دکورپرداز
دکور پرداز
سلطانی نژاد:

بورس پیشرفته می تواند اقتصاد را پیشبینی کند، اما تورم غیرقابل پیشبینی نمی گذارد

بورس پیشرفته می تواند اقتصاد را پیشبینی کند، اما تورم غیرقابل پیشبینی نمی گذارد

به گزارش دکور پرداز مرکزی مدیرعامل بورس کالای ایران اظهار داشت: بورس پیشرفته می تواند اقتصاد را پیشبینی کند، اما متاسفانه با عنایت به تورم غیرقابل پیشبینی در کشور، نمی توانیم از این ابزار بورس استفاده نماییم.


حامد سلطانی نژاد روز یکشنبه ۲۸ آذر در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی اظهار نمود: بورس کالای ایران در سال ۱۳۸۶ برای از بین بردن رانت به وجود آمد، فعالیت بورس کالای ایران به نسبت سایر کشورها عمر زیادی ندارد و هم اکنون بزرگترین بورس کالا در چین فعال است.
وی ادامه داد: شفافیت در بورس کالای ایران به این مفهوم نیست که معاملات دو نفر برای دیگران تشریح شود بلکه به این مفهوم است که دستگاههای نظارتی امکان ورود و نظارت به فرایند معاملات را داشته باشند. در بورس کالای ایران به صورت زنده تابلوی معاملات به نمایش در می آید.
مدیرعامل بورس کالای ایران اظهار نمود: بورس پیشرفته می تواند اقتصاد را پیشبینی کند، اما متاسفانه با عنایت به تورم غیرقابل پیشبینی در کشور، نمی توانیم از این ابزار بورس استفاده نماییم.
وی افزود: در استان مرکزی شرکتهای شاخصی وجود دارند و از آغاز سال تا هفته گذشته حدود ۲ میلیون و ۲۴۱ هزار تن محصول از شرکتهای استان به ارزش ۱۶ همت(هزار میلیارد) مورد معامله قرار گرفته است.
سلطانی نژاد بیان نمود: در مورد تقاضای واحدهای خرد برای حضور در بورس، آمادگی کامل در جهت ایجاد زمینه مناسب در سازمان کالای بورس وجود دارد و در ارتباط با گواهی سپرده واحدهای خرد هم باید کارگروهی ایجاد شود تا به صورت آزمایشی اقدام لازم را انجام دهد، همینطور در تلاش هستیم که صنایع بالادستی هم وارد بورس شوند.
وی تصریح کرد: هیچ محدودیتی در مدت فروش وجود ندارد و عرضه کننده مدت فروش خویش را اعلام می کند، برخی کالاها هم به میزان محدود تولید می شوند و در زمان کوتاهی هم عرضه می شوند. نظارت بر صنایع پایین دستی برای بورس تعریف نشده و بورس محل انجام معاملات است.
وی اظهار نمود: تنها بورسی در کشور هستیم که تسویه چندماهه را شروع کرده ایم و هم اکنون ۱۸ بانک به اتاق پایاپای بورس کالای ایران متصل هستند.
سلطانی نژاد ضمن اشاره به این که بورس برای پیشگیری از سرکوب قیمت بوجود آمده افزود: سال قبل حدود ۳۳ میلیون تن محصول در بورس کالای ایران به ارزش ۳۵۰ هزار میلیارد تومان معامله شد و امسال تا هفته گذشته بیشتر از ۴۹ میلیون تن محصول به ارزش ۵۰۰ هزار میلیارد تومان معامله شده که نشان از روند رو به رشد دارد.
سلطانی نژاد بیان نمود: مکانیسم درستی برای تسویه ارزی در صادرات وجود ندارد و اگر این مکانیسم ایجاد شود آمادگی فعالیت در حوزه صادرات را هم داریم، البته باید شرط تأمین نیاز بازار داخل قبل از صادرات تأمین یا مشخص شدن سهم بازار داخل و صادرات باید صورت گیرد.
وی افزود: بورس کالا در حوزه پذیرش محولات جدید آمادگی پذیرش کالایی که در بورس موجود نیست را دارد، البته برخی محصولات بورسی نیستند و این آمادگی برای محصولاتی است که امکان بورسی شدن را دارند.
منبع:

1400/09/28
12:26:03
0.0 / 5
948
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد