دکورپرداز
دکور پرداز

مظنه بازار مسکن در غرب پایتخت

مظنه بازار مسکن در غرب پایتخت

باآنکه معاملات مسکن از نیمه دوم سالجاری تا حدودی افزوده شده، قیمتها در راه ثبات قرار دارد؛ به صورتی که متوسط رشد خانه قیمت در دو منطقه پرفروش غرب شهر تهران طی ۹ ماه گذشته ۴ تا ۶ درصد بوده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، قیمت مسکن در پرفروش ترین منطقه شهر تهران طی یک ۹ ماه گذشته فقط ۶.۲ درصد افزایش داشته که با عنایت به تورم حدود ۴۵ درصد فعلی، از ثبات بازار مسکن حکایت دارد. منطقه ۵ در غرب تهران هر ماهه رتبه اول معاملات را دارد و منطقه ۲ در شمال غربی تهران هم معمولاً در جایگاه دوم تا چهارم قرار می گیرد. متوسط قیمت مسکن در دو منطقه مذکور طی ۹ ماه گذشته به ترتیب ۶.۲ و ۴.۷ درصد رشد کرده اند.
خرید و فروش ملک در غرب شهر تهران معمولاً از رونق نسبی برخوردار می باشد. از عوامل بالا بودن تعداد معاملات در منطقه ۵ میتوان به جمعیت بالای این محدوده، وجود سرانه های خدماتی و قیمت متناسب با توانایی اقشار متوسط و بالا اشاره نمود. آذرماه سال جاری مناطق ۵، ۱۰، ۲ و ۴ به ترتیب چهار منطقه دارای بالاترین تعداد معاملات مسکن در شهر تهران بودند. در ماه مذکور ۴۱ درصد قراردادهای خرید و فروش مسکن کل شهر تهران در این چهار منطقه منعقد شد.
همچون محله های واقع در منطقه ۵ میتوان به پونک، جنت آباد، شهران، شهرزیبا، اکباتان، آپادانا، بلوار فردوس، فرحزاد، باغ فیض، دهکده المپیک، شهرک نفت، کوهسار، شاهین، سردار جنگل و سازمان برنامه اشاره نمود.
هم اکنون متوسط قیمت هر متر خانه در منطقه ۵ شهر تهران ۳۹ میلیون و ۸۲۳ هزار تومان است. آذرماه سال جاری تعداد۱۴۰۰ فقره معامله مسکن در منطقه ۵ انجام شد که رتبه اول را از نظر تعداد معاملات شهر تهران به خود اختصاص داد.


دیگر منطقه ی واقع در غرب تهران منطقه ۲۲ است که با وجود ساخت و سازهای گسترده و راه اندازی برجهای مسکونی در سال های اخیر، تعداد معاملات آن چندان بالا نیست. از علل آن به نیمه ساز بودن خیلی از پروژه ها مربوط می شود. متوسط قیمت مسکن در منطقه ۲۲ به میزان ۳۰ میلیون و ۵۹۱ هزار تومان در هر متر مربع است. آذرماه سال جاری فقط ۱۲۰ فقره معامله مسکن در این منطقه انجام شد که از این نظر جایگاه بیستم را در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران داشت.
منطقه ۲۲ از شمال به ارتفاعات البرز، از شرق به منطقه ۵، از غرب به محدوده وردآورد شمالی و از جنوب به آزادراه تهران ـ کرج محدود می شود. دهکده المپیک، شهرک گلستان، شهرک چشمه، شهرک صدرا، شهرک لاله، زیبادشت، آزادشهر و هوانیروز همچون محله های منطقه ۲۲ هستند.
دیگر منطقه ای که در شمال غربی تهران قرار دارد منطقه ۲ است که از نظر تعداد معاملات مسکن رتبه مناسبی دارد و معمولاً در هر ماه جایگاههای دوم تا چهارم را در خرید و فروش مسکن بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به خود اختصاص می دهد. الان متوسط قیمت مسکن در منطقه ۲ بالغ بر ۵۰ میلیون و ۴۳۸ هزار تومان در هر متر مربع است و آذرماه سال جاری با ۸۲۹ فقره معامله مسکن جایگاه سوم را با ۸.۵ درصد از کل معاملات به خود اختصاص داد.
همچون محله های منطقه ۲ میتوان به سعادت آباد، شهرک غرب، ونک، اوین، صادقیه، شهرآرا، ستارخان، فرحزاد، طرشت، تهران ویلا، پردیسان، تیموری، شادمهر، بهبودی، سیمون بولیوار، اسکندری و کوهستان اشاره نمود. برخی از محله های منطقه ۲ با منطقه ۵ دارای مرز مشترک است. خیلی از واحدهای خالی شهر تهران در محله سعادت آباد قرار دارد.

بازار مسکن باردیگر عقب نشست
مشاوران املاک شهر تهران از کاهش نسبی معاملات در دیماه نسبت به آذرماه خبر می دهند. بعد از رونق نسبی بازار مسکن در آذرماه سال جاری که به رشد ماهیانه ۳۴ درصدی معاملات و انعقاد حدود ۹۸۰۰ فقره قرارداد خرید و فروش در پایتخت منجر گردید، تحت تأثیر عوامل سیاسی بین المللی، افت بازارهای ارز و بورس، معاملات مسکن به حالت تعلیق در آمد. طرف تقاضا در انتظار افت قیمتها و طرف عرضه منتظر افزایش است. در عین تغییر قیمت چندانی در یک ماه گذشته رخ نداده است.
با وجود کسادی معاملات مسکن در اکثر مناطق تهران، واسطه های ملکی غرب پایتخت از رونق نسبی در این محدوده خبر می دهند. علت آن می تواند به غنای عرضه آپارتمان در منطقه ۵ مربوط باشد. باآنکه کمبود فایلهای فول امکانات ناشی از افت ساخت و ساز در مناطق جنوبی و شرقی تهران محسوس است، ذخیره مناسب ناشی از عرضه بیشتر از تقاضا در غرب تهران طی سال های گذشته از ایجاد یخ رکود در این محدوده جلوگیری کرده است.
آپارتمانهای قدیمی و ناقص در بازار مسکن به وفور وجود دارد، اما تولید خانه های نوساز در بازار کاسته شده و همین مسئله فاصله قیمتی بین واحدهای نوساز و قدیمی را تشدید کرده است.
گذشته از رشد شدید قیمتها طی چهار سال قبل که علت اصلی رکود معاملات به حساب می آید، دلیل دیگر افت قراردادهای خرید و فروش در تهران به عقب نشینی فروشندگان برمی گردد. بنا به قول واسطه های ملکی، الان تعداد خریداران برای واحدهای ارزشمند بیشتر از فروشندگان است. این نسبت برای آپارتمانهای دارای نقص، برعکس دیده می شود؛ بدین صورت که عرضه واحدهای قدیمی به مراتب بیشتر از تقاضا است.

متوسط قیمت خانه در تهران ۳۲.۶ میلیون تومان
طبق اعلام بانک مرکزی، در آذرماه سال جاری متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۲۱.۱ درصد افزایش پیدا کرده است. تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود ۹.۸ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل به ترتیب ۳۳.۸ و ۲۸۲.۵ درصد افزایش را نشان داده است.
منبع:

1400/10/26
12:26:44
0.0 / 5
1062
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد