دکورپرداز
دکور پرداز
صالح آبادی:

رئیس جمهور دستور داده تا دسترسی همه مردم به سیستم بانکی آسان شود

رئیس جمهور دستور داده تا دسترسی همه مردم به سیستم بانکی آسان شود

به گزارش دکور پرداز رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: در صورتیکه افراد دارای رتبه اعتبارسنجی مناسب باشند به صورت ویژه تسهیلات خرد، سهل تر به آنها پرداخت می شود.به گزارش دکور پرداز به نقل از صدا و سیما، علی صالح آبادی در حاشیه هفتمین همایش مالی اسلامی و در جمع خبرنگاران اضافه کرد: البته ما هم اکنون امکان وثایق سهل را فراهم کردیم. اما اجبار بیشتری در این حوزه برای بانکها در نظر خواهیم گرفت. باید تاکید کنم که مشروط به رتبه اعتباری مناسب مشتری، لزوماً نیازی نیست که وثایق زیادی از وی دریافت شود و با روش های دیگر و حداقل وثایق، تسهیلات خرد می تواند به مشتری پرداخت شود؛ بنابراین ما بر روی مدلهای مرتبط کار خواهیم کرد و در آینده نزدیک مجموعه ای از مقررات و قوانین را به شبکه بانکی ابلاغ خواهیم کرد تا دسترسی مردم تسهیل شود.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه رمزپول یا همان رمزریال توسط بانک مرکزی انتشار می یابد، اظهار داشت: مصوبات و دستورالعمل مربوطه در شورای پول و اعتبار تصویب شده و در آینده هم عملیاتی خواهد شد. همینطور در ارتباط با سایر رمزدارایی ها مبحث در دولت و کمیسیون مربوطه درحال بررسی است.
وی ضمن اشاره به سایر مسائل طرح شده در جلسه امروز با رئیس جمهوری اضافه کرد: نکات گوناگونی در جلسه با رئیس جمهوری عنوان شد همچون آنکه بانکها باید تسهیلات را به سمت بخش های مولد در حوزه اقتصادی چه حوزه های تولیدی یا خدماتی هدایت کنند و این امر بایستی جز اولویت های پرداخت تسهیلات شکبه بانکی باشد.
صالح آبادی افزود: همینطور رئیس جمهور تاکید ویژه ای بر بهبود وجهه سیستم بانکی داشتند چونکه بانکها خدمات ارزشمند ای را عرضه می کنند و در اینباره خود بانکها هم ضروریست خدمات خویش را بهتر به جامعه معرفی کنند. همینطور لازم است دسترسی مردم به تسهیلات خرد و با وثایق سهل امکان پذیر شود.
وی اظهار داشت: بحث عدالت بانکی و تحول در فرآیندها، نگاه تحولی به سیستم بانکی، ارتباط بانکها با بانک مرکزی و مشتریان و سایر ذی نفعان از دیگر موارد مدنظر رئیس جمهوری است که باید بهبود یابد. همینطور بحث کفایت سرمایه بانک ها، اصلاح ناترازی سیستم بانکی و اصلاح سیستم بانکی همچون محورهای مدنظر رئیس جمهور بود.
صالح آبادی در ادامه تاکید کرد: هدایت تسهیلات به سمت سرمایه گذاری های تولیدی و مولد و تاکید ایشان بر این مهم که بانکها امانت دار مردم هستند از دیگر مواردی بود که رئیس جمهوری به آن اشاره کردند. ازاین رو رئیس جمهوری بانکها را بعنوان مجموعه ای که سرمایه های مردم و منابع مردم در آنهاست تلقی کردند و بنابراین بانکها باید در این حوزه شرایط را بهبود بخشند.
رئیس کل بانک مرکزی در مورد دیگر مباحث طرح شده از جانب ریاست جمهوری اظهار داشت: یکی دیگر از مواردی که در جلسه امروز با رئیس جمهوری شد، مبحث واحدهای تعطیل شده و در اختیار بانکها بود، از این منظر تصمیم بر آن شد که بانکها یا این واحدها را فعال کنند و یا این واحدها به بخش خصوصی واگذار شود. همینطور ایشان تأکیداتی درباره بانکداری اسلامی و تقویت جریان تقویت قرض الحسنه و نقش بانکهای قرض الحسنه در اینباره داشتند.
وی ضمن اشاره به عملکرد سامانه نیما تاکید کرد: معاملات در سامانه نیما بر مبنای عرضه و تقاضا تعیین می شود و بانک مرکزی دخالتی در تعیین نرخ ندارد. این بازار است که نرخ را تعیین کند. اما طبیعی است که میان نرخ نیما و نرخ بازار متشکل معاملات ارزی اختلافی وجود داشته باشد. چونکه در بازار نیما، حوالجات عرضه می شود و در بازار متشکل معاملات ارزی اسکناس خرد است.
رئیس کل بانک مرکزی در مورد تاکید رئیس جمهوری بر معرفی بدهکاران بانکی اظهار داشت: فهرست بدهکاران عمده بانکها در صورت های مالی بانکها در سامانه کدال منتشر می شود.
علی صالح آبادی همینطور امروز در «هفتمین همایش مالی اسلامی» که به همت «انجمن مالی اسلامی» امروز در محل بانک مرکزی برگزار شد، ضمن اشاره به تصویب دستورالعمل رمزریال اظهار داشت: هفته گذشته در شورای پول و اعتبار دستورالعمل رمزریال تصویب و چارچوب های در رابطه با آن تعیین شد و بزودی هم شاهد عملیاتی شدن و راه اندازی آن خواهیم بود. باید تاکید کنم که این مورد بسیار مهم می باشد و در ابعاد مختلف و بخصوص حوزه سیاستگذاری از دیدگاه های مختلف استقبال می نماییم.
وی ضمن اشاره به تشکیل شورای فقهی در بانک مرکزی در سه سال قبل اظهار داشت: شورای فقهی به باعث قانون برنامه ششم بوجود آمده و اقدامات خوبی انجام داده است و البته این امر تنها مقدمه و شروع کارهای آتی است و در زمینه بانکداری اسلامی هم باید نهادسازی و نظام سازی در داخل کشور صورت گیرد.
صالح آبادی با اشاره به اینکه اخیراً اصلاحاتی بر روی دستورالعمل شورای فقهی بانک مرکزی انجام شده است، اظهار داشت: با اعمال این اصلاحات سعی شده است مبحث بانکداری اسلامی جامع تر دیده شود. همینطور در کنار این شورا که به تأیید هیأت عامل بانک مرکزی هم رسیده است، کارگروهی تخصصی در شهر قم تشکیل شده است و عملاً مباحثی که شورای فقهی ارجاع می شود قبل از طرح در شورا به دقت بررسی می شود. پیش از این امور کارشناسی در رابطه با مبحث در همان شورای فقهی بررسی می شد که این امر فرآیند تصمیم گیری را زمان بر می کرد. با ایجاد این کارگروه زمانی که شورای فقهی مبحث و ابعاد آن به صورت شفاف و روشن باشد می تواند سریعاً تصمیم گیری شود.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه پیش از این هم شورای فقهی مصوباتی را داشته است، خاطرنشان کرد: ما باید در صحنه عمل شاهد اجرایی شدن و پیاده سازی بانکداری اسلامی و مصوبات شورای فقهی باشیم. همینطور مصوبات شورای فقهی در چارچوب چک فهرست هایی به حوزه نظارت عرضه شده است تا این موارد هم از جانب حوزه نظارت مورد ارزیابی قرار گیرد.
وی افزود: در این دفعه مقرر شد فرد متخصصی که با بانکداری اسلامی آشنایی دارد توسط هیأت مدیره بانک، شخصی را به بانک مرکزی معرفی نماید و صلاحیت آن شخص به تأیید شورای فقهی برسد. در واقع این فرد بعنوان بازوی اجرایی و شرعی تلقی می شود که ضوابط شورای فقهی را در بانک رصد می کند و این فرد در کمیته تطبیق و مقررات هر بانک هم حضور دارد. این امر باعث می شود تا نظام بانکداری هرچه بیشتر به سمت اسلامی شدن حرکت نماید.
رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: بحث بانکداری اسلامی یکی از دغدغه های دولت و متدینین و علما و مراجع است و همه باید به این سمت حرکت نماییم که میزان تطابق بانکداری ما با بانکداری اسلامی کامل باشد که امیدواریم با کمک همه دست اندرکاران بتوانیم این مسیر را دنبال نماییم.


منبع:

1400/10/28
16:55:59
0.0 / 5
988
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد