دکورپرداز
دکور پرداز

دولت چقدر اوراق منتشر می کند؟

دولت چقدر اوراق منتشر می کند؟

دکور پرداز: جریان اوراق فروشی دولت امسال نشان میدهد که در ماه حدود 7500 میلیارد تومان اوراق جدید منتشر نموده و مابقی اصل و سود اوراق گذشته بوده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، با کاهش فروش نفت و در آمدهای نفتی در بودجه، در سالهای اخیر روند فروش اوراق جهت تامین مالی روند رو به رشدی طی کرد ولی در هر حال با وجود امتیازهایی که فروش اوراق برای دولت داشت، برگشت اصل و سود آن در زمان سر رسید و به عبارتی بدهی به وجود آمده برای دولت، موضوعی بود که بارها از طرف کارشناسان مورد تاکید قرار داشت.
در سال قبل باتوجه به کسری بودجه، دولت حدود ۱۰۰ هزار میلیاردی اوراق بدهی منتشر نمود ولی امسال این روند کند شد و آنطور که انتظار می رفت اجرائی نشده است، در همین جریان حواشی زیادی در ارتباط با ارتباط اوراق فروشی دولت و وضعیت بازار سرمایه وجود داشت و این مطرح بود که از عوامل ریزش بورس بوده است.
موضع اخیر میرکاظمی - رییس سازمان برنامه و بودجه - به صورتی واکنش به این جریان بود و وی در آماری که اعلام نمود بر این که دولت بیش از فروش اوراق جدید به دنبال تسویه اصل و سود اوراق گذشته است تاکید داشت.
طبق اعلام میرکاظمی دولت باید تا سال ۱۴۰۵ حدود ۵۳۵ هزار میلیارد تومان بابت اصل و سود اوراق دولت قبل را پرداخت کند.
بررسی وضعیت فروش اوراق در مدت اخیر نشان میدهد که در آبان ماه ۱۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بابت اصل و سود اوراق انتشار یافته در گذشته پرداخت کرده است.
این در حالیست که ۷۵۰۰ میلیارد تومان اوراق جدید برای تامین منابع بودحه انتشار یافته است.
روند پرداخت ۱۱ هزار و ۴۰۰ میلیاردی تومانی بابت اصل و سود اوراق گذشته تا آخر سال در حالی ادامه دارد و حدود ۴۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان باید پرداخت گردد که وضعیت فروش اوراق جدید برای تامین منابع بودجه تکلیف مشخصی ندارد.
منبع:

1400/09/02
23:35:10
0.0 / 5
1240
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد