دکورپرداز
دکور پرداز

از مالیات لوکس نشین ها چه خبر؟

از مالیات لوکس نشین ها چه خبر؟

دکور پرداز: صاحبان خانه های بالای 10 میلیارد و خودرو های با ارزشی بیش از 1 میلیارد تومان باید تا اختتام بهمن ماه مالیات بپردازند که طبق اعلام مسئولان سازمان امور مالیاتی، اطلاعات این خانه ها و خودرو ها باید در اختیار این سازمان قرار بگیرد تا نسبت به مطالبه مالیات اقدام نمایند که تا حالا این اطلاعات دریافت نشده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، طبق بودجه سال جاری دو نوع مالیات جدید به سیستم مالیات ستانی کشور اضافه شده که شامل مالیات بر خانه و خودرو های لوکس است.
بر طبق قانون، خودرو های لوکس، خودروهایی هستند که در انتهای سال ۱۴۰۰ قیمت ساخت یا واردات آن، بالای یک میلیارد تومان باشد که قیمت این خودرو ها توسط سازمان امور مالیاتی اعلام می شود و مالکان این خودرو ها باید تا بهمن ماه سال جاری این مالیات را پرداخت کنند. در غیر این صورت قادر به نقل و انتقال خودرو نیستند و باید مبلغ مالیات را در زمان نقل و انتقال پرداخت کنند.

چه خانه و خودروهایی لوکس اند؟
نرخ مالیات سالانه این خودرو ها به شرح زیر است:
۱- تا مبلغ ۱.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱ میلیارد تومان معادل یک درصد

۲- تا مبلغ سه میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان معادل دو درصد

۳- تا مبلغ ۴.۵ میلیارد نسبت به مازاد ۳ میلیارد تومان معادل سه درصد

۴- نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد معادل چهار درصد
همچنین، خانه هایی که ارزش آنها با احتساب عرصه و اعیان بیش از ۱۰ میلیارد تومان باشد، خانه لوکس محسوب شده و مالک آن باید در بهمن امسال این مالیات را پرداخت کند که خانه های در حال ساخت و در سال تملک از پرداخت این مالیات معاف هستند.
در این بین، لازم است بدانید نرخ مالیات سالانه این خانه های لوکس نیز به شرح زیر است:
۱- نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد تا ۱۵ میلیارد تومان؛ یک در هزار

۲- نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد تا ۲۵ میلیارد تومان؛ دو در هزار

۳- نسبت به مازاد ۲۵ میلیارد تا ۴۰ میلیارد تومان؛ سه در هزار

۴- نسبت به مازاد ۴۰ میلیارد تا ۶۰ میلیارد تومان؛ چهار در هزار
۵-نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان به بالا پنج در هزار

لوکس نشین ها باید تا آخر بهمن مالیات بدهند
طبق این گزارش، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی باید مالیات سالانه مربوط به هر یک از واحدهای مسکونی و خودرو های تحت تملک خود و افراد تحت تکفل را حداکثر تا اختتام بهمن ماه سال جاری پرداخت کنند.
دراین زمینه، آخرین وضعیت گرفتن مالیات از خانه و خودرو های لوکس حاکی از آنست که بخشنامه مربوط به مالیات خودرو های لوکس در تاریخ ۱۴۰۰/۹/۲۸ تصویب شده و به سازمان امور مالیاتی ابلاغ گردیده است اما گرفتن مالیات از این خودرو ها منوط به دریافت اطلاعات از نیروی انتظامی است که طبق اعلام معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی، این سازمان درحال رایزنی برای دریافت این اطلاعات است و هر بخش از اطلاعات این خودرو ها به سازمان مالیاتی برسد، نسبت به مطالبه مالیات آنها اقدام می شود.
توضیحات مسیحی درباره مالیات خانه های گرانقیمت نیز بیان کننده این است که بخشنامه این مساله مهرماه امسال به تصویب رسید و باید اطلاعات آن بوسیله دستگاه های مربوطه دراین زمینه در اختیار سازمان مالیاتی قرار گیرد. همین طور در این زمینه تفاهم نامه ای با شهرداری داشتیم و قرار شد اطلاعات ظرف مهلت مقرر به دست ما برسد. درحالیکه یک ماه از مکاتبات می گذرد و قرار بود ۱۵ روزه این اطلاعات را به ما بدهند اما هنوز به دست سازمان نرسیده است.
منبع:

1400/10/11
16:59:18
0.0 / 5
1023
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد