دکورپرداز
دکور پرداز

دلالان مسکن بالاخره در تور مالیات می افتند؟

دلالان مسکن بالاخره در تور مالیات می افتند؟

دکور پرداز: طرح مالیات بر عایدی سرمایه که در کمیسیون اقتصادی مجلس نهایی شده و آماده بررسی در صحن پارلمان است اگر به تصویب برسد طلسم ۱۲ ساله انتظار برای دریافت مالیات از سوداگران مسکن، طلا و ارز شکسته خواهد شد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، دریافت مالیات از معامله گران فعالیتهای غیرمولد همچون طلا، سکه، ارز و مسکن، دست کم از سال ۱۳۸۸ مطرح شده اما به دلایلی همچون مخالفت دولت ها با آن و عدم بررسی های همه جانبه طرح های پیشنهادی در این حوزه طی ۱۲ سال قبل سه بار مطرح و رد شده است. حالا اما براساس اعلام مجتبی توانگر ـ عضو کمیسیون عمران مجلس ـ این طرح نهایی شده و ۱۲ دیماه به هیات رییسه مجلس ارجاع می شود.
او ضمن تاکید بر تأثیر طرح مالیات بر عایدی سرمایه در کاهش قیمت ها خاطرنشان کرد: این طرح در مجالس و دولت های گذشته با ابعاد ضعیف تری مطرح بوده که هر بار به علل مختلف به نتیجه نرسیده است. نمونه آن مصوبه دولت در خرداد ۱۳۸۸ برای دریافت مالیات از بخش سوداگری یا دلالی مسکن بود که علیرغم ابلاغ آن، با نامه آقای لاریجانی، رئیس وقت مجلس لغو شد.
توانگر تصریح کرد: در سال ۱۳۹۱ هم وزارت اقتصاد در ذیل لایحه اصلاح مالیات های مستقیم، لایحه مالیات بر عایدی سرمایه را به مجلس عرضه کرد که در سال ۱۳۹۳ پس از طرح در مجلس تصویب نشد و در نهایت با نامه آقای آخوندی، وزیر وقت راه و شهرسازی و دستور لاریجانی این بند حذف شد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: باردیگر نمایندگان طرح مالیات بر عایدی سرمایه در حوزه املاک را در تیر ۱۳۹۷ مطرح نمودند که باز هم به نتیجه نرسید. حالا این طرح با پیگیری های رئیس کمیسیون اقتصادی و رئیس مجلس در دستور کار مجلس یازدهم قرار گرفت. کمیسیون اقتصادی از آغاز هفته جاری در دو شیفت آنرا بررسی کرد و یکشنبه هفته آینده رای گیری نهایی در کمیسیون برای ارجاع به صحن علنی انجام می شود.
مالیات بر عایدی سرمایه یکی از پایه های مالیاتی است که بنا به نقل از کارشناسان، باآنکه می تواند به افزایش منابع عمومی بینجامد، اما به طور عمده کارکرد تنظیم گری داشته و می تواند با تضعیف فعالیتهای غیرمولد و کاهش انگیزه های سوداگرانه نقش موثری در تنظیم بازارهای مختلف همچون مسکن، خودرو، طلا و ارز ایفا کند.
پنجم خردادماه سال جاری نمایندگان مجلس یازدهم کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه را تصویب کردند. طبق این طرح اگر یک فرد خانه، طلا، ارز یا خودرویی را خریداری و سپس برپایه زمان تملک مبادرت به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله، بخشی را بعنوان مالیات پرداخت کند که از این طریق تقاضای سوداگرایانه و دلالی کنترل می شود تا بازارهای مسکن، طلا، ارز و خودرو از حالت سرمایه محور بودن به مصرف متقاضیان نیازمند تغییر کند.
با این وجود به علت تغییر دولت طرح مالیات بر عایدی سرمایه، مجال اجرا پیدا نکرد و البته برای چکش کاری بیشتر به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع داده شد.
طرحی که خردادماه توسط مجلس ارائه شد باآنکه بنا به قول کارشناسان در کنترل سوداگری افراطی در بازارهای غیرمولد، موثر است اما برخی معتقدند برای آن که به شکل عادلانه اجرا شود باید علاوه بر اینکه کسر تورم از خالص عایدی سرمایه را ملاک قرار دهد، با کاهش زمان نگهداری باید نرخ مالیات بر عایدی دارایی به شکل تصاعدی اعمال شود.
باآنکه توانگر توضیحاتی درمورد اصلاح موارد مذکور ارائه نداده اما به نظر می آید اعمال این قانون بتواند تا حدی از التهابات گاه و بیگاه بازارهای غیرمولد بکاهد.
منبع:

1400/10/10
12:47:11
0.0 / 5
887
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد