دکورپرداز
دکور پرداز

بازار مسکن در نیمه دوم سال افت می کند

بازار مسکن در نیمه دوم سال افت می کند

یک کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: به لحاظ حجم معاملات مسکن احیانا در نیمه دوم سال شیب صعودی که در شهریورماه شاهدش بودیم گرفتار افت می شود و به سبب نبود ظرفیت لازم در طرف تقاضا نرخ افزایش قیمت نیز کمتر از تورم عمومی خواهد بود.


سید محمد مرتضوی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: رونق نسبی بازار مسکن در شهریورماه از چند عامل نشأت گرفته بود. نخستین علت به پیک جابه جایی در شهریورماه مربوط می شود که همه ساله وجود دارد. در ماه های آتی چنین حجمی از جابه جایی نخواهیم داشت و معاملات در این بخش کاهش پیدا می کند.
وی ادامه داد: مساله دیگر به تورم عمومی مربوط می شود. به هر حال مردم در جامعه به عینه شاهد رشد همه کالاها از مواد غذایی گرفته تا پوشاک، لوازم خانگی و غیره هستند. این تورم نگران کننده است و ترس از افزایش قیمت موجب شد کسانی که تصمیم به خرید خانه داشتند این تصمیم را عملی کنند.

مردم اعتماد چندانی به طرحهای مسکن دولتی ندارند
عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان با اعلان اینکه همین طور تجربه شکست طرحهای مسکن دولتی در اقدام برای خرید مسکن در شهریورماه موثر بوده است اظهار داشت: بی اعتمادی مردم به پروژه هایی که جنبه حمایتی دارد مثل مسکن مهر و طرح اقدام ملی که طرحهای شکست خورده ای هستند موجب شد تا به توفیق طرح جهش تولید و تامین مسکن نیز چندان امیدوار نباشند. بنا بر این قسمتی از مردم با منابع فعلی در اختیار خود مبادرت به خرید مسکن کردند.
مرتضوی افزود: متقاضیان مسکن نمی توانند به آسانی باور کنند که دولت قادر باشد سالیانه یک میلیون واحد مسکونی راه اندازی کند. البته گفته شده که مقرر است واحدها بوسیله زمینه های قانونی و حمایتی مثل صندوق ملی مسکن ساخته شود که امیدواریم شکل اجرائی به خود بگیرد.

وام یک میلیاردی مسکن با شکست مواجه می شود
وی درباره میزان اثرگذاری وامهای مسکن که بتازگی مصوب شده است اظهار داشت: وام یک میلیارد تومانی مسکن جوانان به سبب مدت ۱۵ ساله سپرده گذاری در صندوق آن هیچ نوع استقبالی را در پی نداشت و به شکست منجر می شود اما تسهیلات ۴۸۰ میلیون تومانی ساخت یا خرید می تواند موثر باشد. درباب مسکن جوانان، تجربه ثابت کرده در بازه زمانی ۱۵ ساله کلیه کالاها در ایران می تواند چند بار گرفتار تلاطم و جهش قیمت شود و نمی توان پس از ۱۵ سال با یک میلیارد تومان اقدام موثری انجام داد.
این کارشناس بازار مسکن اشاره کرد: وام ساخت مسکن که تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان و قابل انتقال به خریدار است اثرگذاری بهتری در بازار خواهد داشت؛ چونکه با قیمتهای فعلی تا حدودی تناسب دارد.
مرتضوی درباب پیش بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: به سبب ناتوانی بخش تقاضا و قیمتهای بالای پیشنهادی مالکان اعتقاد دارم که در ماههای آتی شیب افزایش معاملات کمتر خواهد شد. بدین سبب فکر نمی کنم میزان رشد حدود ۴۰ درصدی معاملات که در شهریورماه داشتیم ادامه پیدا کند.
وی اشاره کرد: درباب قیمت نیز اگر دولت بتواند تورم مصالح ساختمانی را کنترل کند رشد قابل توجهی نخواهیم داشت و احیانا میزان افزایش آن کمتر از تورم عمومی خواهد بود. اما در ماههای گذشته بجز سیمان که قیمت آن پس از جهش تا حدودی کاهش پیدا کرد، افزایش قیمت دیگر نهاده های ساختمانی تعدیل نشد.

احتمال رشد دستمزدها وجود دارد
بگفته مرتضوی، نکته نگران کننده برای بازار مسکن این است که اگر برنامه دولت در ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی عملیاتی شود نخستین تاثیر منفی که می گذارد افزایش بی رویه دستمزدها است؛ برای اینکه از سال ۱۳۹۰ که حدود ۷۶۰ هزار واحد مسکونی راه اندازی شد تا کنون با تحولی در ساخت و ساز مواجه نبوده ایم. ما نیروی ماهر به اندازه یک میلیون مسکن نداریم و افزایش تقاضای کار در این بخش به رشد دستمزدها می انجامد.

هر متر خانه در تهران ۳۱.۷ میلیون تومان
بدین سبب گزارش، در شهریورماه متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران ۳۱ میلیون و ۷۰۳ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۴ درصد و ۳۰.۵ درصد افزایش دارد. تعداد معاملات انجام شده نیز در ماه مذکور حدود ۷.۸ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل ۴۱.۶ درصد افزایش و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل ۸ درصد کاهش نشان میدهد.1400/07/13
12:10:19
0.0 / 5
1061
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد