دکورپرداز
دکور پرداز
رئیس كمیته فقهی سازمان بورس خبر داد

امکان وقف سهام به آستان قدس

امکان وقف سهام به آستان قدس

به گزارش دکور پرداز رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار از تاسیس وقف سهام آگاهی داد و اظهار نمود: آستان قدس رضوی تقاضا کرد صندوقی در سازمان بورس تاسیس کند تا کسانی که مایل به سرمایه گذاری هستند، بتوانند سهام خودرا وقف کنند. در مورد این مساله با رهبر معظم انقلاب و سایر مراجع عالی قدر مشورت و با وقف سهام موافقت شد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، آیت الله مصباحی مقدم در نشست خبری اظهار داشت: افرادی که مایل هستند می توانند سهام خودرا به این صندوق واگذار کنند یا منابع مالی خودرا به این صندوق داده تا این صندوق سهام خریده و وقف کند. در این پروسه وقف کنندگان می توانند اعلام کنند اگر ارزش سهام به شدت کم شد، سهام تغییر داده و تبدیل به احسن شود.
انتشار اوراق وکالت برای تامین مالی دولت
وی با اشاره به اوراق وکالت برای تامین مالی دولت اظهار داشت: درمورد اوراق مرابحه قبلا مصوباتی وجود داشت و دولت از این اوراق مکررا برای موارد مختلف بخصوص خرید گندم استفاده می کرد. درمورد اوراق وکالت نیز باید اظهار داشت که افرادی که این اوراق را خریداری می کنند به دولت وکالت عام می دهند که هر نوع فعالیت اقتصادی را انجام دهد. دولت میتواند هر خریدی را انجام دهد و یا برای بودجه مورد استفاده قرار بدهد.
تاسیس صندوق سرمایه گذاری با تضمین اصل سرمایه
مصباحی مقدم در ادامه با اشاره به ضرر مردم در بورس در دو سال گذشته، عنوان کرد: این اتفاق موجب شد سازمان بورس به کمیته فقهی پیشنهاد تاسیس صندوق سرمایه گذاری با تضمین اصل سرمایه را بدهد. روشی که در راه اندازی این صندوق عنوان شد این بود که حداقل منابعی که مردم بوسیله این صندوق وارد بازار می کنند تضمین شود و اگر رشد سهم نیز از میزانی بالاتر رفت مازاد آن در اختیار صندوق قرار بگیرد.
آخرین وضعیت قراردادهای آتی
رئیس کمیته فقهی سازمان بورس درمورد قراردادآتی اظهار داشت: قرارداد آتی از دیرباز در کمیته فقهی وجود داشت و در بعضی کالاها مانند سکه و طلا و زعفران مورد استفاده قرار می گرفت اما قرارداد آتی با شرایط خاص مورد بررسی است. برای مثال ممکنست کالا کلان و متقاضی خرد باشد اگر کالا قابلیت تحویل ندارد از نظر ما مناقشه دارد در غیر این صورت مشکلی نیست.

انتشار اوراق اجاره مبتنی بر اجاره سهام
مصباحی مقدم از مراجعه چند شرکت برای انتشار اوراق اجاره مبتنی بر سهام آگاهی داد و اظهار داشت: یعنی شرکتها بجای فروش سهام، آنرا اجاره دهند. این مساله قبلا وجود داشت اما حالا موضوع مصادیق آنست. شرکت های متقاضی اکثرا شرکت های بزرگ هستند و تقاضا دارند سهام فروخته شود اما شرکت بتواند از منافع اجاره آن استفاده نماید و سهام قابلتی بازگشت به صاحب اصلی را داشته باشد.
نظر کمیته فقهی درمورد رمزارزها
وی درمورد نظر کمیته فقهی درمورد رمزارزها اظهار داشت: نیاز است رمزارز مال شناخته شود یا خیر، اگر در جهان مال شناخته شود ما هم مال میدانیم اما درمورد رمزارزها تردید وجود دارد هرچند که گردش مالی در دنیا رمزارزها هستند اما این میتواند یک امر خاص باشد و تقاضای شخصی را مال نمیدانیم، چیزی که پایین تر از مال است، حق اختصاص است بدین سبب رمز ارز میتواند حق اختصاص باشد اما بیع در معامله نیست ولی قابلیت انتفاع دارد. بناباین وزارت اقتصاد و گمرک اعلام نمودند برای واردات و دور زدن تحریم ها میتوان از رمزارزها بهره برد اما در این رمزارزها بحث پولشویی هم مطرح است.
مصباحی مقدم در آخر از بررسی اوراق سلف مسکن آگاهی داد و اظهار داشت: اگر این مساله نهایی شود سازندگان مسکن میتوانند ساخت و ساز را اغاز کرده و افرادی که سرمایه های کمی دارند از ان استفاده کنند.
منبع:

1401/03/02
15:43:20
0.0 / 5
848
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد