دکورپرداز
دکور پرداز

سود بین بانکی چقدر است؟

سود بین بانکی چقدر است؟

دکور پرداز: جدول تغییرات نرخ سود بین بانکی نشان میدهد که نرخ سود در این بازار از 20.36 درصد در ابتدای سال جاری به 20.59 درصد در خردادماه رسیده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، نرخ بهره بین بانکی بعنوان یکی از انواع نرخ های بهره در بازار پول به نرخ های سود یا بهره در سایر بازارها جهت می دهد که در حقیقت این نرخ، قیمت ذخایر بانک هاست و زمانی که آنها در آخر دوره مالی کوتاه مدت شامل روزانه یا هفتگی، گرفتار کسری ذخایر می شوند، از سایر بانکها در بازار بین بانکی یا از بانک مرکزی استقراض می کنند.
کارشناسان، افزایش سود بین بانکی را عامل مهمی برای مهار تورم و کاهش انتظارات تورمی می دانند اما شرط آنرا ادامه افزایش های چمشگیر نرخ سود در بازار بین بانکی بیان می کنند که این مساله به سیاست های بانک مرکزی وابسته است زیرا، به اعتقاد آنها سیاست انبساطی بانک مرکزی مانع از روند صعودی نرخ سود در بازار بین بانکی می شود و در پی آن نیز تاثیری در کاهش یا مهار تورم نخواهد داشت.
این که چگونه افزایش نرخ بهره بین بانکی به کاهش تورم ختم می شود به این صورت است که افزایش این نرخ، افزایش سود سپرده ها و اوراق دولتی را در پی خواهد داشت که این امر، مردم را به سپرده گذاری در بانکها و خرید اوراق دولتی تشویق می کند و به اعتقاد کارشناسان سبب می شود که مردم به سمت سرمایه گذاری در بازارهای طلا، ارز، خودرو و... نروند تا این مساله تقاضا برای خرید این دارایی ها و قیمت آنها را کم کند و بدین ترتیب با کاهش انتظارات تورمی، تورم نیز کنترل شود.
در این بین، بررسی روند سود بین بانکی از شروع سال جاری تا پنجم خردادماه نشان میدهد که نرخ این سود از ۲۰.۳۶ به ۲۰.۵۹ درصد رسیده است.
تغییرات جدول نرخ بازار بین بانکی بیان کننده این است که این نرخ در نخستین ماه سال جاری معادل ۲۰.۳۶ درصد بوده و در انتهای فروردین ماه به ۲۰.۲۹ درصد رسیده است.
در دومین ماه سال جاری سود بین بانکی ۲۰.۳۶ درصد بود و آخرین رقمی از این نرخ در انتهای اردیبهشت ماه به ثبت رسیده، ۲۰.۵۷ درصد است.
در ادامه می توانید جزییات تغییرات سود بین بانکی را در جدول زیر مشاهده کنید:


منبع:

1401/03/08
23:05:50
0.0 / 5
701
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد