دکورپرداز
دکور پرداز

گزارش رسمی هزاران تن ذرت آلوده

گزارش رسمی هزاران تن ذرت آلوده

به گزارش دکور پرداز گرچه پس از اعلام خبر آلودگی ۵۰۰۰ تن ذرت آلوده به سم آفلاتوکسین، برخی دستگاه ها همچون وزارت جهاد این مورد را تائید نکرده و ترجیح را بر پاسخ مبهم گذاشتند، ولی گزارش اعلام شده گمرک ایران به وزارت اقتصاد ضمن تائید آلودگی این ذرت ها نشان داده است که از حداقل یکسال پیش این آلودگی رسما از جانب سازمان ملی استاندارد تائید شده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، در مهرماه سال جاری خبر فساد ۵۰۰۰ تن ذرت و آلودگی به سم آفلاتوکسین در گمرک نوشهر منتشر گردید و پیگیری از گمرک هم به شکلی تائید کننده این خبر بود.
ماجرا از این قرار بود که نزدیک به ۵۰۰۰ تن ذرت بعنوان بخشی از محموله وارداتی یک شرکت که از دو سال پیش وارد گمرک شده بود، آلوده به سم آفلاتوکسین شده و دیگر امکان ترخیص نداشت.
موضع عجیب و مبهم وزارت کشاورزی
بعد از آن و حدود یک ماه پیش پیگیری ها از وزارت جهاد کشاورزی برای شفاف شدن مبحث و چرایی عدم ترخیص کالا، با این اعلام معروفان- سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد - همراه بود که «چون ذرت ها هنوز وارد کشور نشده نمی توان دقیقا نظر داد که آلوده هستند.»
این اظهارات در حالی عنوان شد که ذرت ها در گمرک موجود بود و از طرفی کالا باید پیش از ترخیص و وارد شدن به کشور مجوزهای لازم را دستگاههای ذیربط همچون استاندارد و وزارت جهاد دریافت کند نه این که پس از ورود مشخص شود آلوده است یا خیر.
به هر صورت اما و اگرها و سکوت دستگاهای مربوطه در این رابطه ادامه داشت تا این که مکاتبه اخیر معاون فنی گمرک ایران با مدیر کل دفتر وزارتی وزارت اقتصاد از این حکایت دارد که حداقل از سال قبل برای دومین بار آلودگی این ذرت ها تائید شده است، در این حالت این سوال مطرح است که آیا واقعا دستگاه ها تا یک ماه پیش هم از آلودگی این حجم از ذرت خبر نداشتند آن هم ذرت بعنوان نهاده دامی که بیشترین میزان واردات را در سال به خود اختصاص می دهد؟!
جزئیات سمی بودن محموله ذرت
اما در این مکاتبه اعلام شده که «یک شرکت در سال ۱۳۹۸ مبادرت به واردات بیشتر از ۹۰۰۰ تن ذرت دامی طی چهار فقره اظهارنامه واردات قطعی از راه منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر کرده که در اولین مرحله با بررسی انجام شده و با توجه به تایید اداره استاندارد شهرستان نوشهر ۵۳۶۲ تن ترخیص و مابقی به میزان ۳۷۷۰ تن به سبب آلوده بودن به سم آفلاتوکسین، مغایر با استاندارد ملی ایران اعلام گردید.»
در ادامه اشاره شده که « یکبار در سال ۱۳۹۹ نیز، با دستور دادستان شهرستان نوشهر، محموله ها مورد آزمایش قرار گرفت که اداره استاندارد غیر قابل مصرف بودن ذرت ها را به این اداره کل اعلام نمود. بنابراین حوزه نظارت گمرکات استان مازندران در قالب وظیفه قانونی نسبت به اعمال ماده ۱۰۵ قانون امور گمرکی و تنظیم صورتجلسه ضبط و مراحل قانونی اخطار و ابلاغ به ذینفع اقدام، که با عنایت به عدم اقدام موثر از جانب ذینفع برای تعیین تکلیف محموله ها، پرونده جهت سیر مراحل قانونی به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی استان مازندران ارسال، که علیرغم پیگیری های مکرر از جانب سازمان طی سال ۱۳۹۹، اقدامی صورت نگرفته است. در حالیکه امکان آلودگی محموله های سالم در انبارهای منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر هم وجود دارد.»
نمونه برداری استاندارد بدون هماهنگی با گمرک
در اعلام این مقام مسئول در گمرک ایران به وزارت اقتصاد، این مورد مورد توجه است که «با این که ذرت های مورد نظر به ضبط قطعی دولت در آمده، شرکت مربوطه از راه اداره استاندارد نوشهر و بدون هماهنگی و اطلاع گمرک نسبت به دریافت نمونه برداری مجدد اقدام نموده است. ضمن این که این محموله بیشتر از دو سال در انبار منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر موجود بوده و تابحال هیچ گونه اقدام خاصی بر روی آن صورت نگرفته است. در عین حال که در مکاتبات صورت گرفته، اداره استاندارد به مبحث آلوده بودن کالا به سم آفلاتوکسین و غیر قابلیت مصرف برای دام و طیور هم اشاره نموده است.»
این ذرت ها تنها بخشی از فساد کالاهای اساسی مانده در گمرک و بنادر است و در قیاس با حجم بالای اقلام رسوبی و گاها در آستانه فساد چشمگیر نیست، اما به هر صورت این اقلام با ارز ۴۲۰۰ وارد کشور می شوند و در شرایط موجود ارزی بسیار قابل اهمیت است.1400/08/24
23:35:25
0.0 / 5
1341
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد