دکورپرداز
دکور پرداز
مقام مسئول خبر داد؛

پوشش ریسک ساخت مسکن به زودی در بورس کالا اجرائی می شود

پوشش ریسک ساخت مسکن به زودی در بورس کالا اجرائی می شود

باتوجه به نهایی شدن طرح جهش تولید مسکن از طرف شورای نگهبان، وزارت اقتصاد بایدبرای پوشش ریسک ساخت مسکن، امکان پیش خرید و سایر ابزارهای پوشش ریسک خرید مصالح ساختمانی در بورس کالا را فراهم آورد.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، سخنگوی شورای نگهبان بتازگی از تصویب نهایی طرح جهش تولید مسکن از طرف شورای نگهبان آگاهی داده است که باتوجه به تبصره ماده (۱۴) این قانون، باید وزارت امور اقتصادی و دارایی بمنظور پوشش ریسک ساخت مسکن امکان پیش خرید و سایر ابزارهای پوشش ریسک خرید مصالح ساختمانی (صرفاً فولاد و سیمان) را در بورس کالای ایران فراهم کند؛ این رویداد به مفهوم ورود گام به گام فولاد و سیمان کشور به بازار ابزارهای مالی بورس کالا است. هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان بتازگی اعلام نموده است «طرح جهش تولید مسکن که در مراحل قبل با ابهامات و اشکالاتی از طرف شورای نگهبان روبه رو شده بود، بعد از انجام اصلاحات در مجلس و بررسی دوباره در شورا مغایر شرع و قانون اساسی شناخته نشد. امیدوارم اجرای این قانون به ایجاد رونق و جهش در این صنعت پیشران و رفع یکی از دغدغه های مردم منجر شود.»
همچنین سید نظام الدین موسوی سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به تأیید طرح جهش تولید مسکن از طرف شورای نگهبان و تبدیل شدن این طرح به قانون اعلام نمود که برای تامین مصالح ساختمانی مانند سیمان و فولاد مقرر است این محصولات بوسیله بورس کالا تامین شود و افراد می توانند آنرا پیش خرید کنند.
تبصره ماده ۱۴ چه می گوید؟
اعلام خبر تبدیل شدن طرح جهش تولید مسکن به قانون، نگاه اهالی بازار سرمایه را بیشتر به تبصره ماده (۱۴) طرح جهش تولید مسکن معطوف می کند چونکه در این ماده آمده است: وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است بمنظور پوشش ریسک ساخت مسکن، امکان پیش خرید و سایر ابزارهای پوشش ریسک خرید مصالح ساختمانی (صرفاً فولاد و سیمان) را در بورس کالا فراهم نماید.
در این زمینه نمایندگان مجلس در نشست علنی روز چهارشنبه ۱۸ فروردین ماه در جریان بررسی طرح جهش تولید و تامین مسکن، با ماده (۱۴) و تبصره آن با ۱۷۱ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۱۶ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند. اما باتوجه به تأیید شورای نگهبان و تبدیل شدن این طرح به قانون، نسخه اجرائی بورس کالا برای پوشش ریسک ساخت مسکن چیست؟
ریسک ساخت مسکن چگونه پوشش داده می شود؟
جواد فلاح مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران در این زمینه به خبرنگار مهر اظهار داشت: تغییرات قیمتی مصالح ساختمانی در دوره چند ساله ساخت یک پروژه، از چالش های انبوه سازان و سازندگان بشمار می رود بطوریکه سرمایه گذار در ابتدای ورود به یک پروژه، هزینه ساخت را برآورد و برمبنای آن مبادرت به شروع کار می کند.
او اضافه کرد: اما در چند سال اخیر به سبب نوسانی بودن قیمت ها، سازندگان با افزایشی فراتر از حد انتظار خود در طول دوره ساخت مواجه گشته اند و این مساله علاوه بر ایجاد مشکلات مالی حتی در بعضی موارد موجب توقف کار و نیمه کاره ماندن روند ساخت شده است.
فلاح با اعلان اینکه عوامل فوق در نهایت بر افزایش قیمت تمام شده مسکن اثر می گذارد، گفت: دراین زمینه، بورس های کالایی راهکاری برای پوشش ریسک افزایش قیمت دارند و دهه هاست که در کشورهای توسعه یافته و سال هاست که در کشورهای درحال توسعه از قراردادهای مشتقه برای پوشش چنین ریسک هایی استفاده می شود.
مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالا اظهار داشت: تجربه راه اندازی قراردادهای مشتقه شامل قرارداد آتی و اختیار معامله و همین طور معاملات کشف پریمیوم در بورس کالای ایران وجود دارد البته تا حالا سیمان و فولاد وارد قرارداد کشف پریمیوم، آتی و اختیار معامله نشده اند اما زیر ساخت سامانه ای، فنی و مقرراتی آن آماده است.
او افزود: بدین سبب با توجه تأیید طرح جهش تولید مسکن در شورای نگهبان و تکلیف مجلس شورای اسلامی و همین طور اراده صنایع تولیدکننده مصالح ساختمانی و سازندگان ساختمان، می توان انتظار داشت که این نوع معاملات برای این دو محصول به سرعت راه اندازی شده و طرفین معامله از مزایای پوشش ریسک قراردادهای مشتقه بهره مند شوند.
کارکرد ابزارهای مالی بورس کالا
فلاح در ادامه به کارکرد قراردادهایی که امکان پیش خرید مصالح ساختمانی در بورس کالا را فراهم می کنند اشاره نمود و اظهار داشت: در این نوع قراردادها طرفین معامله متعهد به انجام خرید و فروش در آینده با قیمت مشخص یا با فرمول قیمتی معین می شوند. به عبارتی مشخص می شود که در زمان سررسید قرارداد (برای مثال ۶ ماه آینده) باید محصول با قیمت تعیین شده در قرارداد مورد معامله قرار گیرد. همین طور اگر در قرارداد فرمول قیمتی تعیین شده باشد در زمان سررسید قرارداد، نرخ محصول برمبنای فرمول تعیین شده در قرارداد محاسبه شده و معامله برمبنای آن نرخ انجام می شود.
مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالا درباب قراردادهای اختیار معامله نیز اظهار داشت: این نوع قراردادها به صورتی بیمه قیمت هستند؛ در این نوع قراردادها برای پوشش ریسک تغییرات قیمت، خریدار کالا می تواند از اختیار معامله خرید استفاده نماید و فروشنده نیز از اختیار فروش. بعنوان مثال سازنده یک واحد مسکونی برمبنای نرخ روز میلگرد، قرارداد اختیار معامله خرید میلگرد با قیمت ۱۲ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم را خریداری می کند. اگر در سررسید، قیمت میلگرد بیش از ۱۲ هزار تومان بود، خریدار از اختیار خود استفاده می نماید و کسی که این اختیار را فروخته متعهد است که در زمان سررسید میلگرد را با نرخ ۱۲ هزار تومان بفروشد. اما اگر در زمان سررسید، قیمت کمتر از ۱۲ هزار تومان بود نیازی به استفاده از اختیار خرید نیست.
او در آخر گفت: استفاده از ابزار مالی بورس کالا برای مبادله محصولات ساختمانی و پوشش ریسک قیمت در آینده به خریداران مصالح ساختمانی و سازندگان و انبوه سازان کمک شایانی در اطمینان قسمتی از بازگشت مطلوب سرمایه و مصون ماندن از نوسانات قیمتی می کند و در نهایت به رونق تولید مسکن منجر شود.

1400/06/08
22:05:53
0.0 / 5
1302
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد