دکورپرداز
دکور پرداز

۵۰۰۰ تن ذرت آلوده شد!

۵۰۰۰ تن ذرت آلوده شد!

دکور پرداز: پس از هشدارهایی که در ارتباط با دپو و عدم ترخیص نهاده های دامی در گمرکات شمال کشور اعلام شده بود تازه ترین خبرها از فاسد بودن حدود 5000 تن ذرت دامی و آلودگی آن به آفلاتوکسین حکایت دارد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، دپوی کالاهای اساسی و البته سایر اقلام در گمرک و بنادر و موانعی که در ارتباط با ترخیص آنها وجود دارد باعث شده به دفعات از طرف مسئولان مربوطه هشدارهایی در ارتباط با احتمال متروکه شدن و حتی فاسد شدن این کالاها مطرح شود.
چندی پیش بود که مسئولان گمرک ایران از احتمال فاسد شدن چند ده هزار تن نهاده دامی دولتی و خصوصی در گمرکات شمال کشور آگاهی داده و تاکید کرده بودند که مدارک لازم جهت ترخیص این کالاها به گمرک ارائه نشده و بدین جهت باید نسبت به متروکه شدن آنهایی که در معرض فساد قرار دارند اقدام گردد.
ذرت های آلوده به آفلاتوکسین
این در حالی است که تازه ترین اخبار دریافتی ایسنا از این حکایت دارد که پس از ماجرای ذرت های آلوده در چند سال اخیر، حالا از کالاهای مانده در گمرک های مازندران که بخش زیادی از آنرا نهاده های دامی تشکیل می دهد، ۵۰۰۰ تن ذرت فاسد و آلوده به سم آفلاتوکسین شده است.
گمرک فساد کالا را تائید کرد
پیگیری موضوع از گمرک ایران نیز تائید کننده آلودگی قسمتی از ذرت های موجود در گمرک های مازندران است.
در این رابطه معاون فنی گمرک ایران به ایسنا توضیحاتی ارائه کرد و با اشاره به وضعیت کالاهای اساسی موجود در گمرک مازندران اظهار داشت که در سه گمرک امیرآباد، نوشهر و فریدون کنار تا اختتام شهریورماه سال جاری حدود ۶۷۲ هزار تن کالا موجود بوده که از این مقدار ۲۸۶ هزار تن جو، ۹۷ هزار تن گندم، ۱۶۰ هزار تن ذرت، ۷۰۰۰ تن دانه های روغنی و ۱۱۳ هزار تن روغن خام بوده است.
ارونقی افزود: بررسی ها نشان میدهد که در سطح گمرک های مازندران حدود ۵۰۰۰ تن ذرت که از سال ۱۳۹۸ وارد منطقه ویژه اقتصادی نوشهر شده بود فاسد و بیش از ۱۴.۷ هزار تن کالای متروکه شده است که عمدتاً نهاده های دامی هستند.
به گفته وی، ذرت های آلوده طی پروسه قانونی در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گرفته و پیگیری های لازم در این خصوص از طرف گمرکات مربوطه صورت گرفته است.
هشدار داده بودیم
معاون فنی گمرک ایران در ارتباط با چرایی جریان ماندگاری و فاسد شدن این ذرت ها تصریح کرد که گمرک مسئولیتی در قبال کالایی که اظهار نشده ندارد و از زمانی این مسئولیت شروع می شود که به گمرک اظهار شده و در پروسه انجام تشریفات قرار بگیرد یا از طرف مراجع تحویل گیرنده کالا بعنوان کالای متروکه اعلام شو، این اقلام نیز پیش از اظهار در مناطق ویژه دپو شده بود و مرجع تحویل گیرنده بمحض محدودیت زمانی و آخر دوره ماندگاری نسبت به اعلام متروکه و ارجاع به سازمان اموال تملیکی اقدام نموده است.
وی با اشاره به اینکه بارها درباب دپوی کالاهای اساسی در گمرکات و بنادر کشور هشدار داده ایم، تصریح کرد: به دفعات درخواست کردیم تا باتوجه به شرایط ماندگاری اقلام، شرکت های خصوصی و دولتی نسبت به تعیین تکلیف کالا و خروج آن از گمرک اقدام نمایند اما متاسفانه باوجود پیگیری های مستمر به عمل آمده، در بعضی موارد، اقدام موثری در این رابطه صورت نگرفته است.
دستگاه ها توضیح دهند
این اتفاق در حالی رخ داده که با وجود مصوبات بسیار و تسهیلاتی که در دو سال اخیر خصوصاً جهت تسریع در ترخیص کالاهای اساسی وجود داشته همچنان این اقلام آنقدر با کندی در ترخیص مواجه می باشد که به مرحله فاسد شدن می رسد و الان دستگاه های مربوطه دیگر همچون وزارت جهاد و سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی باید در این رابطه پاسخگو باشند.

منبع:

1400/07/26
23:14:26
0.0 / 5
1228
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد