دکورپرداز
دکور پرداز

پیش بینی رشد 25 درصدی بورس تا آخر سال

پیش بینی رشد 25 درصدی بورس تا آخر سال

دکور پرداز: وضعیت نوسانی این روزهای بازار سرمایه، روز گذشته وزیر اقتصاد و رییس سازمان بورس را به مجلس کشاند تا توضیحات خودرا در این مورد به نمایندگان مردم ارایه کنند. در این میان مانند همیشه وعده هایی داده شد که نشان از بهبود وضعیت بازار در آینده نه چندان دور دارد اما یک تحلیلگر بازار سرمایه بر این باور است که سرنوشت بازار را وعده های کوتاه مدت تعیین نمی کند ولی باتوجه به اوضاع شرکتها می توان منتظر رشد 15 تا 25 درصدی بازار سرمایه تا آخر سال بود.


محسن خلیلی در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر این که ذات بازار سرمایه نوسان است، اظهار نمود: بازار سرمایه تابع شرایط اقتصاد کلان است. شاید در کوتاه مدت بتوان با وعده و وعید، تغییر قوانین یا چیزی به نام حمایت، در رفتار بازار دست برد اما در طولانی مدت این امکان نه فقط در ایران بلکه در هیچ نقطه ای از دنیا وجود ندارد. البته کامل شدن ابزارها بوسیله ارائه مجوزهای جدید، پذیرش شرکت های جدید یا تسهیل ورود سهامداران در کوتاه مدت به بهبود وضعیت بازار کمک می نماید اما به نظر من رفتار بازار در طولانی مدت با صحبت هایی که در مجلس زده شده است شکل نمی گیرد. این صحبت ها فقط ابزارهای جانبی بازار هستند.
وی افزود: درمورد وضعیت بازار در طولانی مدت باید دید متغیرهای اقتصاد کلان مانند تورم، نرخ دلار، نرخ های جهانی، شرایط سیاسی و قوانین و مقررات دولتی درمورد فروش شرکت ها، نحوه تعیین مدیران، نحوه برگزاری مجامع و... به چه سمت و سویی حرکت خواهدنمود.
ابهامات پیش روی بازار سرمایه چیست؟
این تحلیلگر بازار سرمایه با تاکید بر این که چالش فعلی بازار سرمایه فقط شرایط اقتصاد کلان نیست، اظهار داشت: بازار با یک سری ابهامات روبرو است. اگر سهامدار بتواند پیش بینی نماید که شش ماه دیگر وضعیت چگونه است، بطور معمول مبادرت به خرید یا فروش نمی نماید. از جانب دیگر همه چیز به برجام ربط داده می شود. حتی سناریوهایی که دربازار تحلیل می شود منوط به تحقق یا عدم تحقق برجام است. بازار شرطی شده و به قدری شکننده است که چه در وضعیت مثبت چه در وضعیت منفی منتظر کوچک ترین خبر است تا واکنش نشان دهد. از جانب دیگر باید توجه داشت انتظاراتی که با حضور تیم جدید به وجود آمده بود سریع رخ نمی دهد اما با توجه به این که این انتظارات در کوتاه مدت شکست می خورد سهام داران آغاز به فروش می کنند.
خلیلی با تاکید بر این که بازارهای جایگزین برای بورس زیاد شده است، توضیح داد: از یک طرف دولت مبادرت به فروش اوراق کرده و از بازار سرمایه حتی به میزان ناچیز، تامین مالی می کند و موجب خروج نقدینگی از بازار می شود. همین طور قسمتی از نقدینگی کدهای فعالی هستند که سال قبل موجب می شدند حجم معاملات روزانه به ۲۷ هزار میلیارد تومان برسد اما حالا این حجم از معاملات به سمت رمزارزها و بازارهای جدید رفته است. بخش دیگری از سهام داران که سال قبل در بازار سرمایه ضرر کردند، با بازار سنتی بانک و سپرده بانکی برگشته اند. همه این اتفاقات سبب شده حجم معاملات بازار یک پنجم تا یک ششم شود و بازار از رونق ثابت خود بیفتد.
پیش بینی رشد ۱۵ تا ۲۵ درصدی برای بازار سرمایه
وی درمورد وضعیت بازار سرمایه در کوتاه مدت نیز توضیح داد: کمتر از شش ماه دیگر سال مالی تمام می شود و سود شرکتها خوب است. p/s در دل شرکتها باقی می ماند که سال بعد تقسیم می کنند و با سود سال بعد باردیگر P/E می گیرند. از آنجا که میانگین P/E شرکت های اصلی و شاخص ساز است، حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد تا فصل مجامع از محل P/S بازدهی خواهیم داشت. بدین سبب اگر تا مجامع تغییری در سایر متغیرهای اقتصادی رخ ندهد، بازار حداقل بین ۱۵ تا ۲۵ درصد رشد دارد که نسبت به اوراقی که سود یکساله ۲۰ درصدی دارند، جذاب تر است.
منبع:

1400/08/19
12:29:00
0.0 / 5
374
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد