دکورپرداز
دکور پرداز

بحران ارزی در راه افغانستان است؟

بحران ارزی در راه افغانستان است؟

منابع آگاه از عزم جزم آمریکا برای ممانعت از دستیابی طالبان به منابع دلاری اطلاع داده اند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از وال استریت ژورنال، آمریکا بعد از سلطه طالبان بر افغانستان تصمیم گرفته است تا با هدف پیشگیری از دسترسی این گروه به دلار، انتقال منابع ارزی را به افغانستان متوقف نماید. منابع آگاه گفته اند بعد از آن که طالبان پیشروی های خویش را در افغانستان ادامه داد، آمریکا جلوی ارسال یک محموله ارزی به افغانستان را روز جمعه هفته پیش گرفت. از بانکهای آمریکایی هم خبر می رسد حساب های بانکی متعلق به بانک مرکزی افغانستان نزد این بانک ها به دستور بانک مرکزی آمریکا توقیف شده است.
یک مقام دولتی در همین رابطه به وال استریت ژورنال اظهار داشت: دارایی های بانک مرکزی افغانستان در آمریکا به دست طالبان نخواهد افتاد.
هر چند که دولت مرکزی افغانستان سقوط کرده و اشرف غنی- رئیس جمهور این کشور- به خارج از کشور گریخته است اما تصمیم آمریکا برای توقیف منابع دلاری افغانستان پیش از این اتفاق و بعد از آن گرفته شد که چندین منطقه به دست طالبان افتاد. این تصمیم آمریکا سبب شده است تا نگرانی زیادی در میان مدیران بانکی افغانستان ایجاد شود و اجمل احمدی- رئیس بانک مرکزی افغانستان- هم از این کشور فرار کرده است.
در نتیجه اقدامات اخیر آمریکا و هراس مردم، ارزش افغانی- واحد پول ملی افغانستان- به شدت سقوط کرده و حالا تیم مدیریتی بانک مرکزی افغانستان با عنایت به محدودیت بوجود آمده توسط آمریکا برای دسترسی به منابع ارزی، کار بسیار سختی برای مدیریت شرایط و حفظ ارزش پول ملی خواهد داشت.
طبق آخرین آمار موجود، افغانستان حدود ۹ میلیارد دلار ذخایر ارزی داشته که که حدودا همه این مقدار در خارج از کشور و عموما در کشورهای غربی نگهداری می شده است و این یعنی دست آمریکا در مصادره این منابع باز خواهد بود. تخمین زده می شود تنها ۰.۱ درصد از کل ذخایر ارزی به دست طالبان افتاده باشد. قیمت هر دلار هم اکنون ۸۲.۶ افغانی است.
منبع:

1400/05/28
13:39:50
0.0 / 5
1041
تگها: دلار , دولت , قیمت
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد