دکورپرداز
دکور پرداز

وام فرزندآوری به همه نمی رسد!

وام فرزندآوری به همه نمی رسد!

دکور پرداز: بر طبق قانون جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده، یک شرط مهم برای دریافت تسهیلات فرزندآوری این است که نرخ باروری زادگاه پدر یا فرزند، بالای 2.5 نباشد. بنابراین، تعدادی از متقاضیان که در این شهرها متولد شده اند، از لیست دریافت کنندگان این وام حذف می شوند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، در امتداد قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت، بانکها مکلف به پرداخت تسهیلات فرزندآوری شدند که بر طبق اعلام بانک مرکزی از روز گذشته پرداخت این وام شروع شده است.
این وام برای افرادی است که فرزند یا فرزندان آنها از سال ۱۴۰۰ به بعد متولد شده باشند اما در بند (ت) قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت، شرطی برای دریافت وام فرزندآوری آمده که مشمولان این تسهیلات را به کسانی که در شهرهای با نرخ باروری بالای ۲.۵ متولد شده اند، محروم کرده است.
دراین زمینه، متقاضیان وام فرزندآوری برای اطلاع از نرخ باروری شهرستان خود و فرزندشان می توانند این نرخ را در سامانه و حسب اعلام مرکز آمار ببینند.
در ادامه، تصویر پیام ارسالی سامانه وام فرزندآوری به یکی از متقاضیان این تسهیلات که موفق به دریافت وام به سبب نرخ باروری بالا شهر تولد پدر نشده است، را مشاهده می کنید.


این شرط قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت برای دریافت وام فرزندآوری با واکنش و انتقاداتی مواجه گردید.
از طرف دیگر، با توجه به این که طبق این شرط، شهرهای با نرخ باروری بالا نمی توانند تسهیلات فرزند آوری دریافت نمایند، آخرین اعلام مرکز آمار از نرخ باروری در کشور و استانها حاکی از آنست که استانهای سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خوزستان و یزد، چهار استان با میزان باروری «بالاتر از سطح جانشینی» در سال ۹۹ بوده اند.

متولدین چه استان هایی می توانند وام فرزندآوری بگیرند؟
به صورتی می توان اظهار داشت که متولدین این استانها در صورتیکه نرخ باروری آنها بالای ۲.۵ باشد، از دریافت وام فرزندآوری محروم می شوند.
بعنوان مثال، سیستان و بلوچستان بعنوان یک استان با نرخ باروری ۲.۷ در سال ۱۳۹۹، همچون استانهای محروم از نظر اقتصادی کشور است که از تسهیلات فرزندآوری محروم شده است.
همچنین، استانهای تهران به همراه سمنان، البرز، مازندران و گیلان پنج استان با میزان باروری «بسیار پایین» بوده اند و ۵۸ درصد از استانها در سال ۹۹ «باروری کمتر از سطح جانشینی» یعنی بین ۱.۵ تا ۲.۱ فرزند، ۱۶ درصد از استانها «باروری بسیار پایین» یعنی ۱.۳ فرزند و کمتر از آن، ۱۳ درصد از استانها «باروری پایین» یعنی ۱.۵ فرزند و کمتر از آن و ۱۳ درصد از استانها «باروری بالاتر از سطح جانشینی» یعنی بیشتر از ۲.۱ فرزند داشته اند.
بنابراین، استانهای ذکر شده که نرخ باروری پایینی در سالهای اخیر داشته اند، می توانند تسهیلات فرزندآوری را دریافت نمایند.
طبق این گزارش، مبلغ تسهیلات فرزندآوری به ازای فرزند اول ۲۰ میلیون تومان و به ازای فرزند دوم ۴۰ میلیون تومان و به ازای فرزند سوم ۶۰ میلیون تومان و به ازای فرزند چهارم ۸۰ میلیون تومان و به ازای فرزند پنج به بعد ۱۰۰ میلیون تومان است.
دوره بازپرداخت هر یک از این تسهیلات نیز به ترتیب ۳۶، ۴۸، ۶۰، ۷۲ و ۸۴ ماهه است.
همچنین، کارمزد تسهیلات فرزندآوری حداکثر ۴ درصد بصورت سالانه است و پرداخت آن مبتنی بر اعتبارسنجی متقاضیان، با گرفتن سفته از متقاضی و یا یک ضامن معتبر است.
منبع:

1401/02/09
12:26:09
0.0 / 5
812
تگها: اقتصاد , طلا , مبل
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد