دکورپرداز
دکور پرداز
از سوی عضو شورای عالی مسكن؛

اعلام جزئیات جدید وام ساخت یک میلیون مسکن

اعلام جزئیات جدید وام ساخت یک میلیون مسکن

عضو کمیسیون عمران مجلس از اعطای تسهیلات طرح ساخت سالانه یک میلیون مسکن در دامنه ۲۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان با نرخ سودهای ۵ تا ۱۲ و بازپرداخت ۲۰ ساله اطلاع داد.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، اقبال شاکری در نشست خبری معرفی چهارمین کنفرانس بین المللی مدل سازی اطلاعات ساخت با بیان اینکه این کنفرانس در خلال چند سال قبل به گسترش دانش و نوآوری در ساخت مسکن بسیار کمک کرده است اظهار داشت: این دانش و فناوری نقش بسیار مؤثری در کاهش هزینه های ساخت دارد.
وی افزود: هم اکنون خیلی از دانشگاه ها بر روی موضوعات مدیریت شهری و اجرای این طرح مدل سازی و اثرات آن می پردازند.
شاکری با بیان اینکه صدور مجوزها برای ساخت و طراحی و اجرای آن چندین ماه به طول می انجامد اضافه کرد: با اجرای این مدل سازی اطلاعات در مدت چند دقیقه ما شاهد تهیه نقشه و طراحی ساختمان خواهیم بود ازاین رو اجرای این فناوری نقش بسیار مؤثری در کاهش دخالت ها داشته و همینطور مانع ایجاد رانت در حوزه ساخت وساز خواهد شد.
عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی و همینطور سازمان مناطق آزاد برای اجرای این طرح اجرایی استقبال کرده اند اضافه کرد: باید جامعه مشاور و پیمانکار را با این فناوری آشنا نماییم تا شاهد گسترش مهارت و فناوری در این عرصه باشیم چونکه آینده ساخت وساز و هوشمند سازی در اجرا به هم پیوسته هستند و این فناوری نقش بسیار مؤثری در مدیریت قوی خواهد داشت.
شاکری خاطرنشان کرد: با عنایت به آنکه صنعتی سازی در ایران در دستور کار خیلی از سازندگان قرار گرفته است ازاین رو این فناوری در حوزه صنعتی سازی هم بسیار مؤثر خواهد بود.
بودجه ساخت یک میلیون مسکن از بانکها تأمین می شود
نماینده کمیسیون عمران مجلس در شورایعالی مسکن درباره جزئیات ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال اظهار داشت: کل بودجه ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال از بانکها تأمین خواهد شد و بانکها موظف می باشند ۲۰ درصد از کل تسهیلات بانکی در سال را به بخش مسکن تخصیص دهند.
جزئیات تسهیلات جهش تولید مسکن
وی با بیان اینکه تسهیلات ساخت یک میلیون واحد مسکونی ۲۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان است که در شهرها و کلان شهرها با نرخ ۵ تا ۱۲ درصد پرداخت می شود و بانکها ضابطه مند هستند که این تسهیلات را پرداخت کنند اظهار داشت: این نرخ سود تسهیلات بانکی بین ۵ تا ۱۲ درصد است و بانکها موظف می باشند تسهیلات برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی را با این میزان بپردازند.
شاکری اظهار نمود: این تسهیلات را از راه صندوق ملی مسکن و بانکها تأمین خواهیم کرد.
شاکری با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی و همینطور شورایعالی مسکن معتقد هستند که بانکها سرکش هستند و زیر بار پرداخت این تسهیلات نمی روند اضافه کرد: شورایعالی مسکن اعلام نموده که باید مدت بازپرداخت این تسهیلات ۱۸ تا ۲۰ سال باشد و بانکها باید در پرداخت این تسهیلات همکاریهای لازم را انجام دهند.
مستأجران از سنگ اندازی های بانکها در اعطای تسهیلات ودیعه مسکن گلایه مندند
عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه خیلی از متقاضیان و مستأجران از نحوه پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن گله مند هستند اضافه کرد: تعداد بانکها بسیار کاسته شده و ما امیدواریم هر چه سریع تر بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی اقدامات لازم را جهت همراهی در پرداخت این تسهیلات داشته باشند.
وی با بیان اینکه در طرح جهش تولید مسکن وام ساخت به انبوه سازان و سازندگان پرداخت می شود اظهار داشت: تمامی جوانب اجرای این طرح را در نظر گرفته ایم و ما امیدواریم با اجرا و ساخت این تسهیلات شاهد بهبود وضعیت ساخت وساز در کشور باشیم.
سامانه ثبت نام جهش تولید مسکن هفته آینده فعال می شود
شاکری با بیان اینکه ظرف یک هفته آینده سامانه برای ثبت نام جهت تولید مسکن اعلام می شود اظهار داشت: خیلی از مردم تصور می کنند که میزان اقساط این تسهیلات بالا است اما هم اکنون میزان اقساط این تسهیلات حدود ۵ تا ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان است که ظرف مدت ۲ تا ۵ سال این تسهیلات به متقاضیان پرداخت می شود.
وی خاطرنشان کرد: در این طرح نه از لحاظ پرداخت تسهیلات و نه از لحاظ تأمین مسکن مشکلی وجود دارد اما وزارت راه و شهرسازی باید تمهیدات لازم را در بحث کنترل قیمت مسکن و مدت زمان ساخت آن انجام دهد چونکه در پروژه های گذشته ازجمله مسکن مهر به علت افزایش مدت زمان ساخت خیلی از سازندگان به بهانه نرخ تورم قیمت تمام شده ساخت را بالا بردند ازاین رو باید در اجرای این طرح از سازندگان حرفه ای و بخش های دولتی مانند بنیاد مسکن بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان ساخت استفاده گردد.
۱۰ میلیون تقاضای فعال مسکن داریم
عضو شورایعالی مسکن افزود: ما هم اکنون ۱۰ میلیون متقاضی برای بازار مسکن نیازمند هستیم که با احساب افراد بد مسکن و مجردها، تعداد متقاضیان مسکن به ۱۲ میلیون نفر می رسد.
شاکری با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده سال جاری ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی و سال آینده ۲ میلیون واحد دیگر را آغاز خواهد نمود اظهار داشت: چونکه مدت زمان ساخت هر واحد مسکونی دو سال است و ما امیدواریم ۴ میلیون مسکن را بتوانیم ظرف ۴ سال دولت سیزدهم به پایان برسانیم؛ البته در این طرح از افراد زیر پوشش سازمان بهزیستی و همینطور کمیته امداد هم حمایت های لازم را خواهیم کرد و آنها را هم در خانه دار شدن سهیم خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه در اجرای این طرح تلاش خواهیم کرد از تعاونی های سازنده که سابقه بسیار خوبی در حوزه ساخت وساز دارند استفاده نماییم اظهار داشت: باید در این بخش از حضور تعاونی های با سابقه خوب و همینطور سازندگان حرفه دولت بهره برد و وزارت راه و شهرسازی و همینطور کمیسیون عمران مراقب حضور تعاونی ها خواهد بود.
وی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده است از ۴ تا ۵ شرکت بزرگ و سازندگان بزرگ استفاده می نمایند و البته با چینی ها هم وارد مذاکره شده است اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی در اجرای این طرح ها نظارت عالیه خواهد داشت.
۳۶۰ هزار میلیارد تومان؛ تسهیلات بانکی جهش تولید مسکن در سال جاری
عضو هیئت علمی دانشکده عمران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه برای اجرای این طرح در سال اول ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده است اظهار داشت: هر ساله متناسب با نرخ تورم میزان تسهیلات اضافه خواهند شد و وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده است که ظرف مدت ۲۰ سال تا آخر اقساط این تسهیلات، عموم مردم بخصوص دهک های اول را خانه دار خواهد نمود.
شاکری خاطرنشان کرد: اجرای طرح جهش تولید مسکن، افزایش قیمت مسکن را کنترل کرده و مانع از افزایش قیمت مسکن می شود که البته قیمت مسکن تنها تولید مسکن مؤثر نیست بلکه باید مالیات از خانه های خالی و مالیات بر عایدی مسکن هم اجرا شود تا ما شاهد بهبود وضعیت بازار باشیم.
وی افزود: بعضی از صاحبان واحدهای خالی از سکنه افراد، سازمان ها و بانکها هستند؛ ازاین رو شاید ورود یک میلیون و۳۰۰ هزار واحد مسکونی برای عموم مردم نباشد اما از لحاظ روانی تاثیر بسیار زیادی در حوزه در کنترل و کاهش قیمت مسکن خواهد داشت.
مدل سازی اطلاعات ساخت چیست؟
در ادامه این نشست مجتبی عزیزی رئیس کنفرانس بین المللی مدل سازی اطلاعات ساخت و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه bim در تصمیم گیری و همینطور کاهش مدت زمان اجرا و طراحی پروژه ها و همینطور تهیه نقشه ساختمان بسیار تاثیر گذار است اضافه کرد: صدور مجوز و همینطور دریافت عوارض ساختمانی ۸ تا ۹ ماه زمان می برد اما با مدل سازی اطلاعات ساختمان ما شاهد کاهش چشم گیر مدت زمان آن خواهیم بود.
وی با بیان اینکه تابحال حدود ۱۰۰ پروژه از راه سامانه مدل سازی اطلاعات ساخت، راه اندازی شده اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه، شهرداری تهران، شورایعالی مناطق آزاد و همینطور وزارت راه و شهرسازی سند بالادستی برای اجرای طرح را تدوین و درحال ابلاغ آن به دستگاههای تابعه برای استفاده از این تکنولوژی برای پروژه های عمرانی هستند.


منبع:

1400/07/20
10:58:13
0.0 / 5
1006
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد