دکورپرداز
دکور پرداز
سعید محمد اعلام كرد

واردات نامحدود خودروی برقی به مناطق آزاد

واردات نامحدود خودروی برقی به مناطق آزاد

به گزارش دکور پرداز دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اظهار داشت که با تصمیم اخیر هیات دولت، واردات نامحدود خودرو های برقی به مناطق آزاد صورت خواهد گرفت ولی منتظر تعیین شیوه نامه وزارت صمت هستیم.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، امروز (پنج شنبه) همزمان با آغاز به کار ۸۲ طرح در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، سعید محمد نخستین جلسه خبری خود در شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار کرد.
جزئیات واردات خودرو به مناطق آزاد
در جریان پاسخ محمد به سوالات خبرنگاران، مبحث واردات خودرو مورد پرسش قرار گرفت و وی در پاسخ به ایسنا درباره درخواست از رئیس جمهور برای واردات خودرو به مناطق آزاد توضیحاتی عرضه کرد.
وی با اشاره به این که از سال ۱۳۹۷ که واردات خودرو ممنوع اعلام گردید در مناطق آزاد هم وارداتی صورت نگرفت اظهار داشت که ما در این سالها در این مناطق واقعا با مشکل خودرو مواجهه بودیم بطوریکه چهره کیش و قشم که از جزایر گردشگری هستند خراب شده است.
محمد با اعلان اینکه از واردات سالهای قبل حدود ۲۵۰۰ خودرو امکان ورود به کشور را نداشتند و توقیف و در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گرفت، اظهار داشت: براین اساس پیگیر آن بودیم که با صدور رای دادگاه در خصوص عدم امکان استفاده این خودرو ها در سرزمین اصلی بتوانیم در مناطق آزاد از آنها استفاده نمائیم موافقت اولیه هم کسب شد اما باتوجه به زمان بر بودن و نیازی که ما در جریان جام جهانی قرار داریم درخواست کردیم که بتوانیم خودرو را به صورت مستقیم به مناطق آزاد وارد نماییم.
مشاور رئیس جمهور اضافه کرد: اما در دو هفته گذشته بحث واردات خودرو در هیات دولت مطرح و مورد تایید قرار گرفت و قرار شد که شیوه نامه مربوطه را وزارت صمت تعیین کند که همچون مباحث مطرح شده خودرو های با ۲۰ هزار دلار بود. قرار بر واردات خودروی برقی شد و مناطق آزاد هم پس از اعلام شیوه نامه وزارات صمت می تواند به صورت نامحدود خودروی برقی وارد کنند.
ما فقط از بعد کیفی می توانیم در مورد طرح بنزین در کیش و قشم اظهارنظر کنیم
محمد در ارتباط با این که طرح یارانه بنزین که به صورت آزمایشی در جزیره کیش اجرا شد به کجا رسیده و آمار و ارقام دقیق آنرا اعلام نماید تو ضیح داد که ما مسئول اجرای طرح بنزین نبودیم و وزارت اقتصاد و معاون اول رئیس جمهور مسئولیت اصلی را برعهده داشتند و مناطق آزاد فقط زیرساختها و مقدمات لازم را انجام داد و نتیجه آن هم رضایت مندی اهالی کیش بود.
وی با اعلان اینکه طرح بنزین در جهت پرداخت عدالت محور یارانه بود اظهار داشت که ما فقط می توانیم در مورد مسائل کیفی آن اظهارنظر نماییم و در مورد ابعاد دیگر و آمار و ارقام اجرای این طرح مسئولیتی برعهده ما نیست و باید وزارت اقتصاد و سخنگوی اقتصادی در مورد آن اظهار نظر کند.
سعیدمحمد این را هم اظهار داشت که ما در مناطق آزاد موافق اجرای طرح آزمایشی بودیم و مشکلی با آن نداشتیم به نظر ما طرحهای پایلوت می تواند در جزیره کیش و قشم اجرا شود و محل مناسبی خواهد بود.
از جام جهانی قطر در کیش و قشم چه خبر؟
در ادامه دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مورد برگزاری جام جهانی قطر و نقش کیش و قشم در آن توضیح داد و اظهار داشت که نظر ما برای جذب تماشاگران جام جهانی بوده و می توانستیم در سالهای قبل اقدامات مناسبی در این رابطه انجام دهیم با این وجود از زمانی که مسئولیت را در مناطق آزاد پذیرفتیم این مورد در دستور کار قرار گرفت و توانستیم مثلاً در کیش دو زمینی که وجود داشت بازسازی کرده و سه زمین دیگر راه اندازی نماییم که احیانا تا دو ماه آینده به بهره برداری می رسد؛ اتفاقا یکی از زمینها هیبریدی است و مسؤلان قطری در بازدیدی که از آن داشند ابزار رضایت کردند.
وی افزود: تعداد هتل های ۵ ستاره را به صورت قابل توجهی افزایش داده ایم و امکان برقراری ۴۰۰ پرواز از کیش به قطر در هفته فراهم گشته است.
محمد با اعلان اینکه پیشبینی می شود ۱.۵ میلیون مسافر عازم قطر شوند که در سه موج ۵۰۰ هزار نفری خواهد بود، خاطرنشان کرد قطر ظرفیت حدود ۳۰۰ هزار نفر از این مسافران را دارد و مابقی در منطقه سرزیر می شوند که باتوجه به ظرفیت مناسبی که ما داریم و در اهم آن هزینه های پایین تر نسبت به سایر کشورهای منطقه است می توانیم این مسافران را جذب نماییم.
وی اظهار داشت که از کشور قطر درخواست کردیم که امکان ورود به فضاهای تعیین شده از جانب ایران را در کارت های گردشگری خود که در اختیار تماشاگران قرار می دهد فراهم آورد تا آنها این فضاها را به رسمیت شناخته و ورود کنند، با این وجود قطر از ما خواسته آژانس های هواپیمایی بسته کاملی برای پشتیبانی از مسافران و گردشگران تهیه و ارائه نمایند تا بتوان اقدامات مناسبی انجام داد.
محمد همینطور اظهار داشت که در پروازهایی که صورت می گیرد اول این که احتیاج به ویزا نیست، اما ما هماهنگ کردیم که مهر هم در پاسپورت نخورد، شاید کسی نخواهد مهر ایران روی پاسپورتش باشد.
موافقت بانک مرکزی برای ایجاد بانک آف شور در کیش
وی در بخش دیگری از اظهاراتش به اقدامات انجام شده برای ایجاد بانک آف شور که در واقع یک بانک ارزی مستقل از بانک مرکزی است در مناطق آزاد اشاره نمود و اظهار داشت: در حدود شش ماه گذشته طی مذاکرات با بانک مرکزی مجوز تاسیس بانک آف شور صادر گردیده است و الان به دنبال جذب سهامداران خارجی هستیم که بتوان مقدمات راه اندازی آنرا فراهم نمود.
محمد اضافه کرد: با راه اندازی بانک آفشور ایرانی ها خارج از کشور می توانند با خیال راحت ارز خود ر ابه مناطق آزاد آورده و سرمایه گذاری کنند. به هر ترتیب حالا نگران این هستند که ارز خویش را بیاورند و تحویل بانک مرکزی داده و با مشکل مواجه شوند؛ در صورتیکه بانک آفشور مستقل از بانک مرکزی است هرچند که نظارت هایی بر آن خواهد داشت. او همینطور از اجرایی شدن بورس بین الملل به صورت پایلوت در کیش در آینده نزدیک اطلاع داد.
۱۰.۸ میلیون متر مربع زمین برگشت خورد
مشاور رئیس جمهور در اظهاراتش به وضعیت معاملات در مناطق آزاد اشاره و اظهار داشت که در سنوات گذشته معاملات زیادی شکل گرفته که در ابهام قرار داشت از این جهت بررسی های حقوقی جهت رفع ابهام از این پرونده ها در دستور کار قرار گرفت.
به گفته وی از شهریور سال قبل تا کنون ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار متر به ارزش ۸۳ هزار میلیارد تومان که نزدیک به رقم بودجه عمرانی کشور است با روش های حقوقی و قضایی به نفع مناطق آزاد برگشته است و امسال رقمی بیشتر خواهد شد.
وی در این رابطه اشاره نمود به جریان واگذاری زمین ۲۳۰ هکتاری در کیش که دریافت کننده آن قرار بوده ۳۶ ماه پس از به بهره برداری رسیدن زمین نسبت به پرداخت اقساط اقدام نماید اما این مورد در دستور کار قرار گرفته است.
هفت منطقه آزاد درحال ورود است
مشاور رئیس جمهور با اشاره به سرمایه گذاری ۶.۱ هزار میلیاردی در مناطق آزاد تجاری و صنعتی و ویژه اقتصادی در چارچوب ۸۲ طرح اظهار داشت که این طرح ها در پنج منطقه آزاد تجاری و صنعتی و هفت منطقه ویژه اقتصادی توسط رئیس جمهور راه اندازی شد.
به گفته وی مقرر شده هر فصل تعداد زیادی پروژه در مناطق آزاد تجاری و صنعتی و ویژه به بهره برداری برسد که در جهت رونق تولید و ایجاد اشتغال خواهد بود.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به هشت منطقه آزاد فعال اظهار داشت که هفت منطقه دیگر هم مصوب شده که راه اندازی آن در دستور کار قرار دارد و مقرر است در دوره زمانی کوتاهی به ظرفیت قابل توجهی برسد.
وی اظهار داشت که هم اکنون ۳۳ منطقه ویژه اقتصادی فعال می باشند که مجوز راه اندازی۴۶ منطقه دیگر مصوب شده و به دنبال دستگاه مسئول برای آنها هستیم.
۱۰درصد سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد و ویژه
سعید محمد در ادامه به وضعیت سرمایه گذاری در مناطق در سال ۱۴۰۰ هم اشاره نمود و توضیح داد: در سرمایه گذاری داخلی، ۳۶ هزار میلیارد تومان در مناطق آزاد تجاری و صنعتی و ۶۴ هزار میلیارد در مناطق ویژه اقتصادی سرمایه گذاری شده که در مجموع به حدود ۱۰۰ هزار میلیارد سرمایه گذاری داخلی می رسد.
وی در مورد سرمایه گذاری خارجی هم اظهار داشت که ۱۴۸ میلیون دلار در مناطق آزاد تجاری و صنعتی و ۱۵ میلیون دلار در مناطق ویژه سرمایه گذاری شده که در مجموع به ۱۶۳ میلیون دلار رسیده است.
به گفته مشاور رئیس جمهور، سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد و ویژه ۱۷ درصد کل سرمایه گذاری خارجی کشور در سال ۱۴۰۰ است.
به مناطق آزاد حمله می کنند ولی تراز مثبت است

سعید محمد در ادامه از وضعیت تجارت در مناطق آزاد و ویژه هم اطلاع داد و اظهار داشت که بسیار به مناطق حمله کرده و می گویند محل واردات شده است در صورتیکه گزارش ها نشان میدهد در سال قبل تراز تجاری مناطق آزاد و ویژه مثبت ۱۱ میلیارد دلار بوده است.
وی اضافه کرد: باید توجه داشت که اگر رقم واردات مناطق بالا است بخش زیادی به واردات سرزمین اصلی که از کانال مناطق آزاد انجام می شود برمی گردد.1401/02/30
14:44:03
0.0 / 5
804
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد