دکورپرداز
دکور پرداز

پاسخی به ابهامات سقف جدید کارت به کارت

پاسخی به ابهامات سقف جدید کارت به کارت

دکور پرداز: با ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی، به زودی سقف تعداد تراکنش های واریز به کارت بانکی یک فرد تغییر می کند که این محدودیت برای تعداد تراکنش هایی که هر فرد برای کارت به کارت از کارت های بانکی خود به سایر کارت ها در شبکه بانکی انجام می دهد، اعمال نمی گردد و برخلاف گفته بانک مرکزی در خصوص ابلاغ این بخشنامه به بانک ها، مسئولان بانکی می گویند که این بخشنامه هنوز به بانکها ابلاغ نشده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، روز گذشته بانک مرکزی در امتداد مقابله با قمار از جزییات بخشنامه ای رونمایی نمود که در پی آن سقف تعداد مجاز کارت به کارت واریزی برای هر فرد روزانه ۲۰ مرتبه و این عدد در ماه ۸۰ عدد است.
طبق اعلام معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی، این بخشنامه به بانکها ابلاغ گردیده اما هنوز از طرف آنها به اجرا در نیامده است که در آن به بانکها اعلام شده تا تعداد مجاز تراکنش کارت به کارت واریزی ابلاغی بسته به شرایط تغییر کند.
براین اساس، هر فرد نهایتاً مجاز به انجام ۸۰ تراکنش در طول یک ماه است، پس این تراکنش ها ممکنست طی چهار روز و در هر روز ۲۰ تراکنش انجام و سقف فرد پر شود یا ممکنست طی روزهای بیشتر و تعداد تراکنش کمتر صورت گیرد.
در نهایت محدودیت برای سقف روزانه و سقف ماهانه لحاظ می شود که نباید به ترتیب بیش از ۲۰ و ۸۰ شود.
در این بین، پیگیری های ایسنا از کانون بانکها و موسسات اعتباری خصوصی و شورای هماهنگی بانکهای دولتی و نیمه دولتی در این رابطه حاکی از آنست که برخلاف اعلام بانک مرکزی، این بخشنامه هنوز به بانکها ابلاغ نشده است.
از طرف دیگر، با اعمال این محدودیت در تعداد تراکنش کارت به کارت واریزی، این ابهام به وجود آمد که فعالان اقتصادی، تجار و صاحبان کسب وکار که روزانه و ماهانه تعداد بسیار بالایی تراکنش انجام می دهند و این بخشنامه در روند مبادلات تجاری آنها بی نظمی به وجود می آورد.
در این راستا، بانک مرکزی در پاسخ ابهامات، طی اطلاعیه ای بیان کرد: برمبنای بخشنامه ابلاغی بانک مرکزی، شبکه بانکی کشور موظف شده است برای تعداد تراکنش های واریزی به کارت هر شخص حقیقی، سقف تعیین شده را اعمال نماید.
بمنظور جلوگیری از سوءاستفاده های محتمل در تبادلات پولی کشور بر بستر کارت به کارت، به زودی مجموع تعداد تراکنش های واریزی که به کارت های هر شخص حقیقی(کد ملی) در یک روز انجام می گیرد به بیست تراکنش محدود خواهد شد.
این محدودیت با هدف نظارت هرچه بیشتر بر تبادلات پولی و جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی از خدمت انتقال وجه کارت به کارت اعمال می شود.
بنابر بخشنامه بانک مرکزی، این محدودیت تنها در مورد تعداد تراکنش های واریز به کارت اعمال خواهد شد و محدودیتی برای تعداد تراکنش هایی که هر فرد بمنظور کارت به کارت از کارت های بانکی خود به سایر کارت ها در شبکه بانکی انجام می دهد، پیش بینی و تعیین نشده است.
به عبارت دیگر این محدودیت تنها شامل «واریز به» کارت بانکی یک فرد است.
شایان ذکر است، محدودیت تعدادی تعیین شده حاصل رصد و تحلیل هوشمند یک ساله رفتار کاربران است که برمبنای آن، محدودیت در نظر گرفته شده فقط تعداد بسیار محدودی از افراد استفاده کننده را در روز تحت تاثیر قرار خواهد داد و بدین سبب کارکرد استفاده های معمول بدون هیچ مشکلی برقرار خواهد ماند.
از آنجائیکه خدمت کارت به کارت برای مقاصد شخصی در نظر گرفته شده است، این محدودیت موجب رفع سوءاستفاده ها و سالم سازی فضای بهره برداری کاربران از خدمت کارت به کارت خواهد شد.
منبع:

1400/06/31
12:04:34
0.0 / 5
987
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد