دکورپرداز
دکور پرداز

دریافت سود بورسی در ازای جان!

دریافت سود بورسی در ازای جان!

هرچه کرونا بیشتر جان می گیرد، صف ها طویل تر می شود، انگار نه انگار سامانه ای برای پرداخت سود مجامع بصورت الکترونیکی وجود دارد که شرکتها برای پرداخت سودهای ناچیز در ایام جولان کرونا در کشور، سهامداران را به زیر سقف بانک ها می کشانند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، از میان شرکت های بورسی حدود ۴۳۰ شرکت مجامع عمومی عادی سالیانه خودرا برگزار کرده و راه های مختلفی را برای پرداخت سود به سهامداران خود اعلام نموده اند. از واریز سود بوسیله سامانه سجام گرفته که بهترین روش بوده و در این روزهای کرونائی کمترین خطر را برای سهامدار دارد تا مراجعه حضوری به بانکی خاص که موجب می شود سهام داران در روزهایی که سایه کرونا بر کشور سنگینی می کند مجبور شوند برای دریافت سود خود به بانک ها مراجعه کنند که نه فقط جان خودشان در خطر است، بلکه به شلوغی این مکان پرخطر نیز دامن زده می شود!
از میان ۴۳۰ شرکت و نماد بیش از ۸۶ نماد شامل مذکور، نمادهای اعتلا، افرا، انرژی، بپیوند، بتراس، برکت، بشهاب، بمیلا، بنو، پارسیان، پخش، پسهند، تلیسه، توریل، ثامید، ثبهساز، چفیبر، چکاپا، حبندر، خاهن، خبهمن، ختور، خودکفا، داسوه، داوه، دبالک، دفرا، دماوند، زبینا، زدشت، زشریف، زشگرا، زقیام، زکشت، سرچشمه، سهگمت، سیمرغ، شبهرن، شتران، شتوکا، شفا، شیراز، غپاذر، غپینو، غدام، غشوکو، غصینو، غگلپا، غگلستا، غگیلا، غمینو، غویتا، فاسمین، فمراد، فنفت، فنورد، قاسم، قچاز، کاذر، کاوه، کرماشا، کسعدی، کنور، کی بی سی، لخزر، مداران، میدکو، وآرین، وبهمن، وپخش، وسینا، ولانا، ولملت، ومعلم، ونیکی، تاپیکو و... برای پرداخت سود بانکی را معرفی کرده اند که سهام دار باید حضوری به آن مراجعه کند.
موضوعی که موجب اعتراض خیلی از سهام داران شده و این معما را پررنگ تر کرده است که چرا وقتی سجام است همچنان به مراجعه حضوری تاکید می شود؟
خبری از باجه جدا نبود!
در این راستا، یکی از سهام دارانی که برای دریافت سود خود مجبور به مراجعه حضوری به بانک شده است، به ایسنا اظهار داشت: بانک به شدت شلوغ بود. وقتی مراجعه کردم متوجه شدم باجه ای را برای سهامداران در نظر نگرفته اند و برای دریافت سودم باید شماره می گرفتم و در آن شلوغی منتظر می ماندم. انتظار داشتم حالا که سهامدار را مجبور به مراجعه حضوری کرده اند، باجه ای جدا در نظر بگیرند. برایم سوال است که چرا از ظرفیت سامانه سجام استفاده نمی گردد.
سود را نقدی پرداخت کردند!
از دیگر سهامدارانی که سود خودرا از بانک دریافت کرده است نیز به ایسنا توضیح داد: عجیب تر از این که مجبور به مراجعه حضوری به بانک شدم، این بود که سود را بصورت نقدی دریافت کردم! برای اینکه در آن بانک به ویژه شماره حساب نداشتم و حدود یک میلیون تومان را نقدی دریافت کردم! آن هم در روزهایی که سهم پول نقد در مبادلات بسیار کاهش یافته است و به سبب کرونا خیلی از اصناف و افراد از دریافت پول نقد خودداری می کنند. من سهامدار یک شرکت بزرگ هستم و فکر نمی کنم پرداخت سود به این شیوه در شأن این شرکت باشد درحالی که می تواند به آسانی سود را از طرسق سجام پرداخت کند.
سودی که در جیب شرکتها باقی می ماند
یکی دیگر از سهام داران با انتقاد از این که باید برای دریافت سود خود به بانک مراجعه کند به ایسنا اظهار داشت: سودی که به من تعلق گرفته بسیار ناچیز است. بطوریکه من ترجیح می دهم برای حفظ سلامتی ام از رفتن به بانک و دریافت سود امتناع کنم و اساسا سودم نزد شرکت باقی می ماند. حساب کنید چند هزار نفر در کشور مشابه وضعیت من وجود دارد و تکلیف این سودها چه می شود؟ درحالی که اگر پرداخت بوسیله سجام صورت بگیرد سهامدار حق خودرا دریافت می کند.
حمل و نقل گران تر از سود!
سهام دار دیگر نیز که برای دریافت سود خود حضوری به بانک مراجعه نموده بود برای ایسنا توضیح داد: بانک به شدت شلوغ بود و از آنجا که وروردی بانک در یک خیابان شلوغ قرار داشت امکان بیرون ایستادن وجود نداشت. واقعا چرا وقتی زیرساخت ها برقرار است شرکتها باید برای پرداخت سود سهامدار را در این روزهای کرونائی به بانک بکشانند؟
یکی دیگر از سهامداران بورسی نیز با گلایه از لزوم مراجعه حضوری به بانک اظهار داشت: بانکی که معرفی شده است در روستای ما شعبه ندارد و من باید برابر با سودی که باید دریافت کنم هزینه حمل و نقل تا روستای اطراف را پرداخت کنم. درحالی که اگر بوسیله سجام سود را پرداخت می کردند نیاز به این همه دردسر و زحمت نبود.
دریافت سود برای جا نماندن از تورم
یک سهامدار دیگر نیز درمورد مراجعه حضوری به بانک برای دریافت سود بورسی به ایسنا اظهار داشت: راستش را بخواهید من برای مراجعه حضوری دو دل بودم و قصد داشتم وقتی کمی کرونا آرام گرفت برای دریافت سود به بانک مراجعه کنم. اما انقدر میزان سود ناچیز است که ترسیدم تا دوماه دیگر ارزشی نداشته باشد و برای جلوگیری از این مساله مجبور به مراجعه حضوری شدم که بسیار هم شلوغ بود.
گلایه های سهامداران در این باب بسیار و جای تعجب است که درحالی که حدود سه سال از راه اندازی سامانه سجام می گذرد چرا از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار الزامی برای شرکتها وجود ندارد تا شرکتها بوسیله این سامانه سود سهامداران را پرداخت کنند. واقعا در روزهایی که کرونا روزانه جان حداقل ۵۰۰ نفر از هموطنانمان را می گیرد، دامن زدن به شلوغی بانک ها و به خطر انداختن جان تعدادی از اشخاص دیگر جایز است؟1400/06/07
14:04:57
0.0 / 5
797
تگها: سازمان , هزینه
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد