دکورپرداز
دکور پرداز

اوضاع افزایش هزینه در ۱۰ دهک

اوضاع افزایش هزینه در ۱۰ دهک

متوسط افزایش هزینه برای 10 دهک نسبت به سال گذشته به ارقامی بین 32 تا بالاتر از 34 درصد رسیده است.به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، وضعیت شاخص تورم در بهمن ماه امسال از این حکایت داشت که هر سه شاخص تورم سالانه، نقطه به نقطه و ماهانه در راه کاهشی حرکت کرده است.

متوسط گرانی برای دهک ها تا ۳۶ درصد

این در حالی است که بررسی تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران در ارتباط با وضعیت تورم بین دهک های مختلف نشان میدهد که فاصله تورمی بین دهک ها در افزایش قیمت تغییری نکرده است؛ بطوریکه تورم نقطه به نقطه که برای کل کشور بهمن ماه ۳۵.۴ درصد اعلام شده بود برای دهک ها به شکلی بوده که دهک اول، ۳۶.۳ و دهک دهم ۳۶.۴ درصد است و سایر دهک ها نیز بین این دو عدد نوسان دارد.

دهک های مختلف در گروه "خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات" نسبت به ماه قبل ۰.۴ درصد و در گروه "کالاهای غیر خوراکی و خدمات" ۰.۸ درصد کاهش قیمت داشته اند.تورم۴۰ تا ۴۴ درصدی برای ۱۰ دهک

در رابطه با وضعیت تورم سالانه که برای بهمن ماه ۴۱.۴ درصد اعلام شده بود در دهک های مختلف بین ۴۰.۴تا ۴۴ درصد برای دهک اول نوسان دارشته است.

در مورد وضعیت "خوراکی ها و آشامیدنی ها و دخانیات" نیز تورم سالانه بین ۵۳.۶ برای دهک دهم و ۵۴ درصد برای دهک اول متغیر است. در غیر خوراکی ها و خدمات نیز بین ۳۳.۵ درصد در دهک اول تا ۳۷.۴ درصد در دهک دهم نوسان دارد.

برنامه حمایتی به کجا رسید؟

این افزایش هزینه در حالی برای دهک ها خصوصاً دهک های پایین وجود دارد که پشتیبانی از این دهک ها بارها مورد تاکید دولت بوده است و حذف ارز ۴۲۰۰ و توزیع قسمتی از منابع ناشی از آن در قالب رقم بین ۹۰ تا ۱۲۰ هزار تومانی بین دهک های پایین را مطرح کرده و حتی وعده پرداخت از دی ماه امسال وجود داشت ولی به هر ترتیب جریان حذف ارز ترجیحی در مجلس با مخالفت روبه رو شده است و فعلا توزیع این یارانه منتفی بنظر می رسد.

اما دولت بتازگی خود نسبت به پرداخت یارانه ۱۰۰ هزار تومانی در یک وعده به چهار دهک پایین که حدود ۳۲ میلیون نفر بودند اقدام نمود که بنظر می رسد گروه هدف اصلی جهت حمایت یارانه ای این چهار دهک باشند ولی تا کنون برنامه مشخصی اعلام نشده است.

منبع:

1400/12/06
20:46:16
0.0 / 5
884
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد