دکورپرداز
دکور پرداز

پیش رونق غیرتورمی بازار مسکن در آبان ماه

پیش رونق غیرتورمی بازار مسکن در آبان ماه

رصد تغییرات به وجود آمده در بازار مسکن طی یک ماه گذشته نشان میدهد با وجود افزایش 1.2 درصدی قیمت کل، مناطق جنوبی تهران با ثبات یا کاهش قیمت همراه بوده اند که نشانه ای از نبود ظرفیت در تقاضای مصرفی است و فعالان بازار ملک انتظار دارند این بازار تا آخر سال با مقداری رشد معاملات با ثبات نسبی قیمت همراه شود.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، با نزدیک شدن به ماههای پایانی سال، بازار مسکن شهر تهران متاثر از دید قالبی به این حوزه با مقدار اندکی رشد معاملات و به تبع آن افزایش قیمت مواجه گردید. هرچند افزایش قیمت نسبت به ماه گذشته چندان محسوس نبود و ۱.۲ درصد بالا رفت و به میانگین ۳۲ میلیون تومان در هر متر مربع رسید اما معاملات ۳۳.۵ درصد افزوده شد. برداشت کارشناسان و مشاوران املاک این است که خرید آپارتمان در آبان ماه در واحدهای به قیمت یا دارای تخفیف بمنظور فروش در شب عید و کسب مقداری سود انجام شده است.
معمولا در ماه های پایانی سال هر دو طرف عرضه و تقاضا انتظار رونق بازار مسکن را دارند. امسال نیز تحت تاثیر عواملی مثل شروع مذاکرات برای احیای برجام و رشد نسبی قیمت ارز، خرید دارایی های ثابت همچون مسکن بمنظور رشد یا ثبات سرمایه در برنامه های سرمایه گذاران قرار دارد. این نگاه سفته بازانه به بازار مسکن منجر به رشد نسبی معاملات شد. فعالان بازار ملک معتقدند که تقاضای مصرفی به سبب سرکوب توان خرید، رشد چندانی نداشته و علت افزایش معاملات در آبان ماه به خرید و فروشهای سرمایه ای مربوط می شود.
از طرف دیگر به سبب رشد حدود ۶۰۰ درصدی قیمت مسکن شهر تهران که از شروع سال ۱۳۹۶ تا کنون اتفاق افتاده، ظرفیتی برای رشد سنگین قیمت وجود ندارد. طی هشت ماه گذشته متوسط افزایش قیمت مسکن در تهران ۵.۷ درصد بوده؛ در صورتیکه تورم عمومی به حدود ۴۵ درصد رسیده است. این نشان میدهد بازار مسکن به ثبات رسیده و باتوجه به عقب ماندن از تورم عمومی، قیمت واقعی مسکن در راه کاهش قرار دارد.
آبان ماه سال جاری مناطق ۳، ۵، ۶، ۹، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۲ با کاهش قیمت و دیگر مناطق با مقداری افزایش نسبت به مهرماه مواجه گشتند. کاهش قیمت در مناطق جنوبی تهران می تواند نمایه ای از عدم ظرفیت بازار در بخش تقاضای مصرفی باشد. نکته دیگر این که منطقه ۵ بعنوان پرمعامله ترین محدوده شهر تهران با ۰.۳ درصد کاهش قیمت همراه بود و از متری ۳۸.۳ میلیون تومان به ۳۸.۱۹ رسید. بدین سبب رشد نسبی معاملات در کل شهر تهران می تواند نوعی پیش رونق غیرتورمی محسوب شود.
واسطه های ملکی معتقدند احیانا تا آخر سال بازار مسکن در ثبات نسبی قیمت همراه با رونق معاملات همراه خواهد بود. ممکنست ریزنوساناتی در حدود ۵ درصد تا آخر سال اتفاق بیفتد اما رشد سنگین قیمت دور از ذهن خواهد بود.
عباس زینعلی ـ کارشناس بازار مسکن ـ درباب وضعیت این بازار به ایسنا اظهار داشت: رشد معاملات مسکن شهر تهران در یک ماه گذشته از دو علت رخوت بازارهای موازی و نزدیک شدن به ماههای پایانی سال نشأت می گیرد. در حقیقت کم تحرکی بورس، ارز و طلا موجب شد برخی سفته بازان مبادرت به خرید مسکن کنند تا شب عید آنرا با مقداری سود به فروش برسانند.
وی اضافه کرد: من تحرک فعلی بازار املاک را رونق نمی بینم؛ چونکه مصرف کننده واقعی قدرت خرید ندارد و تا آن زمان که این توان ایجاد نشود ظرفیتی در بازار به وجود نخواهد آمد. تعدادی از فعالان اقتصادی در بازارهای موازی امکان سرمایه گذاری را ندارند تا بتواند سود چشمگیری ببرند، بنا بر این برای افزایش یا تثبیت سرمایه در وضعیت تورمی به سمت مسکن آمدند.
زینعلی با اعلان اینکه مذاکرات هسته ای در سرنوشت بازار مسکن اثرگذار خواهد بود اظهار داشت: اخباری که از نزدیک شدن به زمان مذاکرات شنیده می شود در تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در تمامی بازارها موثر است. به هر حال بخش قابل توجهی از نقدینگی کشور بصورت سپرده گذاری مردم در بانک ها است که در صورت نتیجه بخش بودن برجام می تواند بیرون رود و به هریک از بازارهای مسکن، بورس، طلا، ارز یا ارزهای دیجیتال ورود کند.1400/09/09
23:21:25
0.0 / 5
1120
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد