دکورپرداز
دکور پرداز

مشمولان مالیات خانه های خالی بخوانند

مشمولان مالیات خانه های خالی بخوانند

دکور پرداز: در شرایطی که بر طبق اعلام سازمان امور مالیاتی، صاحبان خانه های خالی فقط یک روز دیگر برای پرداخت مالیات متعلقه فرصت دارند، آن دسته از مشمولان که نسبت به مشمولیت خود به سبب خالی نبودن واحد مسکونی مورد نظر، ثبت نکردن اطلاعات سکونتی در سامانه املاک و اسکان و... اعتراض دارند، می توانند پرداخت این مالیات را با ذکر توضیح قبول نکنند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، در امتداد گرفتن مالیات از خانه های خالی تا حالا برای ۵۶۸ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه قبض مالیاتی صادر گردیده است که با وجود اتمام مهلت پرداخت مالیات در آخر بهمن ماه، طبق اخطار مجدد سازمان امور مالیاتی به صاحبان خانه های خالی این افراد تا ۱۴۰۰/۱۲/۱۰ فرصت دارند تا مالیات خودرا بپردازند و در غیر اینصورت سازمان امور مالیاتی اقدام لازم را انجام خواهد داد.
در این بین، تعدادی از افرادی که پیامک سازمان امور مالیاتی در خصوص پرداخت مالیات خانه خالی را دریافت کرده اند، نسبت به مشمول شدن برای این مالیات اعتراض داشتند و طبق اعلام آنها از آنجائیکه فراموش کردند تا اطلاعات سکونتی خودرا در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند، خانه آنها بعنوان خاله خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است؛ درحالیکه هم اکنون در آن خانه سکونت دارند.
همچنین، تعدادی از مخاطبان به ایسنا اعلام نمودند که برای ملکی از آنها مالیات خانه خالی تعیین شده که این خانه مدتی است تخریب شده و درحال ساخت است.
دراین زمینه، پیگیری های از سازمان امور مالیاتی بیان کننده این است که پرداخت مالیات بر خانه های خالی بوسیله درگاه خدمات الکترونیک سازمان به آدرس My.tax.gov.ir صورت می گیرد و در این درگاه افراد می توانند این که مشمول مالیات واحدهای خالی از سکنه هستند یا خیر را ببینند.
علاوه بر این، وقتی وارد صفحه مربوط به مالیات بر واحدهای مسکونی خالی از سکنه می شوند، با دو گزینه "پذیرش و پرداخت" و "عدم پذیرش" مواجه خواهند شد که این افراد می توانند بهر دلیلی مالیات تعیین شده را قبول ندارند، با ذکر توضیح قبول نکنند تا مورد بررسی سازمان امور مالیاتی قرار گیرد.


طبق این گزارش، برمبنای قانون مالیات خانه های خالی مصوب آذرماه سال گذشته، اگر واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد، مشمول مالیات می شود و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، ماهانه مشمول مالیاتی برمبنای مالیات بر درآمد اجاره به شرح ضرایب سال اول معادل شش برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه خواهد شد.
در این بین، وظیفه شناسایی خانه های خالی را برعهده وزارت راه و شهرسازی بوسیله سامانه املاک و اسکان گذاشته شده است که این وزارتخانه با راه اندازی سامانه املاک و اسکان نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی افراد اقدام نمود و کسانی که در مهلت تعیین شده نتوانستند این اطلاعات را ثبت کنند، خانه آنها بعنوان خاله خالی به سازمان امور مالیاتی از طرف وزارت راه و شهرسازی معرفی گردید.
منبع:

1400/12/09
20:38:00
0.0 / 5
1127
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد