دکورپرداز
دکور پرداز
گزارش مهر از نبش خیابان سیزدهم؛

چشم های خیره بازار سهام به سیاست های اقتصادی

چشم های خیره بازار سهام به سیاست های اقتصادی

به گزارش دکور پرداز بازار سهام امروز با نماگرهایی سبز پوش در حالی پایان یافت که همچنان تمرکز اصلی خود بر سهم های بازاردومی و یا منتفع از تورم انتظاری ناشی از حذف ارز ترجیحی گذاشته است.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، امروز شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران با افزایش ۱۳ هزار و ۹۹۷ واحدی به رقم یک میلیون و ۵۷۸ هزار واحد رسید. شاخص کل هم وزن اما با افزایش ۶۴۰۰ واحدی عدد ۴۴۴ هزار و ۸۱۰ واحد را به نمایش گذاشت.
شاخص بازار اول اما با ۱۰.۳۱۵و احد افزایش به رقم یک میلیون و ۲۱۳ هزار واحد دست یافت و شاخص بازار دوم هم با ۲۷.۹۸۹ واحد افزایش، عدد ۳ میلیون واحد را تجربه نمود. در بورس تهران امروز ۱۲ میلیارد و ۷۶۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله در ۸۰۱ هزار و ۲۸۳ نوبت داد و ستد شد که ارزشی بالغ بر ۷ هزار و ۴۵۸ میلیارد تومان را در برداشت.
در فرابورس هم شاخص کل این بازار با ۱۸۱ واحد کاهش به رقم ۲۱ هزار و ۵۷۶ واحد دست یافت. در این بازار، طی روز جاری ۳ میلیارد و ۳۴۶ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله به ارزش بیشتر از ۳.۶۱۲ میلیارد تومان معامله شد.
اصلی ترین نمادهای تاثیر گذار بر رشد شاخص کل بورس تهران امروز تاپیکو با ۱.۵۱۶ واحد، "وغدیر" با ۱۰۵۰ واحد و "شبندر" با ۹۷۹ واحد افزایش بودند در مقابل اما نمادهای معاملاتی ایران خودرو با ۸۳۴ واحد، "خساپا" با ۴۶۲ واحد و "خبهمن" با ۳۳۵ واحد کاهش، بالاترین تاثیر منفی بر روی شاخص کل بورس تهران را به خود اختصاص دادند.
به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، بورس تهران در اولین روز معاملاتی خود برای هفته جاری در حالی با گام ۷ هزار واحدی شاخص کل خود در نیم ساعت ابتدای معاملات امروز به استقبال خریداران سهام رفت که در ادامه، روند حرکتی این نماگر تا آخر معاملات کاملاً تثبیت شد. هر چند که روند کلی حرکت نماگر ها بخصوص برای شاخص کل هم وزن و شاخص بازار دوم کاملاً صعودی بود.
در معاملات امروز سهم های برخوردار از سرمایه کوچک و متوسط و یا برخوردار از سهام شناوری پایین که به اصطلاح از آنها بعنوان بازار دومی یاد می شوند در کانون توجه معامله گران بورس تهران قرار داشتند.
در این بین آندسته از سهم های برخوردار از انتفاع افزایش قیمت ها و یا حذف ارز ترجیحی همچون گروه قندی ها، غذایی ها، سیمانی و دارویی و همینطور گروه پلیمر و پتروشیمیایی ها در کنار هلدینگ های سرمایه گذاری خود به کانون پر تحرک معامله گران کوتاه مدت نگر و میان مدت نگر تبدیل گشته اند.
گروه پالایشی ها هم با نزدیک تر شدن به موعد برگزاری مجامع سالیانه و انتشار گزارش های عملکردی خود همسو با رشد قیمت جهانی نفت برای معامله گران اغلب حقیقی بازار همچنان جذاب هستند.
در گروه خودروئی ها اما خبرهای در رابطه با واردات خودروی خارجی در حالی به افزایش عرضه سهام در گروه انجامید که تلاقی تصمیم دولت برای واردات خودرو با حذف ارز ترجیحی برای واردات در چشم انداز تورمی این صنعت، سبب شده تا برخی معامله گران از فرصت جمع آوری سهام در این گروه در کف دامنه نوسان منفی قیمت ها به خوبی استفاده کنند.
به نظر می رسد معامله گران بورس تهران با اینکه با نزدیک تر شدن به روزهای پایانی اردیبهشت ماه ترجیح می دهند تا با گام های محتاطانه تری در بازار حرکت کنند اما همچنان با چشم های خیره به سیاست های دولت، بر جبران عقب ماندن بازدهی بازار سهام نسبت به سایر بازارهای موازی تاکید دارند. بازاری که از دخالت های دستوری و سرکوب تقاضا در برخی از مقاطع زمانی رنجیده و آثار مخرب آنرا تحمل کرده است.


منبع:

1401/02/26
10:07:54
0.0 / 5
789
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد