دکورپرداز
دکور پرداز

آرامش در معاملات ارزی

آرامش در معاملات ارزی

به گزارش دکور پرداز ارزش بیشتر ارزها کم تغییر باقی ماند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از رویترز، سازمان توسعه و همکاری اقتصادی از توافق کشورهای عضو این سازمان برای افزایش مالیات شرکتهای بین المللی به حداقل ۱۵ درصد از سال آینده اطلاع داد. بعضی از شرکتهای بزرگ آمریکا همچون مخالفان اصلی اجرایی شدن چنین پیشنهادی بودند اما با نهایی شدن این پیشنهاد مقرر است نرخ مالیاتی جدید در ۱۳۶ کشور که روی هم رفته حدود ۹۰ درصد کل تولید ناخالص داخلی جهان را در اختیار دارند اجرایی شود. آلمان و فرانسه این طرح را از حدود دو سال قبل پیشنهاد داده بودند.
بانک جهانی در گزارش جدید خود از چشم انداز اقتصادی جهان اعلام نمود همه گیری کرونا کماکان اصلی ترین ریسک مشترک بر سر راه اقتصاد جهانی است و در نتیجه شیوع سویه های جدید انتظار می رود رشد اقتصادی جهان کمتر از چیزی باشد که پیش تر تصور می شد. در این بین، رشد اقتصادی چین در سال اینده به ۵.۴ درصد خواهد رسید که نسبت به رشد ۸.۵ درصدی پیشبینی شده سال جاری آن یک کاهش محسوس است. اقتصاد چین سال قبل را با رشد ۲.۳ درصدی به پایان برده بود.
ارزهای اروپایی در هفته های اخیر تا حد زیادی برابر دلار عقب نشسته اند که یکی از علل اصلی آن، رشد اقتصادی بیشتر آمریکا در ماه های قبل و همینطور انتظار رشد اقتصادی بیشتر برای این کشور تا سال اینده به نسبت کشورهای اروپایی بوده است. در میان ارزهای مهم اروپایی، یورو عملکرد بدتری را نسبت به سایر سایرین مقابل اسکناس سبز داشته و نرخ برابری آن به صورت معناداری از محدوده ۱.۲ دلاری که اواخر سال قبل به ثبت رسید، فاصله گرفته است.
رؤسای جمهور آمریکا و چین در یک گفتگوی اینترنتی بر سر تداوم گفت وگوها به توافق رسیدند. با وجود آنکه روابط دو اقتصاد نخست جهان از نظر سیاسی کماکان بهبود زیادی از زمان ترامپ نداشته اما حجم روابط تجاری و سرمایه گذاری دو کشور کماکان رو به افزایش است. چین یکی از سرمایه گذاران خارجی اصلی در آمریکا به حساب می آید و این امید وجود دارد که با تلطیف مناسبات سیاسی دو کشور، موج تازه ای از سرمایه توسط اتباع این کشور روانه بازارهای مالی آمریکا شود.
کسری حساب تجاری آمریکا کماکان رو به افزایش است و این مسئله فشار را روی دلار بیشتر می کند. در ماه آگوست واردات آمریکا ۲۸۷ میلیارد دلار بوده که این رقم ۷۳.۳ میلیارد دلار بیشتر از صادرات بوده است. در مقایسه با ماه قبل، صادرات آمریکا ۰.۵ درصد و واردات این کشور ۱.۴ درصد بیشتر شده اند. کماکان بیشترین کسری حساب تجاری در ارتباط با تجارت با چین ( ۲۸.۱ میلیارد دلار) بوده است و بعد از چین نیز، کانادا ۵.۱ میلیارد دلار بیشتر از وارداتش از آمریکا، به این کشور صادرات داشته است.
وضعیت کسری بودجه دولت، احتمال مخالفت برخی سناتورها دموکرات با انتصاب جروم پاول بعنوان رئیس بانک مرکزی آمریکا، بالا باقی ماندن نرخ تورم و امید کم به کاهش آن در کوتاه مدت و افزایش تنش های بین پکن و واشنگتن همچون دلایلی است که فشار را روی دلار در بازار ارز زیاد کرده است. چین اخیرا یک شرکت صادرات محصولات دریایی مستقر در آمریکا را منشأ کرونا معرفی کرده است و محدودیت ها هم روی حضور شرکتهای بزرگ چینی در بورس آمریکا روز به روز بیشتر می شود.
با بازگشت تدریجی زندگی به سطح عادی در آمریکا و فروکش کردن نسبی تب کرونا، بازار کار این کشور رفته رفته درحال جان گرفتن است تا جایی که تا آخر سپتامبر، ۱۵۳ میلیون و ۲۳۰ هزار نفر در بازار کار مشارکت داشته اند. شمار جمعیت بیکاران آمریکایی تا آخر این ماه معادل هشت میلیون و ۳۹۸ هزار نفر بوده است. سهم بخش خصوصی از اشتغال کل، ۱۲۰ میلیون و ۸۹ هزار شغل و بخش دولتی ۲۲ میلیون و ۷۹۳ هزار شغل بوده است. همینطور ۹ میلیون و ۵۹۹ هزار آمریکایی هم خود اشتغال بوده اند.
تا آخر ماه آگوست متوسط نرخ بیکاری در بزرگ ترین اقتصاد اروپا به ۳.۶ درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل ۰.۱ درصد کمتر شده است تا بدین ترتیب پایین ترین نرخ بیکاری آلمان در ۱۴ ماه اخیر به ثبت برسد. طی این مدت شمار افراد بیکار آلمانی با ۱.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به یک میلیون و ۵۴۰ هزار نفر رسیده و جمعیت شاغلان هم در آلمان در این ماه با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۴۴ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر رسیده است.
شواهد از آن حکایت می کند که نرخ تورم کماکان دغدغه جدی سیاست گذاران در منطقه یورو طی ماه های اینده باقی می ماند. طبق اعلام مرکز آمار فرانسه، نرخ اولیه تورم فرانسه در ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۲.۱ درصد رسید که این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده این کشور در ۳۴ ماه اخیر بوده است. مهم ترین عامل افزایش نرخ تورم طی این مدت در ارتباط با بخش انرژی بوده که در آن تورم به ۱۴.۴ درصد افزایش پیدا کرده است.
اقتصاد آمریکا در ماه آگوست تنها موفق به اشتغال زایی برای ۲۳۵ هزار نفر شد که این رقم بسیار کمتر از ۷۵۰ هزار اشتغالزایی مورد انتظار بازار بود. رئیس بانک مرکزی آمریکا در سخنانی که نوعی نگرانی در آن دیده می شود گفته است، هیچگاه در طول زندگی خود شاهد چنین اخلالی در زنجیره تأمین نبوده است. جروم پاول اضافه کرد: ایجاد تعادل بین بازار کار و بازار پول و همینطور تورم انتظاری یکی از سخت ترین کارهای بانک مرکزی بوده است.
تابحال بیشتر از ۲۳۷ میلیون و ۳۴۹ هزار و ۷۱۲ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۸۶۲ هزار و ۸۰۷ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۷۳۳ هزار و ۵۸ نفر، برزیل با ۶۰۰ هزار و ۸۸۰ نفر، هند با ۴۵۰ هزار و ۶۲۱ نفر، مکزیک با ۲۸۱ هزار و ۹۵۸ نفر و روسیه با ۲۱۵ هزار و ۴۵۳ نفر بوده است.
گریگ مخوروس - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه کارمینیاک - اظهار داشت: معلوم نیست که چه زمانی شاهد بازگشت مجدد نرخ تورم در کشورهای مختلف به محدوده هدف دو درصدی خواهیم بود اما با بالا باقی ماندن نرخ تورم، انتظارات تورمی هم نسبت به پیش از آغاز کرونا به میزان قابل توجهی بیشتر شده است. در این شرایط، دارایی های امن مقصد جذابی برای سرمایه گذاری باقی خواهند ماند و رشد قیمت دارایی های پرریسک تر آهسته خواهد بود.
شاخص دلار (نرخ های زیر بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است)
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۰۲ درصد کاهش نسبت به روز گذشته، در سطح ۹۴.۱۱۵ واحد بسته شد.
شاخص دلار معمولاً در مقابل شش ارز مهم جهانی یا ۱۰ ارز برتر جهانی بیان می شود که شاخص دلار در گزارشات ایسنا، شاخص ۱۰ ارزی و در بردارنده تغییرات قیمتی دلار مقابل ارزهای یورو، پوند انگلیس، روپیه هند، دلار استرالیا، دلار کانادا، دلار سنگاپور، فرانک سوییس، رینگت مالزی، ین ژاپن و یوان چین است.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۷۸ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۰۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۶۱ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۱ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۵ به ۱.۱۵۷ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۰۵ درصد کاهش به ۱۱۲.۲۴۳ ین رسید.
در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۶۸ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۴۴ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1400/07/18
23:35:50
0.0 / 5
1102
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد