دکورپرداز
دکور پرداز

تغییرات قیمت دلار طی دو دهه

تغییرات قیمت دلار طی دو دهه

دکور پرداز: آمار بانک مرکزی نشان میدهد که متوسط قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران از 800 تومان در سال 1381 به 28 هزار و 293 تومان تا اختتام آذرماه سال جاری رسیده که در این فاصله، حدودا 35 برابر شده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، در آمارهای اقتصادی بانک مرکزی تحولات متوسط قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران از سال ۱۳۸۱ تا اختتام آذرماه سال جاری ثبت شده که متوسط قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران در سال ۱۳۸۱ به میزان ۸۰۰ تومان بوده و با گذشت هشت سال، متوسط قیمت فروش دلار به ۱۰۴۴ تومان در سال ۱۳۸۹ رسیده است.
البته، در گزارش بانک مرکزی قیمت فروش دلار در سال ۱۳۹۰ فقط تا اختتام دی ماه آن سال اعلام شده که معادل ۱۵۴۱ تومان بوده و قیمت دلار در کل سال ۱۳۹۰ اعلام نشده است.
می توان اظهار داشت که همزمان با شروع دهه نود، روند افزایشی قیمت دلار نیز شروع شد و متوسط قیمت فروش این ارز از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۶ در محدوده ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان قرار داشت.
از این زمان به بعد، روند افزایشی قیمت دلار قابل توجه شد و مبلغ فروش آن از ۱۰ هزار تومان عبور کرد که بیشترین عامل موثر دراین زمینه تحریم ها و نوسانات شدید ارزی در آن سال ها بوده است.
به شکلی که متوسط قیمت فروش دلار در سال ۱۳۹۸ معادل ۱۲ هزار و ۹۱۸ تومان و در سال ۱۳۹۹ نیز به میزان ۲۲ هزار و ۸۸۷ تومان بوده است.
از طرف دیگر، رقمی که از نرخ فروش دلار در آذرماه سالجاری ثبت شده، ۲۸ هزار و ۲۹۳ تومان بوده و در نه ماه اول سال ۱۴۰۰ نیز، متوسط قیمت فروش یک دلار آمریکا در بـازار آزاد
شهر تهران ۲۵ هزار و ۶۸۸ تومان اعلام شده است.
بنابراین، تغییرات قیمت دلار در دو دهه اخیر بیان کننده این است که قیمت این ارز طی این مدت حدودا ۳۵ برابر شده است.
ردیف سال متوسط نرخ فروش دلار ۱ ۱۳۸۱ ۸۰۱ تومان ۲ ۱۳۸۲ ۸۳۲ تومان ۳ ۱۳۸۳ ۸۷۴ تومان ۴ ۱۳۸۴ ۹۰۴ تومان ۵ ۱۳۸۵ ۹۲۲ تومان ۶ ۱۳۸۶ ۹۳۵ تومان ۷ ۱۳۸۷ ۹۶۶ تومان ۸ ۱۳۸۸ ۹۹۷ تومان ۹ ۱۳۸۹ ۱۰۴۴ تومان ۱۰ ۱۳۹۰ _ ۱۱ ۱۳۹۱ ۲۶۰۷ تومان ۱۲ ۱۳۹۲ ۳۱۸۳ تومان ۱۳ ۱۳۹۳ ۳۲۸۰ تومان ۱۴ ۱۳۹۴ ۳۴۵۰ تومان ۱۵ ۱۳۹۵ ۳۶۴۴ تومان ۱۶ ۱۳۹۶ ۴۰۴۵ تومان ۱۷ ۱۳۹۷ ۱۰ هزار و ۷۸۳ تومان ۱۸ ۱۳۹۸ ۱۲ هزار و ۹۱۸ تومان ۱۹ ۱۳۹۹ ۲۲ هزار و ۸۸۷ تومان ۲۰ تا اختتام آذر ۱۴۰۰ ۲۸ هزار و ۲۹۳ تومان

منبع:

1400/11/01
19:15:58
0.0 / 5
980
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد