دکورپرداز
دکور پرداز

ساز حقوق ورودی فعلا کوک نیست

ساز حقوق ورودی فعلا کوک نیست

با تغییر رسمی مبنای ارزی محاسبه حقوق ورودی، فعلاً اجرای سیستمی آن تا آماده سازی سامانه و بارگذاری کد تعرفه به صورت دستی انجام می شود. گمرک اعلام نموده که احیانا تا شنبه (۷ خرداد)، سامانه گمرک آماده اجرای سیستمی تغییر حقوق ورودی خواهد شد.به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، از سوم خردادماه، گمرک ایران بخشنامه تغییر مبنای محاسباتی حقوق ورودی و جزئیات تکلیف قانون بودجه در تبصره ۷ را به گمرک های اجرایی ابلاغ نمود که در اهم آن تغییر نرخ ارز محاسباتی ارزش کالای وارداتی در حقوق ورودی قرار داشت و از ۴۲۰۰ تومان به نرخ سامانه معاملات الکترونیک که نرخی نزدیک به بازار است، افزایش یافت. بر این اساس عملا ارز ۴۲۰۰ تومانی که از سال ۱۳۹۷ وارد محاسبات حقوق واردات شده بود، کنار رفت. اما آنچه که در ادامه عنوان شد آماده نبودن سامانه گمرک برای اجرای سیستمی تغییر مبنای ارزی حقوق ورودی بود.

وکیلی-مدیرکل دفتر واردات و مناطق آزاد گمرک- در توضیحی که در این رابطه عرضه کرده، این امر را با عنایت به لزوم آماده سازی سیستمی برای تعییر مبنا و زمان چند روزه برای آن، طبیعی دانسته و گفته است که به هر حال بخشنامه هیات وزیران در مورد کاهش سود بازرگانی از آغاز سال به گمرک ابلاغ نشده بوده که اجرای آن از سمت گمرک تابحال زمان برده باشد. کاهش سود بازرگانی در ۱۷ اردیبهشت تصویب و ۲۴ این ماه هم ابلاغ گردیده است که در ادامه به گمرکهای اجرایی ابلاغ گردید و پیش از آن نمی توانستیم تغییر نرخ ارز را اجرایی نماییم.

وی همینطور گفته که از سوم خرداد که بخشنامه دفتر واردات به گمرک ها ابلاغ گردیده است، تغییر مبنای حقوق ورودی درحال اجراست ولی با عنایت به این که هنوز سیستم به صورت کامل آماده نشده است، در بخش هایی به جای این که ماخذ حقوق ورودی سیستمی باشد، فعلاً دستی وارد می شود ولی این روال چندان طول نخواهد کشید.

وکیلی این را هم اظهار داشت که با دریافت کد تعرفه ها از دفتر واردات و بارگذاری در سامانه حقوق گمرکی، به احتمال زیاد تا فردا (شنبه) سامانه گمرک کاملا آماده بوده و تمام فرآیند حقوق ورودی به صورت سیستمی صورت خواهد گرفت.

در این رابطه یادآور می شود که با حذف ارز ۴۲۰۰ از محاسبات حقوق ورودی گمرک، نرخ روز سامانه مبادلات الکترونیک که در تارنمای Fxmarketrate.cbi.ir بانک مرکزی هر روز قابل مشاهده می باشد، در سامانه گمرک هم اعمال خواهد شد که این نرخ از ۹ بامداد هر روز تا ۹ بامداد نخستین روز کاری یعنی به مدت ۲۴ ساعت معتبر است.

انتهایمنبع:

1401/03/07
08:21:32
0.0 / 5
580
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد