دکورپرداز
دکور پرداز

نتایج ملموس پرداخت مالیات در خدمت رسانی و توسعه شهری به مردم معرفی شوند

نتایج ملموس پرداخت مالیات در خدمت رسانی و توسعه شهری به مردم معرفی شوند

به گزارش دکور پرداز رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در دیدار با شهردار تهران تصریح کرد: همکاری جدی شهرداری ها در عرصه فرهنگ سازی مالیاتی و تبیین آثار پرداخت مالیات در جامعه، به نهادینه سازی فرهنگ مالیاتی و افزایش اعتماد عمومی کمک می نماید.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، داود منظور، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، در دیدار با علیرضا زاکانی، شهردار تهران، بر لزوم گسترش همکاریهای مشترک و دو جانبه این دو سازمان بمنظور ارتقای فرهنگ مالیاتی در جامعه و هم استفاده بهینه از ظرفیت های طرفین برای تحقق سیاست های کلان اقتصادی اصرار کرد.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در این جلسه، ابتدا به موضوعات، مسایل و دستاوردهای کلان حوزه نظام مالیاتی در دوره ی جدید اشاره و اشاره کرد: یکی از دلیلهای پایین بودن نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در کشور، گستردگی و بالا بودن معافیت های مالیاتی در کشور است و لازم است نهادهای تصمیم گیر خصوصاً مجلس شورای اسلامی، معافیت های مالیاتی را بازبینی نموده و با اصلاح و ساماندهی معافیت های مالیاتی به توسعه و عمران و آبادانی شهرها و روستاها کمک نمایند.
منظور اشاره کرد: اقدامات پژوهشی و علمی مرکز پژوهش های مجلس هم می تواند بستر لازم برای تصمیم گیری نهادهای اجرائی و قانونگذار درباب هدفمندسازی معافیت های مالیاتی را مهیا نماید.
طبق اعلام سازمان امور مالیاتی کشور وی در ادامه سخنان خود به مبحث نوسازی، ترمیم و تهاتر ساختمان های فرسوده متعلق به سازمان امور مالیاتی کشور با ساختمان های در اختیار شهرداری تهران پرداخت.
وی اشاره کرد: طبیعتا بازسازی تعداد زیادی ابنیه و ساختمان فرسوده در شهر و استان تهران توسط سازمان امور مالیاتی کشور مقرون به صرفه نبوده و یا اصولا توسط این سازمان قابل اجرا نیست و شهرداری تهران به سبب برخورداری از تیم های حرفه ای عمرانی و تعامل با پیمانکاران بزرگ و با سابقه، می تواند دراین زمینه به سازمان امور مالیاتی کمک های چشمگیری نماید.
معاون وزیر اقتصاد افزود: یکی از مسایل و مشکلات اساسی سازمان امور مالیاتی کشور، نامناسب و فرسوده بودن بخش قابل توجهی از فضاهای کاری همکاران و عدم امکان ارائه خدمات موثر و رضایت بخش به شهروندان است و بازسازی یا معاوضه ساختمان های فرسوده ادارات مالیاتی شهر و استان تهران با ساختمان های مناسب در اختیار شهرداری می تواند نظام مالیاتی را در حل این مشکل کمک نماید.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه اشاره کرد: یکی از عناوینی که همیشه مدنظر بوده و همکاری شهرداری ها دراین زمینه می تواند کمک مهمی به ارتقای توان نظام مالیاتی نماید، ورود جدی شهرداری ها به عرصه فرهنگ سازی مالیاتی است و طبیعتا تبیین آثار پرداخت مالیات در جامعه و بیان این که زیرساخت های مهم شهری و روستایی همچون پل ها، جاده ها، مدارس، درمانگاه ها و غیره از محل مالیات مردم ایجاد می شود، تاثیر به سزایی بر افزایش مشارکت اجتماعی مردم در پرداخت مالیات دارد.
منظور اظهار داشت: از آنجاییکه بر طبق قانون درصدی از مالیات بر ارزش افزوده کالاها و خدمات به منابع مالی مجموعه شهرداری در جهت توسعه زیر ساخت ها و خدمات شهرداری ها به مردم اختصاص می یابد، همکاری و مساعدت مجموعه شهرداری در امر فرهنگ سازی و اطلاع رسانی درباب نحوه هزینه درآمدهای مالیاتی، علاوه بر تحقق اهداف و سیاست های کلان نظام در حوزه قطع وابستگی به درآمدهای نفتی و اتکای حداکثری بودجه به درآمدهای پایدار مالیاتی، به طور مستقیم هم باعث افزایش دسترسی مجموعه شهرداری به منابع پایدار مالی حاصل از مالیات بر ارزش افزوده خواهد شد.
وی با اشاره به این که ملموس نمودن آثار پرداخت مالیات در زندگی اجتماعی و تبیین موارد هزینه کرد و مصرف مالیات در جامعه، یکی از مولفه های مهم در ارتقای تمکین مالیاتی مودیان شمرده می شود، بیان داشت: شهرداری ها بواسطه مسئولیتی که در زمینه توسعه و عمران شهری دارند، می توانند دراین زمینه بسیار نقش آفرین باشند.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در این خصوص تصریح کرد: نامگذاری پروژه های مهم شهری همچون بوستان ها، خیابان ها، میادین، پل ها و سایر اماکن عمومی شهری خدمت رسان به مردم به نام «مالیات» یکی از اقداماتی است که شهرداری ها می توانند دراین زمینه مساعدت نمایند.
شهردار تهران، ضمن استقبال از پیشنهادات مطرح شده و تاکید بر گسترش همکاریهای مشترک جهت معرفی آثار و نتایج درآمدهای مالیاتی در عمران و آبادانی و توسعه خدمات شهری، عنوان داشت: طرح معاوضه ساختمان های فرسوده متعلق به سازمان امور مالیاتی با ساختمان های در اختیار شهرداری تهران، مبحث بسیار مهم و قابل انجام است و می توان این طرح را با ساز و کارهای مختلف مثل واگذاری یا تهاتر ساختمان ها به انجام رساند تا شرایط مساعدتری برای شهروندان عزیز فراهم گردد.
منبع:

1401/01/23
21:53:29
0.0 / 5
711
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد