دکورپرداز
دکور پرداز
دستور دادستان روی زمین ماند

دپوی پرحاشیه 1300 تن سرم

دپوی پرحاشیه 1300 تن سرم

دکور پرداز: با وجود دستور دادستانی در ارتباط با تعیین تکلیف سرم های موجود در گمرک، مکاتبه اخیر گمرک ایران با سازمان غذا و دارو نشان میدهد پس از گذشت چند هفته از این تکلیف، این سازمان هنوز اقدام موثری در این رابطه انجام نداده و 1300 تن سرم دیگر در یک ماه گذشته در گمرک دپو شده و گفته می شود هماهنگی با وزارت بهداشت برای ورود آنها صورت نگرفته است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، واردات سرم جهت تامین نیاز داخل از اواسط مرداد ماه سال جاری آغاز شد اما مدتی نگذشته بود که اعلام گردید حدود ۵۰۰ تن سرم داخل گمرک دپو شده که ۲۵۰ تن آن مربوط به پنج سال پیش است که اغلب تاریخ آن گذشته اما ۲۸۰ تن آن از حدود یک سال اخیر وارد شده است.
در عین حال، محموله هایی از سرم در ماه گذشته به تدریج وارد شده بود که هنوز مجوز وزارت بهداشت برای ترخیص را نداشت.
قرار بود تکلیف سرم های جدید ۴۸ ساعته مشخص شود
به دنبال بازدیدی که معاونان دادستان تهران در شهریور از گمرک تهران و انبارهای عمومی داشتند تکالیفی جهت تعیین تکلیف سرم های دپو شده به وزارت بهداشت محول کردند.
بر این اساس، در کنار تعیین وضعیت سرم های قدیمی، قرار شد در مورد سرم هایی که اخیر وارد شده بود، وزارت بهداشت با اعزام نماینده خود به گمرک و بازدید میدانی ظرف ۴۸ ساعت نسبت به تعیین تکلیف این سرم ها از جهت ترخیص یا عدم ترخیص اعلام نظر و سرم هایی که مجوز وزارت بهداشت داشتند فورا توسط گمرک ترخیص شود.
۴۸ ساعت، چند هفته شد و دپو به ۱۳۰۰ تن رسید
اما با گذشت مدتی از دستور دادستانی، مکاتبه ای که بتازگی گمرک ایران با سازمان غذا و دارو داشت نشان داد که هم اکنون حجم بالایی از سرم در یک ماه گذشته به گمرک وارد شده اما نه فقط در فرصت ۴۸ ساعته تعیین شده اقدامی صورت نگرفته بلکه با گذشت حدود یک ماه حجم آن به ۱۳۰۰ تن رسیده است که این جدا از آن ۵۰۰ تن سرم های قبلی است.

مجوز صادر نشد، سرم ها تخلیه شد
ماجرا از این مقرر است که چهار شرکت نسبت به واردات بیش از ۱۳۰۰ تن سرم انسانی ظرف ۳۰ روز گذشته به گمرک اقدام نمودند و با وجود تسهیلاتی که گمرک بر ای حمل یکسره و ترخیص فوری سرم اعمال می کند این شرکتها به سبب عدم امکان ارائه مجوز وزارت بهداشت نتوانستند سرم ها را ترخیص کنند، بدین جهت درخواست تخلیه کالا در انبارهای گمرک را داشتند که گمرک نیز به جهت جلوگیری از فساد احتمالی کالا بر روی کامیون، نسبت به ضرورت اجازه تخلیه این محموله ها اقدام نموده ولی تا حالا مجوز ترخیص سرم از طرف شرکتهای واردکننده به گمرک ارائه نشده است
گمرک: تکلیف را مشخص کنید
معاون فنی گمرک در مکاتبه خود از رییس سازمان غذا و دارو خواسته بود تا ضمن توجه واردکنندگان سرم در خصوص انجام تشریفات گمرکی این کالا بصورت حمل یکسره با ارائه مجوزهای قانونی لازم، نماینده سازمان غذا و دارو به گمرک مراجعه و نسبت به بررسی موضوع و تعیین تکلیف سرم های دپو شده در حداقل زمان ممکن اقدام نماید.
واردات با سازمان غذا و دارو هماهنگ نبود؟
اما یک روز بعد از این مکاتبه(۱۱مهرماه)، گمرک ایران در مکاتبه ای با چهار شرکت واردکننده ۱۳۰۰ تن سرم، درخواست ارائه مستندات درباره هماهنگی با وزارت بهداشت برای واردات این سرم ها را داد.
اینکه چرا چنین درخواستی صورت گرفته ظاهرا به واکنش رییس سازمان غذا و دارو برمی گردد که ظاهرا وی طی مصاحبه ای اعلام نموده است «این حجم سرم انسانی، محموله هایی هستند که به سازمان غذا و دارو اعلام نشده و بدون هماهنگی با وزارت بهداشت وارد کشور شده و در گمرک تخلیه و دپو شده است.»
گمرک: واردکنندگان سند بدهند که هماهنگ بودند یا نبودند
بر این اساس معاون فنی گمرک نیز در مکاتبه ای با چهار شرکت وارد کننده ابن سرم ها با اشاره به اظهارات رییس سازمان غذا و دارو اعلام می کند که ظرف ۴۸ ساعت آتی، توضیحات مستند خود در خصوص هماهنگی یا عدم هماهنگی قبلی با سازمان غذا و دارو برای واردات سرم های دپو شده را جهت بررسی به گمرک ایران اعلام کنند.
۵۰۰ تن سرم هم تعیین تکلیف نشده!
اما عدم تعیین تکلیف سرم های وارداتی اخیر که طبق دستور دادستانی باید ظرف ۴۸ ساعت صورت می گرفت در حالی با گذشت چند هفته انجام نشده که بخش دیگر یعنی مربوط به سرم های تاریخ گذشته و دیالیزی هم با وجود مهلت تعیین شده، وضعیت مشخصی ندارد.
این مساله نیز در مکاتبه اخیر گمرک با سازمان غذا و دارو مورد تاکید قرار گرفته و اعلام شده است با وجود ابلاغ مجوز دادستانی تا حالا اقدامی درباب استقرار نماینده وزارت بهداشت در گمرک امام خمینی(ره) صورت نگرفته است.
ارونقی به شانه ساز (رییس سازمان غذا و دارو) گفته که اعلام نظر نهایی در مورد ۲۵۰ تن سرم انسانی متعلق به شرکت داروسازی مربوطه نیز انجام نشده که در این رابطه نیز باید وزارت بهداشت اقدام نماید.
این در حالی است که طبق دستور دادستانی در ماه گذشته، مقرر شده بود که درباب ۲۵۰ تن سرم تاریخ گذشته متعلق به یک شرکت که تاریخ مصرف آن سپری شده است و همین طور ۲۸۰ تن سرم مخصوص بیماران دیالیزی، وزارت بهداشت در فرصت یک هفته ای بصورت مکتوب نظر خودرا اعلام و نسبت به ترخیص یا عدم ترخیص این اقلام تکلیف را مشخص نماید.
منبع:

1400/07/12
22:14:56
0.0 / 5
1374
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد