دکورپرداز
دکور پرداز
بانك مركزی اعلام كرد؛

افزایش ۵۱ درصدی تسهیلات پرداختی بانکها به بخش های مختلف اقتصادی

افزایش ۵۱ درصدی تسهیلات پرداختی بانکها به بخش های مختلف اقتصادی

دکور پرداز: تسهیلات پرداختی بانکها طی پنج ماه ابتدای امسال به بخش های اقتصادی 9007.8 هزار میلیاردریال است که در قیاس با دوره مشابه پارینه 3054.9 هزار میلیاردریال (معادل 51.3 درصد) افزایش داشته است.به گزارش دکور پرداز به نقل از بانک مرکزی، بانک مرکزی در جدول زیر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش های اقتصادی طی پنج ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ را تشریح کرد و سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش های اقتصادی طی پنج ماهه ابتدای امسال را مبلغ ۶۱۰۳.۶ هزار میلیاردریال معادل ۶۷.۸ درصد کل تسهیلات پرداختی اعلام نمود.
هم چنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در پنج ماهه ابتدای امسال معادل ۲۱۹۱.۸ هزار میلیاردریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۵.۹ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش تمام بخش های اقتصادی (مبلغ ۶۱۰۳.۶ هزار میلیارد ریال) است.

بر اساس این خبر از ۲۷۵۵.۶ هزار میلیاردریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۹.۵ درصد آن (مبلغ ۲۱۹۱.۸ هزار میلیارد ریال) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیان کننده توجه و اولویت دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانکها امسال است.
شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظرگرفت و همیشه مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس لازم است به افزایش توان مالی بانکها بوسیله افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک ها، افزایش راندمان بانکها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانکها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه بعنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه ای کرد.

1400/06/19
14:09:23
0.0 / 5
943
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد