دکورپرداز
دکور پرداز
مهر خبر می دهد؛

موافقت کمیسیون تلفیق با پرداخت وام ودیعه مسکن

موافقت کمیسیون تلفیق با پرداخت وام ودیعه مسکن

در حالیکه دو سال از تصویب اعطای تسهیلات ودیعه مسکن در ستاد ملی مقابله با کرونا می گذرد، پرداخت این وام در لایحه بودجه ۱۴۰۱ به تصویب کمیسیون تلفیق رسید و باید دید در صحن علنی هم مصوب می شود؟به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، برای اولین بار در سال ۱۳۹۹ در ستاد ملی مقابله با کرونا پرداخت وام ودیعه مسکن تا سقف ۲۰ هزار میلیارد تومان مصوب و ابلاغ گردید.
این تسهیلات جهت کمک به مستأجرانی بود که از شرایط کرونایی گرفتار خساراتی شده بودند. از همین رو در تهران به مستأجران حائز شرایط که معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی مسئول تشخیص خانوارهای مستأجر فاقد مسکن تعیین شده بود، ۵۰ میلیون تومان در ۸ کلانشهر ۲۵ و سایر شهرهای ۱۵ میلیون تومان تسهیلات ودیعه مسکن با نرخ سود ۱۳ درصد و بازپرداخت ۳ تا ۵ ساله در نظر گرفته شد.
مشکلاتی که مردم بر سر راه دریافت وام ودیعه مسکن در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ داشتند
با توجه به این که در سال نخست اجرای این طرح بود، برخی سودجویان با سوءاستفاده از برخی خلأهای موجود در سامانه های وزارت راه و شهرسازی، توانستند با قراردادهای صوری تسهیلات ودیعه مسکن را بگیرند که به قول وزارت راه و شهرسازی تعداد آنها زیاد نبود؛ با این وجود برخی خانواده های مستحق این تسهیلات نتوانستند این وام را دریافت نمایند.
بار دیگر برای بار دوم در دولت دوازدهم در خرداد سال جاری و در ستاد ملی مقابله با کرونا اعطای وام ودیعه مسکن تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان با نرخ سود ۱۳ درصد از جانب برخی از بانکهای عامل شامل دولتی، خصوصی و مؤسسات اعتباری مصوب و به بانک مرکزی ابلاغ گردید که این بانک سهمیه هر بانک عامل را تعیین کرد.
سقف اعتبارات ودیعه مسکن در دو سال: ۳۰ هزار میلیارد تومان
بنابراین سقف اعتبار در نظر گرفته شده برای وام های ودیعه مسکن در دو سال قبل و جاری، ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده است.
این بار سقف تسهیلات ودیعه مسکن در تهران امسال جهت کمک به مستأجران به ۷۰، اجاره نشینان کلانشهرها ۴۰ و مستأجران دیگر شهرها ۲۵ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.
با این حال موانع گسترده ای از جانب بانکها پیش پای متقاضیان دریافت این وام گذاشته شد و مشکلات عدیده ای برای متقاضیان واقعی و نیازمند دریافت این وام پیش آمد که درنتیجه بارها شورای پول و اعتبار، وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی به بانکهای عامل برای تسهیلات دریافت وام ودیعه مسکن تذکراتی داده شد که بعضاً این هشدارها یا مؤثر بود یا تاثیر چندانی نداشت.
اصلی ترین مانع بانکها بر سر دریافت وام ودیعه مسکن، مواردی چون دریافت ضمانت ها و یا اصرار بر ضامن رسمی یا گواهی کسر اقساط از حقوق و امثال آن بود.
بانک مرکزی: در دو سال ۱۳ هزار میلیارد تومان وام ودیعه مسکن داده شده است
بانک مرکزی ۲۳ بهمن سال جاری آخرین وضعیت وام ودیعه مسکن را اعلام نمود که بر این اساس جزئیات تقاضا و اعطای وام مذکور به این شرح است:
تعداد متقاضیان معرفی شده به بانکها در دو سال: ۵۸۳ هزار و ۵۰ نفر
ارزش وام های تشکیل پرونده شده در بانکها در دو سال: ۲۳ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان
تعداد افرادی که موفق به دریافت وام شده اند در دو سال: ۴۴۵ هزار و ۹۹۵ فقره
ارزش وام های ودیعه مسکن اعطا شده در دو سال: ۱۳ هزار و ۴۰۷ میلیارد تومان
ارزش وام های ودیعه مسکن پرداخت شده در سال ۱۳۹۹: ۴ هزار و ۷۶۲ میلیارد تومان
ارزش وام های ودیعه مسکن پرداخت شده در سال ۱۴۰۰: ۸ هزار و ۶۴۴ میلیارد تومان
معاون مسکن وزارت راه: وام ودیعه مسکن را در لایحه بودجه ۱۴۰۱ می آوریم
محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ۹ بهمن سال جاری با اشاره به اینکه افزایش قیمت اجاره بها در توان پرداخت قشر مستأجر نیست اعلام نموده بود: طی دو سال قبل مصوباتی از ستاد ملی کرونا برای ودیعه مسکن دریافت شده است بدین منظور پیشنهاداتی در چارچوب لایحه بودجه تنظیم و عرضه شده تا نهایی و مصوب شود. با تصویب این پیشنهادها در قانون بودجه سال آینده در نظر است تا اعتبار مناسبی برای تسهیلات کمک ودیعه مسکن در اختیار مستأجران قرار بگیرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشته بود: در نظر داریم تا در قانون بودجه ۱۴۰۱، تسهیلات ودیعه مسکن گسترش یابد و با ساختار قوی تری کار پیش برود؛ باید ابزار مناسب قانونی برای وزارت راه و شهرسازی فراهم بشود تا این کمک ها در اختیار مستأجران قرار بگیرد.
کمیسیون تلفیق با وام ودیعه مسکن موافقت کرد: ۴۰ هزار میلیارد تومان
اخیراً کار کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ به اتمام رسیده و مقرر است از یکشنبه ۱ اسفند ۱۴۰۰ آغاز در صحن علنی مجلس مورد بررسی نمایندگان قرار گیرد.
پیشنهاد ورود وام ودیعه مسکن هم در لایحه بودجه در هنگام بررسی در کمیسیون تلفیق به تصویب رسید و این وام در هفته های پیش رو در صحت علنی مجلس مورد بررسی قرار می گیرد.
در بند الحاقی ۲ بند «د» تبصره ۱۶ لایحه بودجه ۱۴۰۱ آمده که برای اجرای قانون جهش تولید مسکن، بانکها ۴۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بدهند.
این تسهیلات در قانون بودجه سالجاری (۱۴۰۰) رقم ۳۶۰ هزار میلیارد تومان بود.
همچنین علاوه بر این تسهیلات، بانکها باید ۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ودیعه مسکن به افراد حائز شرایط پرداخت کنند.
سهمیه هر بانک در فروردین سال آینده باید از جانب بانک مرکزی تعیین و به بانکهای عامل ابلاغ شود.منبع:

1400/11/27
22:36:45
0.0 / 5
1001
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد