دکورپرداز
دکور پرداز

یک تغییر برای سهامداران بورسی جهت حضور در مجامع

یک تغییر برای سهامداران بورسی جهت حضور در مجامع

یک حقوقدان بازار سرمایه از اعمال یک تغییر برای سهامداران حقیقی و حقوقی جهت حضور در مجامع آگاهی داد.


حمید اسدی در گفت و گو با ایسنا درمورد شرایط حضورسهامداران حقیقی و حقوقی در مجامع توضیح داد: سهامدار حقیقی در مجامع به دو روش میتواند حضور پیدا کند. نخست آنکه شخصا حضور پیدا کند و یا این که فردی را بعنوان وکیل یا نماینده قانونی جهت حضور در مجمع و اعمال حق رای معرفی نماید. سهام داران حقوقی نیز یک شخص را بعنوان نماینده شخص حقوقی جهت حضور در مجمع معرفی میکنند و فرد با نامه نمایندگی میتواند در مجمع حضور پیدا کند.
وی افزود: چالشی که وجود دارد این است که در لایحه اصلاحی قانون تجارت بصورت کلی به وکیل قانونی اشاره شده و قانونگذار از واژه وکیل سهامدار بهره برده است که این وکالت به دو طریق صادر می شود. گاهی یک شخص از سهامدار حقیقی وکالت نامه عادی دارد. مانند اشخاصی که باهم یک برگه وکالت را تنظیم میکنند و سهامدار حقیقی به یک نفر جهت حضور در مجمع وکالت میدهد. این وکالت بدون نیاز به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و یا مراجع قانونی می باشد.
اسدی اضافه کرد: نوع دوم وکالت نامه رسمی است. به این صورت که سهامدار و وکیل با یکدیگر به دفتر اسناد رسمی مراجعه میکنند. در آنجا وکالت نامه را تنظیم و امضا میکنند و سهامدار به وکیل اختیار حضور در مجمع و اعمال حق رای را میدهد. از آنجا که در قانون تجارت از واژه وکالت رسمی استفاده نشده بود، سهام داران میتوانستند وکالت عادی هم بدهند و این گاهی موجب ایجاد اختلاف بین سهامداران در مجمع میشد اما امسال باتوجه به مصوبه هیات مدیره سازمان بورس سهام داران فقط با وکالت نامه رسمی میتوانند شخصی را بعنوان وکیل خود جهت حضور در مجمع معرفی کنند که این مساله میتواند چالش های مجامع رو کم کند.1401/01/23
10:27:36
0.0 / 5
875
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد