دکورپرداز
دکور پرداز
طبق اعلام بانك مركزی؛

رشد اقتصادی در بهار ۱۴۰۰ به ۶ و دو دهم درصد رسید

رشد اقتصادی در بهار ۱۴۰۰ به ۶ و دو دهم درصد رسید

طبق اعلام بانک مرکزی، رشد اقتصادی کشور در بهار 1400 با نفت به 6.2 و بدون نفت به 4.7 درصد رسید.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بانک مرکزی، طبق اعلام بانک مرکزی، رشد اقتصادی کشور در بهار ۱۴۰۰ با نفت به ۶.۲ و بدون نفت به ۴.۷ درصد رسید. بر اساس محاسبات مقدماتی اداره حساب های اقتصادی بانک مرکزی، تولید ناخالص داخلی کشور در فصل اول ۱۴۰۰ (به قیمت های پایه سال ۱۳۹۵)، با نفت به رقمی حدود ۳۴۷۷.۰ هزار میلیاردریال و بدون نفت به حدود ۳، ۱۴۸ هزار میلیاردریال رسید که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل به ترتیب از افزایش ۶.۲ و ۴.۷ درصدی برخوردارست.

در این دوره به استثنای ارزش افزوده گروه کشاورزی که متأثر از خشکسالی و کاهش تولید محصولات زراعی با کاهش عملکرد ۰.۹ درصدی مواجه گردید، ارزش افزوده سایر گروه های اقتصادی شامل «نفت»، «صنایع و معادن» و «خدمات» از افزایشی به ترتیب معادل ۲۳.۳، ۲.۱ و ۷.۰ درصدی برخوردار بوده اند.

ذکر این نکته لازم است که تحقق رشد ۷.۰ درصدی ارزش افزوده گروه خدمات در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ و در شرایطی که ارزش افزوده این گروه در سه ماهه اول سال ۱۳۹۹ متأثر از نتایج شیوع بیماری کرونا با کاهش ۲.۵ درصدی روبه رو شده بود، حاکی از بازیابی این بخش از اقتصاد از تبعات منفی شیوع ویروس کرونا است. بررسی سهم کارهای مختلف اقتصادی در بخش خدمات نشان میدهد که افزایش نرخ رشد ارزش افزوده این بخش عمدتا در نتیجه افزایش ارزش افزوده کارهای «حمل و نقل و انبارداری»، «بهداشت و مددکاری اجتماعی»، «عمده فروشی، خرده فروشی و تعمیر وسایل نقلیه موتوری»، «اطلاعات و ارتباطات» و «حرفه ای، علمی و فنی» بوده است.

همین طور هزینه های مصرفی بخش خصوصی که در سال ۱۳۹۹ به میزان ۰.۵ درصد کاهش داشت، از فصل چهارم سال قبل روند رو به بهبود ملموسی به خود گرفته و در فصل ابتدایی سال جاری نیز رشد ۲.۲ درصدی را تجربه نمود. رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص کل نیز در فصل اول سال جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل معادل ۳.۵- درصد تحقق یافت که در این ارتباط تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در ماشین آلات رشد قابل توجه ۱۵.۸ درصدی را تجربه کرد؛ در صورتیکه تشکیل سرمایه ثابت در بخش ساختمان کاهش معناداری (۱۰.۳- درصد) را به ثبت رساند. همین طور صادرات و واردات کالاها و خدمات (به قیمت های ثابت)، بعد از کاهش به ترتیب ۱۰.۴ و ۲۸.۷ درصدی در سال ۱۳۹۹، در سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ به ترتیب با رشد ۳۵.۶ و ۳۰.۵ درصدی همراه بودند.

گزارش تحولات بخش واقعی اقتصاد ایران - (سه ماهه اول سال ۱۴۰۰)

1400/06/29
13:47:28
0.0 / 5
1220
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد