دکورپرداز
دکور پرداز
مروری بر وعده های وزیر جدید اقتصاد

خاندوزی سرکشی تورم را مهار می کند؟

خاندوزی سرکشی تورم را مهار می کند؟

احسان خاندوزی بعنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت رئیسی فعالیت خودرا از روز چهارشنبه آغاز نموده است و برنامه های متنوعی برای زیر مجموعه های وزارت اقتصاد دارد اما در این بین، وی اولویت هایی چون ثبات اقتصاد کلان و مهار پایدار تورم را مد نظر قرار داده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، روز سه شنبه (سوم شهریور ماه) ۱۸ وزیر پیشنهادی رئیسی به مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفتند و فقط وزیر آموزش و پرورش نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد.
در میان ۱۸ وزیر رئیسی که از مجلس رای اعتماد گرفت، احسان خاندوزی بعنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی معادل ۲۵۴ رای موافق، ۲۵ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از طرف نمایندگان دریافت کرد.
او متولد سال ۱۳۵۹ در شهر گرگان و دانش آموخته دکترای علوم اقتصادیست و الان که نماینده مجلس یازدهم، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس و رییس فراکسیون فضای تولید و کسب وکار مجلس است؛ در سوابق مدیریتی خود مدیر گروه اقتصاد اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی، دبیر شورای اقتصادی سازمان صدا و سیما، مدیرکل مرکز پژوهش های اقتصادی مجلس شورای اسلامی و عضویت در هیأت مقررات زدایی و تسهیل مجوزهای کسب وکار را دارد.
خاندوزی بمنظور بررسی صلاحیت خود از طرف نمایندگان در مجلس شورای اسلامی حاضر شد و مهم ترین اولویت های خود برای سکانداری وزرات امور اقتصادی و دارایی را اعلام نمود که یکی از آنها ثبات اقتصاد کلان و مهار پایدار تورم است.
وزیر اقتصاد درحالی مهار تورم را بعنوان یکی از اولویت های خود مطرح کرده است که آخرین اعلام وضعیت این متغیر اقتصادی از طرف مرکز آمار حاکی از رسیدن آن به ۴۵.۲ درصد در مرداد امسال است و کارشناسان اقتصادی عامل بنیادین روند صعودی تورم را رشد بالای نقدینگی و پایه پولی می دانند که برداشت های زیاد دولت از حساب تنخواه خود در بانک مرکزی برای تامین کسری بودجه سبب این امر شده است.

تامین کسری بودجه بدون استقراض از بانک مرکزی
دراین زمینه، خاندوزی تاکید کرده است که از روز اول تمام تلاش خودرا برای تامین کسری بودجه از روش های غیرتورم زا، کنترل نقدینگی و مدیریت بازار ارز به کار خواهد بست.
بنابراین، باید منتظر ماند و دید که وزیر اقتصاد دولت رئیسی می تواند مقابل استقراض از بانک مرکزی مقاومت کند و تورم را بعنوان یکی از چالش های مهم اقتصاد ایران با تامین کسری بودجه از روش های چون انتشار اوراق، اصلاحات مالیاتی و... مدیریت کند یا خیر زیرا، اقتصاددانان عامل موثر بر تورم را چاپ پول و رشد نقدینگی برای تامین مالی دولت می دانند.
یکی دیگر از نکاتی که در صحبت های وزیر اقتصاد تاکید گردیده است، اقتصاد مقاومتی و خنثی سازی تحریم هاست که وی در مقالات و پژوهش های خود در مقام یک اقتصاد خوانده نیز به آن توجه کرده است.
حالا خاندوزی در مقام وزیر امور اقتصادی و دارایی، می خواهد وزارت اقتصاد را با آرایش تحریم ناپذیری نوسازی و برای خنثی سازی تحریم حرکت نماید.

نزدیک ترین وعده خاندوزی چیست؟
بدین منظور، وی در نظر دارد تا سیستم های موجود در وزارت اقتصاد را بازطراحی کند تا تامین مالی دولت و تولید کشور را تقویت و حمایت کند که دراین زمینه می خواهد حذف مجوزهای زائد، بهبود محیط کسب وکار و تسهیل امور گمرکی و مالیاتی را پیش بگیرد تا مسیری برای مشارکت همه مردم در پروسه تولید و پیش بینی پذیر کردن اقتصاد برقرار شود.
وزیر جدید اقتصاد برنامه های خود در حوزه نظام مالیاتی را در مواردی چون افزایش شاخص مالیات GDP به یک ونیم برابر وضعیت فعلی تا اختتام دولت، استقرار مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی و عایدی سرمایه، هوشمند سازی نظام مالیاتی، و مودی محوری بجای پرونده محوری و ممیز محوری، اجرای کامل قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان اعلام نمود.
او برای ارتقای صنعت بیمه کشور نیز، اصلاح در ساختار و عملکرد بیمه مرکزی، تقویت ساختار بیمه اتکایی داخلی، توسعه محصولات بیمه ای، تسهیل ورود فناوران بیمه ای و... را مد نظر قرار داده است.
در آخر یکی از وعده های حدودا نزدیک خاندوزی در مقام وزیر اقتصاد، اصلاح قانون سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی است که طبق گفته وی، در ۳ ماه آتی لایحه آن تقدیم هیات وزیران خواهد شد تا در پی آن خیلی از مشکلات خصوصی سازی ها و حکمرانی سهام عدالت اصلاح گردد.1400/06/06
08:13:01
0.0 / 5
1427
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد