دکورپرداز
دکور پرداز

جزئیاتی جدید از مالیات خودرو های لوکس

جزئیاتی جدید از مالیات خودرو های لوکس

به گزارش دکور پرداز برپایه قانون بودجه سالجاری، دارندگان خودرو های بالای یک میلیارد تومان باید مالیات بپردازند که طبق اعلام مسؤلان سازمان امور مالیاتی این افراد تا آخر بهمن ماه سال جاری فرصت دارند و تابحال برای ۱۰۶ هزار نفر از دارندگان خودروی لوکس پیامک مالیات ارسال شده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، بودجه سالجاری صاحبان خودروهایی که ارزش روز آنها بالاتر از یک میلیارد تومان باشد را مکلف به پرداخت «مالیات خودرو های لوکس» دانسته است و اگر یک خانوار یا یک شخص حقیقی و حقوقی بیشتر از یک خودرو داشته باشد (فقط خودروهایی که به نام افراد تحت تکفل خانوار هستند) و مجموع ارزش روز آنها بالاتر از یک میلیارد تومان باشد، این افراد هم مشمول مالیات بر خودرو های لوکس خواهند بود.
در این راستا، نرخ مالیات سالانه خودرو های لوکس به شرح ذیل تعیین شده است:
۱- تا مبلغ ۱.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان معادل یک درصد

۲- تا مبلغ سه میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان معادل دو درصد

۳- تا مبلغ ۴.۵ میلیارد نسبت به مازاد سه میلیارد تومان معادل سه درصد

۴- نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد معادل چهار درصد
تازه ترین اعلام رئیس سازمان امور مالیاتی در این حوزه مبین شناسایی ۵۵۰ هزار خودرو لوکس است که این خودرو ها باید ۵۶۰۰ میلیارد تومان مالیات بدهند.
مجموع ارزش خودرو های تحت تملک سرپرست خانوار و اعضای تحت تکفل زیر سن قانونی اگر بیشتر از یک میلیارد تومان باشد، مشمول این مالیات می شود. بر این اساس کسانی که بالای ۱۸ سال سن داشته باشند باید مالیات خودروی خویش را جداگانه بپردازند، اما مالیات کسانی که زیر سن قانونی و کمتر از ۱۸ سال داشته باشند به نام سرپرست خانوار منظور می شود.
علاوه بر این، مدیرکل دفتر حسابرسی سازمان امور مالیاتی هم در یک برنامه تلویزیونی اعلام نمود که دارندگان خودرو های لوکس تا آخر بهمن ماه سالجاری فرصت دارند، مالیات بر خودرو های خود که بیشتر از یک میلیارد تومان ارزش دارند را بپردازند یا در صورت اعتراض تا این زمان نسبت به مالیات خود اعتراض کنند.
همچنین، طبق گفته رستم پور از خودرو های لوکس شناسایی شده، برای ۱۰۶ هزار نفر از دارندگان آنها پیامک مالیات ارسال شده است.
از سوی دیگر، برپایه اعلام مدیرکل دفتر حسابرسی سازمان امور مالیاتی ملاک ارزش گذاری خودرو بر مبنای جدولی است که برای محاسبه نقل و انتقال خودرو، مالیات و عوارض شماره گذاری و عوارض شهرداری است که هر سال از صاحبان خودرو گرفته و در دیماه ابلاغ می شود.
وی اضافه کرد: برای محاسبه مالیات خودورهای ساخت داخل، ملاک قیمت کارخانه و برای خودرو های وارداتی هم ملاک ارزش گمرکی خودرو است که این ارزش هم طبق نرخ ارز مرجع مبنای حقوق گمرکی یعنی همان هر دلار ۴۲۰۰ تومان محاسبه می شود.
رستم پور درباره این که مردم چگونه از ارزش قیمت و ارزش خودروی خود آگاه شوند، اظهار داشت: اطلاعات ارزش خودرو ها از راه درگاه ارتباطی سازمان امور مالیاتی قابل دسترس است که هر کس با شماره ملی و شماره موبایل به نام خود می تواند وارد سامانه (به نشانی https: //www.intamedia.ir)، احراز هویت شود، اطلاعات او و خودرو های به نام او و ارزش خودرو در آن سامانه اعلام می شود و میزان مالیات تعلق گرفته به او هم در آنجا ذکر می شود.
وی همینطور اعلام نمود: دارندگان خودرو می توانند از راه سامانه سازمان امور مالیاتی، مالیات تعلق گرفته به خودروی خویش را نقدی پرداخت کند و فرض بر این است که کسانی که دارنده این خودرو ها هستند، امکان پرداخت نقدی مالیات هم برای آنها وجود دارد.1400/11/02
15:47:21
0.0 / 5
1036
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد