دکورپرداز
دکور پرداز

دومین افت متوالی دلار

دومین افت متوالی دلار

دکور پرداز: ارزش دلار برای دومین روز متوالی برابر ارزهای مهم کم شد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از رویترز، با وجود عبور متوسط تورم کشورهای عضو منطقه یورو از چهار درصد در ماه اکتبر، رییس بانک مرکزی اروپا تلویحا احتمال افزایش نرخ بهره در سطح منطقه یورو را رد کرده است. کریستین لاگارد با اعلان اینکه چشم انداز تورمی کوتاه مدت و میان مدت در منطقه یورو در وضعیت نامناسبی قرار دارد، گفته است احتمال افزایش نرخ بهره در سال آینده بااینکه نا ممکن نیست اما بسیار بعید است. نرخ بهره منطقه یورو حالا در قعر تاریخی منفی ۰.۲۵ تا منفی ۰.۵ درصدی قرار دارد.
بعد از چندین ماه کشمکش، لایحه حمایتی عظیم یک تریلیون دلاری آمریکا با هدف تقویت سرمایه گذاری در زیرساخت های این کشور با امضای جو بایدن- رییس جمهور این کشور- به قانون تبدیل شد. با این لایحه انتظار می رود رشد اقتصادی آمریکا تقویت شود و این در حالیست که در اردوگاه رقیب دلار یعنی یورو، کریستین لاگارد- رییس بانک مرکزی اروپا- با رد درخواست ها برای افزایش نرخ بهره از قعر تاریخی فعلی گفته است که بازارهای مالی از نظر وی هنوز آمادگی چنین چیزی را ندارند.
افزایش تورم در اقتصادهای بزرگ اروپایی خبر خوبی برای ارز واحد اروپایی نخواهد بود. نرخ تورم آلمان در ماه اکتبر باز هم بالای نرخ هدف گذاری شده دو درصدی باقی مانده و طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده مثبت ۴.۵ درصد بوده که ۰.۴ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۲ درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است. این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده در ۲۸ سال اخیر در این کشور شمرده می شود.
همزمان با افزایش درآمدهای مالیاتی و کاهش کمک های دولتی به کسب وکارها برای جبران خسارات ناشی از کرونا که میزان مخارج دولت آمریکا را به شدت کاهش داده است، وزارت خزانه داری آمریکا با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود کسری بودجه این کشور در ماه اکتبر به ۱۶۵ میلیارد دلار رسیده که این رقم، ۱۱۹ میلیارد دلار کمتر از رقم ثبت شده در زمان مشابه سال قبل بوده است. کاهش کسری بودجه خصوصاً در شرایطی که تورم وضعیت مناسبی ندارد خبر خوبی شمرده می شود.
مشکل کارفرمایان آمریکایی در متقاعد کردن نیروهایشان برای بازگشت به سر کار، رفته رفته درحال جدی تر شدن است: تنها در ماه سپتامبر بیش از چهار میلیون و ۴۰۰ هزار آمریکایی بطور داوطلبانه از سمت خود استعفا داده اند که این رقم رکورد جدیدی از زمان ثبت این آمار از سال ۲۰۰۰ میلادی تا حالا شمرده می شود. این استعفاها که بیشتر در بخش های تفریح و سرگرمی، تولید و مراقبت های درمانی بوده، هم به سبب یافتن شغل بهتر و هم به سبب دریافت مزایای بیکاری بوده است.
وضعیت کرونا در اروپا نسبت به بیشتر کشورهای جهان وخیم تر است و همین مساله نیز موجب افزایش فشار روی یورو مقابل دلار شده است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، شمار مبتلایان روزانه در تمامی مناطق جهان به جز اروپا سیر نزولی خودرا حفظ نموده است. میزان قربانیان کرونا خصوصاً در میان اقتصادهای بزرگ نظیر انگلیس باردیگر رو به افزایش است. از طرف دیگر کمیسیون اروپا اعلام نمود انتظار دارد متوسط رشد اقتصادی امسال کشورهای عضو اتحادیه اروپا معادل پنج درصد باشد.
افزایش تورم تقاضا برای دلار را افزایش داده است. رئیس جمهور آمریکا در واکنش به رسیدن نرخ تورم به بالاترین سطح ۳۰ سال اخیر اظهار داشت: تورم دارد به قدرت خرید شهروندان ما لطمه می زند اما با یک تورم ساختاری مواجه نیستیم بلکه این قیمت های انرژی هستند که موجب چنین وضعی شده اند. وی با اعلان اینکه مهار تورم را اولویت اصلی خود می داند، اظهار داشت: هم با شورای اقتصاددانان ملی و هم با بانک مرکزی صحبت کردم و از آنها خواستم جلوی روند افزایشی در این بخش را بگیرند.
خبری خوب برای یورو که در هفته های اخیر بطور کامل از نرخ برابری ۱.۲ دلاری عقب نشسته است می تواند بهبود اطمینان فعالان اقتصادی به آینده منطقه یورو باشد. شاخص اطمینان منطقه یورو در هفته نخست ماه نوامبر با افزایش قابل توجه ۴.۹ واحدی نسبت به هفته قبل آن به ۲۵.۹ واحد رسیده است تا این شاخص وضعیت بسیار بهتری از ماه اکتبر که به کف ۱.۵ سال اخیر رسیده بود پیدا کند. همین طور شاخص تورم انتظاری فعالان اقتصادی این منطقه نیز به ۱۴.۳ واحد کم شده است.
کسری حساب تجاری آمریکا کماکان رو به افزایش است و این مساله فشار را روی دلار بیشتر می کند. طی ۱۰ ماهه امسال حجم تجارت آمریکا با چین بیش از ۶۰۹ میلیارد دلار بوده که این رقم نسبت به زمان مشابه سال قبل بیش از ۳۳ درصد بالا رفته است. میزان صادرات چین به آمریکا با افزایش ۳۱.۲ درصدی نسبت به سال قبل به بالای ۴۶۵ میلیارد دلار رسیده در صورتیکه این کشور در طرف مقابل فقط ۱۴۴ میلیارد دلار واردات از آمریکا داشته است.
نرخ بیکاری بزرگترین اقتصاد جهان تا اختتام ماه اکتبر باز هم کاهشی شد و رقم ۴.۶ درصد را ثبت نمود. این نرخ بیکاری که ۰.۲ درصد کمتر از ماه قبل بوده، کمترین نرخ بیکاری این کشور در طول ۲۰ ماه اخیر است. از آوریل پارینه که نرخ بیکاری آمریکا با رسیدن به ۱۴.۸ درصد رکوردشکنی کرد، روند نزولی نرخ بیکاری آمریکا ادامه داشته است. طی این مدت شمار جمعیت بیکاران با تغییری محسوس نسبت به ماه قبل به هفت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر کاهش پیدا کرده است.
طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی تا حالا بیش از ۲۵۶ میلیون و ۳۰۵ هزار و ۷۳۱ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین پنج میلیون و ۱۴۶ هزار و ۱۹۲ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۷۸۹ هزار و ۱۵۵ نفر، برزیل با ۶۱۲ هزار و ۱۷۷ نفر، هند با ۴۶۴ هزار و ۷۱۵ نفر، مکزیک با ۲۹۱ هزار و ۵۷۳ نفر و روسیه با ۲۶۰ هزار و ۳۳۵ نفر بوده است. (بروزرسانی تا ساعت ۱۲ ظهر به وقت گرینویچ)

ماریو هدیجیاکاروس - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه بروکریج ایکس ام - اظهار داشت: برای معامله گران بازار ارز رویکرد فعلی بانک مرکزی اروپا قابل درک نیست و این در بلندمدت به ضرر یورو تمام خواهد شد. انتظارات تورمی بازار با سرعت زیادی رو به افزایش است اما بانک مرکزی اروپا کماکان نه حاضر به توقف برنامه خرید اوراق قرضه شده و نه نرخ بهره را افزایش داده است. با این وجود فکر می کنم به زودی مجبور به این کار شوند.
شاخص دلار (نرخ های زیر بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است)
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۴ درصد کاهش نسبت به روز گذشته، در سطح ۹۳.۵۶۲ واحد بسته شد.
شاخص دلار بطور معمول در مقابل شش ارز مهم جهانی یا ۱۰ ارز برتر جهانی بیان می شود که شاخص دلار در گزارشات ایسنا، شاخص ۱۰ ارزی و در بردارنده تغییرات قیمتی دلار مقابل ارزهای یورو، پوند انگلیس، روپیه هند، دلار استرالیا، دلار کانادا، دلار سنگاپور، فرانک سوییس، رینگیت مالزی، ین ژاپن و یوان چین است.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۷۸ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۰۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۴۸ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۹ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۳ به ۱.۱۳۵ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۰۸ درصد افزایش به ۱۱۴.۳۶۲ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۷۴ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۳۸۵ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1400/08/28
13:57:32
0.0 / 5
930
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد