دکورپرداز
دکور پرداز

صاحبان بیشتر از یک خودرو بخوانند

صاحبان بیشتر از یک خودرو بخوانند

به گزارش دکور پرداز شما علاوه بر این که اگر یک خودرو به ارزش بالای یک میلیارد تومان داشته باشید، مشمول پرداخت مالیات بر خودرو های لوکس می شوید، درصورتیکه بیشتر از یک خودرو داشته باشید و مجموع آنها بیشتر از یک میلیارد شود هم باید مالیات بپردازید.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، مالیات خودرو های لوکس یا به عبارت خودرو های با ارزشی بیشتر از یک میلیارد تومان فقط صاحبان این قبیل خودرو ها را دربرنمی گیرد، بلکه اگر فردی ارزش مجموع خودرو های خود و افراد تحت تکفلش بیشتر از یک میلیارد تومان شود هم باید مالیات بپردازند.
افرادی که باید تا آخر بهمن ماه سال جاری مالیات متعلقه را بپردازند، می توانند به سامانه سازمان امور مالیاتی به نشانی https: //www.intamedia.ir/ رجوع کنند و همه اقلام خودروی خویش را مشاهده کنند و مالیات تعلق گرفته به خودروی خویش را نقدی پرداخت کنند.
در این بین، هر فردی می تواند با شماره ملی و شماره موبایل به نام خود وارد سامانه ذکر شده شود و بعد از احراز هویت خود، از خودرو های به نامش و ارزش آنها آگاه شود. علاوه بر این، از میزان مالیات تعلق گرفته به خودرو یا خودرو های خود هم می تواند اطلاع یابد.
پیش از این، محمود علیزاده معاون سابق سازمان امور مالیاتی، درباره چگونگی ارزش گذاری خودرو های بالای یک میلیارد به ایسنا توضیحاتی عرضه کرد که طبق آن، ارزیابی ارزش هر دستگاه خودرو داخلی و خارجی معمولاً برمبنای سال ساخت خودرو با اعمال ضریبی روی ارزش تعیین شده خودرو به استناد ماده ۴۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده ارزش گذاری صورت می گیرد.
از سوی دیگر، از آنجائیکه ۹۰ تا ۹۵ درصد قیمت واقعی خودرو مبنای ارزش گذاری قرار می گیرد، اگر در این مورد به هر علتی ارزش تعیین شده برای خودرو های موردنظر بیشتر از ارزش واقعی آنها باشد، همانطور که در آئین نامه اجرایی این بند از تبصره ۶ و ۷ بودجه مشخص شده است، مشمولان می توانند با مراجعه، عرضه مدارک و مستندات مستدل به اداره امور مالیاتی محل سکونت شان نسبت به رقم ارزش گذاری شده برای خودروی مشخص متعرض شوند.
علاوه بر این، مبنای ارزش گذاری خودرو های بالای یک میلیارد تومان چه تصادفی و چه غیرتصادفی طبق نوع خودرو، سال ساخت، برند سازنده خودرو محاسبه می شود. گفتنی است که نرخ مالیات سالانه خودرو های بالای یک میلیارد به شرح ذیل تعیین شده است:
۱- تا مبلغ ۱.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان معادل یک درصد
۲- تا مبلغ سه میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان معادل دو درصد
۳- تا مبلغ ۴.۵ میلیارد نسبت به مازاد سه میلیارد تومان معادل سه درصد
۴- نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد معادل چهار درصد
منبع:

1400/11/06
21:12:14
0.0 / 5
976
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد