دکورپرداز
دکور پرداز

افزایش شاخص قیمت مصرف کننده در ژاپن

افزایش شاخص قیمت مصرف کننده در ژاپن

شاخص قیمت مصرف کننده در ژاپن با سریع ترین سرعت نسبت به حدود دو سال گذشته افزایش می یابد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از رویترز، داده های دولتی نشان داد که شاخص قیمت مصرف کننده در ژاپن در ماه نوامبر نسبت به سال قبل ۰.۵ درصد افزوده شد که سریع ترین سرعت افزایش را حدود ۲ سال قبل داشته و نشانه ای از گسترش عواقب ناشی از تورم قیمت جهانی کالاهاست.
تحلیل گران اظهار کردند: البته بعید است که این افزایش، بانک ژاپن (BOJ) را به این زودی مجبور به حذف محرک های پولی کند چونکه تورم هنوز با هدف ۲ درصدی بانک مرکزی فاصله دارد.
افزایش شاخص قیمت مصرف کننده در سرتاسر کشور (CPI)، بیشتر از میانگین پیشبینی بازار برای افزایش ۰.۴ درصدی بود. این بزرگترین افزایش از فوریه ۲۰۲۰ و به دنبال افزایش ۰.۱ درصدی در اکتبر بود.
شاخص تورم که قیمت موادغذایی و قیمت انرژی را در بر می گیرد و با شاخص قیمت اصلی مورد استفاده در ایالات متحده قابل مقایسه است، در نوامبر نسبت به سال قبل ۰.۶ درصد کاهش پیدا کرد.
ژاپن از تورم جهانی کالاها در امان نمانده است، به صورتی که قیمت عمده فروشی در نوامبر نسبت به سال قبل رکورد ۹ درصدی را افزایش داد اما تورم اصلی مصرف کننده حدود صفر بود چونکه شرکت ها در مورد انتقال هزینه ها به مصرف کنندگان محتاط هستند.
بانک ژاپن هفته گذشته، سیاست نرخ بهره بسیار ضعیف را حفظ کرد. همچنین، هاروهیکو کورودا، رئیس بانک ژاپن بر آمادگی خود در پایین نگه داشتن نرخ بهره در شرایطی که بانکهای مرکزی بزرگ دیگر به دنبال خروج از اقدامات محرک در حالت بحران هستند، تصریح کرد.
ژاپن با کاهش تولید ناخالص داخلی ۳.۶ درصدی سالانه در ماه های جولای تاسپتامبر به علت مخارج ضعیف مصرف کننده و تولید که تحت تأثیر افزایش موارد مبتلا شدن به بیماری و محدودیت ها قرار گرفته از دیگر کشورها عقب افتاده است.
منبع:

1400/10/04
12:13:46
0.0 / 5
788
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد