصد به علت خطای صادرکنندگی، ۸۷.۷۷ درصد به علت خطای کاربری و ۰.۶۶ درصد به دلیل خطای کسب و کار بوده است.
بر طبق این گزارش، نسبت ارزش تراکنش های شاپرک به نقدینگی در تیر ماه سالجاری هم ۱۶.۵۷ درصد بوده و این در شرایطی است که نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به نقدینگی در این ماه تنها ۲.۱۱ درصد بوده است.
متوسط مبلغ تراکنش ها در ابزارهای پذیرش
بنا بر تحلیل آمارهای رسمی در تیر سالجاری، ابزار کارت خوان فروشگاهی با ۳۱۵ تراکنش به ازای هر کارت خوان در مکان نخست قرار می گیرد و پذیرش اینترنتی با ۱۲۸ تراکنش به ازای هر ابزار و پذیرش موبایلی با ۸۱ تراکنش به ازای هر ابزار فعال به ترتیب در مکان های بعدی قرار می گیرند.
افزون بر این متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی در ماه مذکور معادل ۲۶۵ تراکنش است که این تعداد نسبت به مقدار مشابه در ماه گذشته افزایش ۱.۶۳ واحدی (۰.۶۲ درصدی) را تجربه کرده است.
همینطور بیشترین افزایش متوسط تعداد تراکنش در ارتباط با کارت خوان فروشگاهی بوده است.
شاخص مهم دیگر، شاخص متوسط مبلغ تراکنش ها به ازای هر ابزار پذیرش است که بنا بر آمارهای رسمی، متوسط مبلغ هر تراکنش در ابزار پذیرش اینترنتی ۳۹.۲ میلیون تومان بوده که این عدد برای کارت خوان های فروشگاهی ۵۱ میلیون و ۱۹۲ هزار تومان و برای پذیرش موبایلی تنها ۸۰۰ هزار تومان بوده است.1400/05/27
23:48:08
0.0 / 5
1367
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد