دکورپرداز
دکور پرداز
با بخشنامه جدید بانك مركزی

صف کشی مقابل صرافی ها جمع می شود؟

صف کشی مقابل صرافی ها جمع می شود؟

با عنایت به این که بانک مرکزی در بخشنامه ای تخصیص ارز سهمیه ای را برای سایر موارد و از راه کارت ملی حذف کرده است، رئیس سابق کانون صرافان اعتقاد دارد تا وقتی که اختلاف قیمت ارز در صرافی ها و بازار آزاد وجود دارد، با دور زدن مفاد این بخشنامه برای دریافت ارز سهمیه ای همچنان مقابل صرافی ها صف های طویل شکل می گیرد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، اختلاف قیمت ارز در صرافی ها و بازار آزاد و تخصیص ارز سهمیه ای به هر کد ملی سبب شکل گیری صف های طولانی مقابل صرافی ها شده است.
در پی این اتفاق، انتقادات بسیاری به عملکرد بانک مرکزی در وضعیت حساس نیاز کشور به ارز مطرح شده که شامل مواردی چون دلیل تخصیص ارز به کد ملی افراد در وضعیت فعلی بازار ارز، از بین بردن سودآوری خرید دلار با نرخ صرافی و فروش آن در بازار آزاد به وسیله یک سری اقدامات و برابر کردن قیمت ارز در صرافی ها با بازار آزاد می شود.
بعد از این، بانک مرکزی روز گذشته در بخشنامه ای تغییراتی در رویه تخصیص ارز سهمیه ای ایجاد کرد که طبق آن، چنانچه متقاضیان درخواست خرید ارز برای مصارفی بجز مصارف تعریف شده در لیست مربوطه را دارند، این مساله را باید به بانک مرکزی اعلام کنند تا بعد از بررسی ها اقدام لازم دراین زمینه صورت گیرد.
بنابراین، نکته قابل توجه این بخشنامه این است که افراد، دیگر نمی توانند با کد ملی خود برای دریافت ارز مسافرتی و ارز موردنیاز جهت شرکت در دوره های آموزشی و پژوهشی که از ۲۰۰۰ یورو به ۲۲۰۰ یورو بالا رفته است، اقدام نمایند، برای اینکه با بخشنامه اخیر بانک مرکزی، سرفصل سایر موارد از سرفصل های خدماتی ارز برداشته شد و این افراد برای دریافت ارز از این محل باید مستندات و مدارک مربوطه را به صرافی ها تحویل دهند.

دلیل تشکیل صف مقابل صرافی ها
دراین زمینه، کامران سلطانی زاده - رییس سابق کانون صرافان - در گفت و گو با ایسنا درباره این که آیا بخشنامه جدید بانک مرکزی مانع شکل گیری صف مقابل صرافی ها می شود؟ اظهار نمود: در همه بازارها در سراسر دنیا دلالان و دلالی وجود دارد اما از آنجائیکه قیمت ها در این بازارها بر طبق عرضه و تقاضا و یکسان سازی تعیین می شوند، دلالی به صرفه نخواهد بود.
وی با اعلان اینکه مشکل اصلی صف های مقابل صرافی ها اختلاف قیمت ها بین صرافی و بازار آزاد است، اظهار داشت: قبل از این قیمت ها در بازارها چون بازار متشکل ارزی، صرافی ها و بازار آزاد به یکدیگر نزدیک بودند، سفته بازی شکل نمی گرفت اما در هفته های اخیر، کاهش ناگهانی قیمت ها در بازار متشکل ارزی که برای فعالان بازار ارز همچون صرافان نیز مبهم بود، سبب شد قیمت ها احساسی و در پی آن، صف مقابل صرافی ها تشکیل گردد.
سلطانی زاده با اشاره به این که کاهش قیمت ها در بازار متشکل ارزی سبب کاهش قیمت در بازار آزاد نشد، اضافه کرد: اگر کاهش قیمت ارز در بازار متشکل ارزی یکباره نبود و با شیب ملایم تری با قیمت ها در بازار آزاد تعامل پیدا می کرد، اختلاف قیمت بین بازار آزاد، بازار متشکل ارزی و صرافی ها قابل توجه نمی شد تا صف تشکیل گردد.

راهکاری برای جمع شدن صف مقابل صرافی ها
وی افزود: در مصوبه اخیر بانک مرکزی فقط سرفصل سایر موارد برای سرفصل های خدماتی ارز برداشته شد و این که ۲۲۰۰ سهمیه ارز با کارت ملی تعلق نمی گیرد بلکه با بلیت یا ویزا تعلق می گیرد که این مورد نیز می تواند سبب صدور بلیت های رزروی شود تا این بخشنامه دور زده شود. بنابراین، تا آن زمان که اختلاف قیمت ارز در صرافی ها و بازار آزاد ارز وجود دارد، همچنان مقابل صرافی ها صف تشکیل می شود، برای اینکه اگر بلیت صوری نیز برای دریافت این ۲۲۰۰ ارز تهیه شود، این اختلاف قیمت جذاب و سودآور است.
عضو کانون صرافان یکی از راه های حذف صفوف مقابل صرافی ها را نوبت دهی آنلاین اعلام و بیان کرد: کانون صرافان در سال ۱۳۹۸ در پلت فرم خود جهت امکان نوبت دهی آنلاین و تعیین ساعت حضور برای خرید ارز را فراهم نمود اما متاسفانه مورد استقبال قرار نگرفت. درباره آینده بازار ارز نیز، همانطور که همه کالاها و شاخصهای اقتصادی از تورم تبعیت می کنند، ارز نیز خودرا به تورم نزدیک خواهدنمود.
طبق این گزارش، تخصیص ارز در سرفصل های خدماتی شامل ارز مسافرتی، زیارتی، درمانی، دانشجویی و دانش آموزی، هزینه شرکت های هواپیمایی ایرانی، هزینه شرکت های بیمه ایرانی، هزینه شرکت در نمایشگاه های خارجی، هزینه حقوق و مزایای کارکنان خارجی شاغل در ایران، رانندگان ترانزیت، برگزاری همایش های بین المللی و اعطای جوایز جشنواره ها، آزمایش های علمی و گواهینامه های بین المللی، خرید امتیاز پخش فیلم، فرصت مطالعاتی، حق عضویت و ثبت نام در سازمان های بین المللی و چاپ مقالات علمی، شرکت های اعزام کننده زوار به عتبات عالیات و عمره مفرده، ثبت نام در آزمون های بین المللی، حق الوکاله دعاوی خارجی، هزینه اشتراک شبکه های اطلاعاتی، شرکت در دوره های آموزشی و پژوهشی خارج از کشور، شرکت در امتحانات علمی و تخصصی خارج از کشور، خدمات کنسولی سفارتخانه های خارجی، هزینه های ارزی شرکت های مسافرتی و گردشگری، هزینه های حمل و ترانزیت و توزیع محموله های پستی و تبدیل مانده ریالی ناشی از خرید ارز اتباع خارجی و ارز مأموریتی است که کما فی السابق و بدون تغییر در وضعیت فروش ارز ادامه دارد.

منبع:

1400/09/07
14:33:43
0.0 / 5
1101
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد