دکورپرداز
دکور پرداز

پرش دلار در معاملات جهانی

پرش دلار در معاملات جهانی

به گزارش دکور پرداز شاخص دلار حدودا یک کانال کامل رشد کرد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از رویترز، افزایش تورم تقاضا برای دلار را افزایش داده است. رئیس جمهور آمریکا در واکنش به رسیدن نرخ تورم این کشور به بالاترین سطح ۳۰ سال گذشته اظهار داشت: تورم دارد به قدرت خرید شهروندان ما صدمه می زند اما با یک تورم ساختاری مواجه نیستیم بلکه این قیمت های انرژی هستند که سبب چنین وضعی شده اند.
وی با اشاره به اینکه مهار تورم را اولویت اصلی خود می داند اظهار داشت: هم با شورای اقتصاددانان ملی و هم با کمیسیون تجاری بانک مرکزی صحبت کردم و از آنها خواستم جلوی روند افزایشی در این بخش را بگیرند.
خبری خوب برای یورو که در هفته های اخیر به صورت کامل از نرخ برابری ۱.۲ دلاری عقب نشسته است می تواند بهبود اطمینان فعالان اقتصادی به آینده منطقه یورو باشد. شاخص اطمینان منطقه یورو در هفته نخست ماه نوامبر با افزایش قابل توجه ۴.۹ واحدی نسبت به هفته قبل آن به ۲۵.۹ واحد رسیده است تا این شاخص وضعیت بسیار بهتری از ماه اکتبر که به کف ۱.۵ سال گذشته رسیده بود پیدا کند. همینطور شاخص تورم انتظاری فعالان اقتصادی این منطقه هم به ۱۴.۳ واحد کاسته شده است.
کسری حساب تجاری آمریکا کماکان رو به افزایش است و این مسئله فشار را روی دلار بیشتر می کند. طی ۱۰ ماه نخست سال جاری حجم تجارت آمریکا با چین بیشتر از ۶۰۹ میلیارد دلار بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر از ۳۳ درصد افزایش پیدا کرده است. میزان صادرات چین به آمریکا با افزایش ۳۱.۲ درصدی نسبت به سال قبل به بیشتر از ۴۶۵ میلیارد دلار رسیده در حالیکه این کشور در طرف مقابل تنها ۱۴۴ میلیارد دلار واردات از آمریکا داشته است.
نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان تا آخر ماه اکتبر باز هم کاهشی شد و رقم ۴.۶ درصد را ثبت نمود. این نرخ بیکاری که ۰.۲ درصد کمتر از ماه قبل بوده، کمترین نرخ بیکاری این کشور در طول ۲۰ ماه اخیر است. از آوریل سال گذشته که نرخ بیکاری آمریکا با رسیدن به ۱۴.۸ درصد رکوردشکنی کرد، روند نزولی نرخ بیکاری آمریکا ادامه داشته است. طی این مدت شمار جمعیت بیکاران با تغییری محسوس نسبت به ماه قبل به هفت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر کاهش پیدا کرده است.
رئیس بانک مرکزی اروپا تلویحا احتمال افزایش نرخ بهره در سطح منطقه یورو را رد کرده است. کریستین لاگارد با اشاره به اینکه چشم انداز تورمی کوتاه مدت و میان مدت در منطقه یورو در وضعیت نامناسبی قرار دارد گفته است احتمال افزایش نرخ بهره در سال آینده با اینکه غیر ممکن نیست اما بسیار بعید است. نرخ بهره منطقه یورو حالا در محدوده منفی ۰.۲۵ تا منفی ۰.۵ درصدی قرار دارد که کمترین نرخ بهره تاریخی ثبت شده برای آن از زمان تشکیل این منطقه به حساب می آید.
روابط بین فرانسه و انگلیس بار دیگر رو به وخامت رفته و این مسئله بدان معنا است که یورو و پوند که همین حالا هم به علت تورم بالای کشورهای اروپایی تحت فشارند، روزهای سخت تری در پیش دارند. پاریس و لندن که پیش تر بر سر مسئله قرارداد زیردریایی های استرالیا با یکدیگر به مشکل خورده بودند حالا بر سر حقوق ماهیگیری در دریای شمال، یکدیگر را به استفاده از زبان زور تهدید کرده اند. انگلیس و اتحادیه اروپا بزرگ ترین شرکای بانکی و گمرکی همدیگر هستند و این روابط در خطر قرار دارد.
افزایش میزان درآمدهای مالیاتی و کمتر شدن کسری بودجه دولت آمریکا تا آخر ماه اکتبر که حالا به دو تریلیون و ۷۸۸ میلیارد و ۷۲۸ میلیون دلار رسیده است، می تواند خبر خوبی برای تقویت دلار باشد. هم اکنون بزرگ ترین اقلام بودجه ای آمریکا شامل مراقبت های درمانی با یک تریلیون و ۲۴۰ میلیارد و ۷۷۰ میلیون دلار، تأمین اجتماعی با یک تریلیون و ۸۸ میلیارد و ۸۸۵ میلیون دلار، هزینه های دفاعی با ۷۱۶ میلیارد و ۵۱۶ میلیون دلار و بهره پرداختی بدهی با ۴۱۵ میلیارد و ۷۷۹ میلیون دلار است.
در خبری خوب برای یورو و اروپا، تا آخر ماه سپتامبر متوسط نرخ بیکاری در بزرگ ترین اقتصاد اروپا به ۳.۴ درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل ۰.۲ درصد کمتر شده است. بدین ترتیب پایین ترین نرخ بیکاری آلمان در ۱۸ ماه اخیر به ثبت رسید. طی این مدت شمار بیکاران آلمانی با ۱.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به یک میلیون و ۴۴۰ هزار نفر رسیده و جمعیت شاغلان هم در این ماه با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۴۴ میلیون و ۳۶۰ هزار نفر رسیده است.
خیز دموکرات ها به دریافت مالیات بیشتر از ثروتمندان آمریکایی می تواند منجر به آغاز دور جدیدی از فرار سرمایه به خارج کشور شود. هدف از این لایحه پیشنهادی سناتورهای آمریکایی که افراد با دارایی بالای یک میلیارد دلار یا متوسط درآمد سالانه بیشتر از ۱۰۰ میلیون دلار در سه سال متوالی را هدف می گیرد، تأمین مالی لایحه حمایتی یک تریلیون دلاری جدید دولت می باشد. حدود ۱۰۰ ثروتمند آمریکایی مشمول لایحه پیشنهادی خواهند شد.
آمارهای منتشرشده مرکز آمار آمریکا نشان داده است که میزان فروش خانه های جدید در آمریکا تا آخر ماه سپتامبر با افزایش ۱۴ درصدی نسبت به ماه قبل به بیشتر از ۸۰۰ هزار خانه رسیده است که این رقم ۹۸ هزار واحد بیشتر از چیزی است که در ماه آگوست ثبت شده بود. جذاب شدن مجدد بازار مسکن برای سرمایه گذاران می تواند یک فرصت جدید برای صعود دلار باشد چرا بخش قابل توجهی از خانه های گران قیمت معامله شده در ارتباط با سرمایه گذاران خارجی است.
طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی تابحال بیشتر از ۲۵۲ میلیون و ۲۶ هزار و ۷۵۴ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین پنج میلیون و ۸۶ هزار و ۳۶۰ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۷۷۹ هزار و ۳۸۲ نفر، برزیل با ۶۱۰ هزار و ۳۶ نفر، هند با ۴۶۱ هزار و ۸۳۲ نفر، مکزیک با ۲۹۰ هزار و ۱۱۰ نفر و روسیه با ۲۵۰ هزار و ۴۵۴ نفر بوده است. (بروزرسانی تا ساعت ۱۲ ظهر به وقت گرینویچ)
ماریو هدیجیاکاروس - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه بروکریج ایکس ام - اظهار داشت: برای معامله گران بازار ارز رویکرد فعلی بانک مرکزی اروپا قابل درک نیست و این در بلندمدت به ضرر یورو تمام خواهد شد. انتظارات تورمی بازار با سرعت زیادی رو به افزایش است اما بانک مرکزی اروپا کماکان نه حاضر به توقف برنامه خرید اوراق قرضه شده و نه نرخ بهره را افزایش داده است. با این وجود فکر میکنم بزودی مجبور به این کار شوند.
شاخص دلار (نرخ های زیر بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است)
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۹۹ درصد افزایش نسبت به روز گذشته، در سطح ۹۴.۹۸۸ واحد بسته شد.
شاخص دلار معمولاً در مقابل شش ارز مهم جهانی یا ۱۰ ارز برتر جهانی بیان می شود که شاخص دلار در گزارشات ایسنا، شاخص ۱۰ ارزی و در بردارنده تغییرات قیمتی دلار مقابل ارزهای یورو، پوند انگلیس، روپیه هند، دلار استرالیا، دلار کانادا، دلار سنگاپور، فرانک سوییس، رینگیت مالزی، ین ژاپن و یوان چین است.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۸۹ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۱.۱۲ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۴۰ دلار مبادله شد. یورو ۰.۹۷ درصد پایین رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۵ به ۱.۱۴۸ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۸۹ درصد افزایش به ۱۱۳.۹۰۱ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۶۴ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۳۸۹ یوان چین اعلام گردید.1400/08/21
13:22:39
0.0 / 5
1023
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد